Тема. Життя і творчість Івана Франка. І.Франко « У долині село
лежить»
Мета: поглибити знання учнів про життя і творчість Івана Яко-
вича Франка; розвивати вміння виразно читати, знахо –
дити та пояснювати образні вислови, рими; виховувати
у дітей почуття любові до свого народу, до України, рід-
ної мови через образне мислення.
Обладнання: портрет І.Я.Франка, усний журнал, малюнки до
творів, завдання на урок, сигнальні карточки, кар-
точки для римування вірша, виставка книг.
Хід уроку
I.Організаційний момент
1. Привітання
- Дорогі діти! В наш клас завітали гості щирі. Давайте їх привітаємо.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас
2. Емоційний настрій на урок
- Я рада вас бачити на уроці читання.
Подивіться один на одного, посміхніться, побажайте успіхів.
А щоб урок читання
додав нам знань
повідомляю п'ять завдань:
II. Актуалізація опорних знань та умінь
Де пустун наш язичок?
Ось він ліг на бочок.
На один, на другий повернувся.
Верху, низу торкнувся,
і став на місце наш язик,
бо він лежати звик.
Поклацали наші зубки,
поплямкали наші губки,
очі вправо, очі вліво,
вгору підняли, донизу опустили
й до роботи приступили.
2.Усний календар
-Про що говорять: білосніжна, холодна, срібляста? (Про зиму)
- Які зміни відбулися в неживій природі?
- Як впливають ці зміни на живу природу?
- Який твір про зиму ми читали на минулому уроці?
( Дивувалася зима)
III. Перевірка домашнього завдання
Групова робота
( Ставлю оцінки за вірш, визначаю ряд переможець)
v. Оголошення теми і мети уроку
- Погрались, відпочили і до роботи приступили.
- Сьогодні ми з вами продовжимо вивчати творчість І.Я.Франка. Проведемо урок у вигляді усного журналу.
І першою сторінкою буде дата 27 серпня 1856 року
( відповідь учня )
Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах, що поблизу Дрогобича на Галичині, в родині сільського коваля.
Друга сторінка – дитячі роки
Батько змалечку виховував у хлопчика почуття любові до рідного народу. Саме від нього Івась почув перші казки, притчі, бувальщини. Від матері хлопчик перейняв любов до рідної пісні.
Третя сторінка – освіта
Початкову освіту майбутній письменник здобув у сільській школі. Згодом, навчаючись у Дрогобицькій гімназії, Франко почав збирати народні пісні, казки, легенди і писати власні твори. Потім він навчався у Львівському університеті.
Четверта сторінка – твори для дітей
Чимало творів написав Франко для дітей «Коли ще звірі говорили», «Лис Микита», « Грицева шкільна наука», «Малий Мирон»
П’ята сторінка – борець за краще життя
( Говорить вчитель)
Іван Якович Франко був не лише видатним поетом, а й вченим, перекладачем, громадським діячем. Він гаряче й невтомно боровся за кращу долю свого народу.
VI.Вивчення нового матеріалу
1.Вступна бесіда вчителя
Шоста сторінка – У долині село лежить
2.Виразне читання вірша вчителем
3. Перевірка первинного сприйняття змісту твору.
Гра « Так чи ні»
4. Словникова робота
- Кузня батька стояла на горбі, а вдалині виднілися вершини гір.
- Яких?
- Мова людей на Прикарпатті була українська, але в ній зустрічаються такі слова, які в нас не використовують. Ось деякі з них:
Село
ку • зня
ко • валь
кле • пле
по • рану
збро • я
зать • мити
5.Мовчазне читання
- Завдання: прочитайте і подивіться, може комусь ще якесь слово незнайоме.
6. Читання ланцюжком
- Продивіться текст очима і знайдіть скільки тут є знаків оклику !? (2)
- Як потрібно читати окличні речення?
- Молодці, з цим завданням ви також справилися.
7. Вибіркове читання
Для того, щоб написати вірш, треба вчитися римувати слова.
Робота в парах
Дидактична гра « Ми майбутні поети»
Гра « Гора й долина»
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання.
Виразно читати і відповідати на запитання.
1