Урок – казка «В гостях у кореня»
3 клас
Тема. Закріплення знань з теми "Будова слова".
Мета: закріпити і поглибити знання учнів з теми "Слово. Будова слова." Виявити знання і практичні вміння визначати у слові його значущі частини. Закріпити поняття про спільнокореневі слова, значення слова, уявлення про чергування голосних та приголосних, удосконалити вміння правопису слів з ненаголошеними голосними [ е], [ и ], що перевіряються наголосом..
Розвивати творчі здібності, вміння аналізувати, співставляти; зв'язне мовлення; творчу уяву.
Виховувати бажання бути добрим.
Обладнання: схеми - опори, схеми будови слів, малюнок дерева з коренем, ребус.
Тип уроку: урок повторення та систематизації вивченого, урок – казка.
Хід уроку
- Діти, подивіться мені в очі. Поглянемо один на одного, посміхнемося. Для того, щоб справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно і писати охайно. Тож нині завдання на уроці такі:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
Вірш: Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ добра і фантазії зробим ще крок
А з творчістю ми вже стрічались не раз,
І знов вона завітала до нас.
ІІІ. Закріплення і узагальнення умінь і навичок учнів
Свічкою на аркуші вчитель обводить контури
букв кореня - добр –
3. Продовження казки. Добір спільнокореневих слів за схемами.
- За довге життя обзавівся корінь - добр - великою ріднею: іменниками,
прикметниками, дієсловами. Бачаться рідні та близькі останнім часом
рідко, листи писати розлюбили. Ось і вирішив наш старенький зібрати разом всю свою велику рідню. Розіслав запрошення.
1. Першим відгукнулись іменники з такою будовою:
(добро) (доброта)
Вчитель прикріплює дібрані слова на деревце.
2. Потім відгукнулися прикметники.
• Відгадати перше слово вам допоможе ось така
схема - підказка:
Предобрий (вчитель прикріплює до схеми слово)
• Друге слово - ознаку утворіть за допомогою таких морфем
Добренький (слово прикріплюється до схеми)
• Третій прикметник -у ребусі:
Добросердний (прикріплюється)
• Не примусили себе чекати дієслова:
зайти-йти+добро-о+ити добрі+шахи-хи+ти
4. Письмо по пам’яті.
- Подивіться ще раз кілька секунд на всі дібрані слова і запишіть їх по пам’яті.
– Хто записав 8 слів? 7 слів? …
Розберіть за будовою слово підберезник.
5. Слово вчителя.
- Коли йдуть у гості, то завжди несуть подарунки господарям. Наші родичі принесли кореню дуже цінні прикраси. Давайте довідаємося, які.
6. Графічний диктант.
- Запишіть схеми до слів: шкільний, ліс, листки, мова, дід. А тепер утворіть нові слова шляхом додавання значущих частин слова.
7. Робота в групах. Складання загадок.
- Ну а нашим дарункам кореню будуть складені загадки про ці морфеми – прикраси.
І група. Розгадайте загадку. Слова для довідки:
Я дуже важлива морфема, я всіх люблю та ні з ким не дружу.
в кінці слова стою і рід кожного слова видаю.
ІІ група.Розгадайте загадку.
В слові знаєш де я є?
Після кореня.
А призначення моє -
словотворення.
ІІІ група. Складіть зі складів загадку про корінь слова.
6СПО 10ВА 2 ДУ
8 НЕНІ 11ЄД 12НАЄ
1 РАЙ 4 ЗВИ 9 СЛО
5 САЄ 7 РІД 3 ГА
ІV. Фізкультхвилинка
V. Продовження роботи над темою уроку.
1. Робота в групах
Наш корінь - гостинний хазяїн. Він хоче пригостити своїх друзів. Улюблена страва родичів – «Словниковий пиріг». Але, пам'ятаєте, що наш господар старенький, тому без вашої допомоги йому не обійтись. Потрібно спочатку підібрати всі необхідні інгредієнти, що зробите ви, працюючи в групах.
ІІІ група. 1. Замініть слова, щоб в коренях відбувалися чергування: кінь - ніч -
2. Перевірка. Якщо ви правильно підібрали інгредієнти, то пиріг получиться. Давайте перевіримо.
4. Мовна гра " Компліменти".
Ви знаєте, що в гостях прийнято говорити добрі слова господарям. У вас на партам є квіточки. Доберіть і запишіть на них, із скарбнички добрих слів саме добре слово, яке ви хочете подарувати кореню. Але на ту букву, яка записана на цих квіточках
VІ. Розвиток, зв 'язного мовлення.
1.Написання твору - міркування.
Твори добро.
Твори добро
Ти усміхнися небу,
усім, хто біля тебе:
і братику й сестричці,
і сонечку й травичці.
Люби усіх довкола,
удома та у школі,
і ця любов із Неба
повернеться до тебе.
Прощай дрібні образи
і помирись одразу.
Хто вміє всім прощати,
сильнішим здатен стати.
Твори добро, дитино,
і у твоїй родині
воно знайде домівку
віднині і довіку.
Діти, як ви думаєте, добрим бути просто чи не просто? Кому просто? (Діти піднімають руку) Кому не просто? (Діти піднімають руку).
2.Робота в групах. Усний твір - міркування.
група. - "Чому добрим бути просто?".
група. - "Чому добрим бути не просто".
VІІ. Підсумок уроку
Наша казочка закінчилась, але з добрим коренем ми не прощаємось, він є у кожного з вас у серці. (Всі ви, - і кому просто робити добро і кому не просто, - на правильному шляху, адже ви всі стараєтесь і намагаєтесь це робити.