Піщанський заклад дошкільної освіти (дитячий садок) Красноградської міської ради Харківської області
«Хліб усьому голова"»
Конспект заняття
з народознавства
Вихователь:
Душка Тетяна Анатоліївна
с.Піщанка 2021р.
Конспект заняття з народознавства (молодша група)
"Хліб усьому голова"
Програмовий зміст: систематизувати і закріпити знання дітей про вирощування та використання хліба, активізувати словник дітей прислів’ями.
Формувати уявлення про послідовну появу хліба на шляху: земля, зерно, колосок, мука, тісто, хліб.
Виховувати патріотичні почуття до рідної землі, бережливе ставлення до хліба, прищеплювати любов та повагу до професі ї хлібороба.
Словникова робота: борошно, хлібороби, каравай.
Попередня робота: екскурсія до хлібного магазину, розгляд картинок «Хліб - усьому голова», конкурс малюнків разом із батьками «Хвала рукам, що пахнуть хлібом».
Матеріали та обладнання: дидактична гра «Що було спочатку», виставка малюнків, декорації до гри - драматизації «Колосок».
Хід заняття:
І.Організаційний момент.
Вихователь:Добрий день, любі діти.
Сідайте зручніше
Починаймо працювати.
Ми дізнаємось сьогодні
Як пахучий хліб з’явився
І потрапив нам на стіл.
Гарний, запашний і рідний,
Всім він любий на землі.
ІІ.Основна частина.
-Діти, чим пахне у нас в групі?
- А я скажу так: пахне життям.
-Чому я так сказала?
Тому що хліб - це життя. Ми їмо хліб кожен день. Без нього не обходиться ні сніданок, ні обід, ні вечеря, ні святковий стіл. Хліб завжди берегли, на його честь складали пісні і вірші.
Народ казав про хліб, як про живу істоту: хліб - батюшка, хліб - усьому голова.
Пахне хліб,
Як тепло пахне хліб!
Любов’ю трударів,
І радістю земною,
І сонцем, що всміхалося весною,
І щастям наших неповторних діб -
Духмяно пахне хліб!
Давайте повторимо вірш за допомогою мнемо таблиці.
Вихователь: Немало складено приказок і прислів’їв про хліб.
Ось послухайте: (діти за схемами читають прислів’я).
Піт на спині - хліб на столі.
Хліб усьому голова.
Нема обіду без хліба.
Хочеш їсти калачі - не лежи на печі.
Хліб - батько, вода - мати.
Не всі землю орють, а всі хліб їдять.
Вихователь: Багато людей працюють для того, щоб ми з вами їли смачний хліб.
А як називаються люди, які вирощують хліб?(Хлібороби).
Так. Це дуже важка праця. І тому ми з повагою повинні ставитися до праці тих людей, які вирощують хліб.
Ось він - хлібчик духовий -
З хрустом кірочки смачний.
Ось він - теплий, мов налитий
Щедрим сонцем золотим.
І на стіл сьогодні
Завітав, з’явився він.
Вихователь проводить з дітьми гру «Хто краще і більше».
(треба дібрати слова, які характеризують смакові якості хліба: смачний, мякий, ароматний, духмяний, пахучий).
А зараз подивимось на малюнки, які ви намалювали разом зі своїми батьками. (Розгляд малюнків).
Імен багато має хліб: рогалик, торт, батон, пиріг, і паска, й паляниця
- Чому всі ці вироби називають хлібом?
Дидактична гра «Де починається хліб».
- Де починається хліб? У тісті.
- Де починається тісто? У борошні.
- Де починається борошно? У зерні.
- Де починається зерно? У землі.
- Де починається земля? У працьовитих руках.
Вихователь проводить гру «Що було спочатку».
Вихователь: - Хліб на столі - велика радість людям! Свіжий, духмяний, він увібрав у себе тепло сонця, всю щедрість матінки - землі, всю наснагу й невтомність людської праці.
Щоб їсти хліб кожен день треба гарно працювати. В нашій групі лінивих дітей немає. Всі ми любимо працювати. Навіть приказки про лінь і працю знають.
- Хочеш їсти калачі - не лежи на печі.
- Бджола мала, а й та працює.
- А ну вставай, чоловіче, третій півень кукуріче.
Я хочу, щоб ці слова почули мої знайомі мишенятка Круть та Верть. Зараз ми їх побачимо і почуємо.
На зеленому горбочку у вишневому садочку
Стоїть хатка і живуть в ній мишенятка.
З ними Півник - трудівник, що вставати рано звик.
- Ку-ку-рі-ку! Всі вставайте! До роботи приступайте!
- Бо хто рано устає, тому завжди Бог дає!
Круть: І чого оце кричати? Може я ще хочу спати?
Верть: Все робота да робота, а мені поспать охота.
- Ой, які ліниві мишенята. Пішли в хату досипати , а в день м’яча грати.
Круть: Це мій м’яч!
Верть: Ні! Мій! Віддай!
Круть: Сам віддай.
Вихователь: Годі, годі вже сваритись.
Треба , друзі, помиритись.
Станьте швидко вдвох сюди
Бачу близько до біди.
- Діти! Допоможіть мишенятам помиритись.
Діти промовляють мирилочку:
Мирилка летіла,
На плече сіла,
Сказала тихенько:
- Миріться швиденько!
Півник: Підмету ще двір як слід,, а тоді зварю обід.
Я знайшов колосок! Треба його змолотити, та з борошна пиріжків напекти. Хто піде зі мною?
Круть, Верть разом: Ой, не я! Тільки не я! Це робота не моя!
Вихователь: Півник махнув крилом і пішов до хатки. Образився на мишенят. Дітки, давайте допоможемо півнику та наліпимо калачів.
Я печу печу печу
Діткам всім по калачу.
Маком я потрушу.
В піч гарячу посаджу.
Випікайтесь калачі,
У натопленій печі
Буду діток я скликати,
Калачами частувати.
Круть, Верть, тепер ви зрозуміли, що півнику потрібно допомагати?
ІІІ. Заключна частина
Вихователь: Про що ми з вами говорили на занятті?
Легкий шлях проходить хліб щоб потрапити до столу?
Як потрібно ставитись до хліба?