Конспект заняття з логопедичної ритміки
для дітей 5 – 7 років з особливостями психофізичного розвитку
Тема: « Спіднички та черевички»
(Заняття і всі його віршовані вправи складені
Вчителем-логопедом Баєвою С.В.)
Мета: розширення словниково-смислової компетентності, формування здатності узгоджувати рухи із мовленням, формування слухового сприйняття та уваги, вербальної пам’яті, удосконалення вміння граматично правильно користуватися навичками словозміни (чи розуміти семантику слова зі зміною префіксу); навчання переносу побутових навичок в ігрові ритмічні вправи; формування позитивного емоційного фону, особливо для пасивних дітей.
Обладнання: предметні картинки (одяг, взуття ), сюжетні – пришиває ґудзик, зашиває отвір, вишиває квітку; предмети та частини лялькового одягу, мотузка, прищіпки; музичні твори.
Хід заняття
І. Організаційний момент Вітання. Вчитель-логопед починає, діти додають необхідні слова:
Діти: Лого-рит-міка у нас (з ритмічними рухами рук).
І з дівчатками вітатись:
Хто Катя? - (Я Катя, відповідає дитина і т. п.)
Будем з хлопцями вітатись:
Хто Денис? – (Я Денис і т. п.).
(В подальших заняттях діти самі по черзі називають своє ім’я)
ІІ. Основна частина заняття.
Айка – айка – це… майка
Иця – иця – це… спідниця
етр – етр - це… светр
Етки – етки – це… шкарпетки
Уфлі – уфлі – це… туфлі
Укня – укня – це… сукня
Ізна – ізна – це… білизна.
а) Додайте слово в мою фразу:
Голочку, ниточку, ґудзика маю і… пришиваю.
Голочку, ниточку, дірочку (отвір) маю і… зашиваю.
Голочку, ниточку, малюнок маю і… вишиваю.
б) Виконати ритмічні рухи (шити голкою, шити на швейній машинці) під музику.
5. Статична вимовлялка з рухами «Одяг, частини одягу».
(можна виконувати під музику « Ой, під вишнею».
Брюки та спіднички (довгий і короткий рух руками)
Сукні, рукавички (імітація одягу)
Капелюх і ремінець (торкаємось голови, талії)
Все нам викроїть кравець (імітуємо рухи ножиць).
Манжети, волани , (торкаємося рукавів, імітуємо волан)
Ґудзики, кармани, (робимо «крапки» на одязі, імітуємо карман)
Комірець і планка («малюємо» на одязі пальчиками)
Добра швачка Ганка (рухи тулубом).
6.Логічна гра «Розвішуємо одяг».
Вчитель-логопед показує предмети лялькового одягу, або частини одягу (комірець, манжет, ремінець тощо). Діти, коли бачать одяг – зображують вішалку для нього, коли частини одягу – схрещують руки на грудях.
Сукня, брюки, ґудзик, карман, кофта, рукав, светр, комір, жилет.
7. Гра « На пральні».
а) Діти беруть предмет одягу, називають, узгоджують назву із займенником мій, моя: светр – мій светр; сукня - моя сукня тощо.
б) Виконуємо дії під музику:
помилили – попрали, потрусили – розрівняли, повісили на мотузку та закріпили прищіпками.
8.Співи… про себе (складаємо разом короткі рими і співаємо про кожного із дітей, змінюючи ім’я та назву одягу ).
Ой у полі, полі прохолодно стало,
І Катрусечка маленька шапочку вдягала.
Ой на місто, місто вітер набігав,
Хлопчик наш, Ілюша, светрика вдягав.
ІІІ. Підсумок заняття.
Вчитель – логопед: - Наше заняття добігає кінця.
Назвіть одяг, що зігріє нас восени та взимку.
- Були б у нас рукавички, швидко б їх знімали (діти імітують рухи),
І долоньки повертали, швидко промовляли: До по-ба-чен-ня.
(діти повертають долоньки і промовляють)