Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад
(ясла – садок) № 257
Криворізької міської ради
Конспект заняття
з пізнавального розвитку
логіко-математичної діяльності
для дітей старшої групи
«Подорож у Країну математичних знавців»
Підготувала:
Вихователь старшої групи
Токар Т.М.
м. Кривий Ріг
Подорож у Країну математичних знавців
Мета: удосконалювати з дітьми вміння рахувати кількісною і порядковою лічбою в межах 10 з участю різних аналізаторів, уміння називати сусідів цифр, визначати предмет і називати його порядковий номер; вправляти в умінні співвідносити число та кількість предметів, утворювати множину предметів, шляхом додавання та віднімання одиниці. Учити визначати місце розташування предметів.
Закріпити знання дітей про геометричні фігури. Вправляти в умінні встановлювати подібності та відмінності геометричних фігур (круг, овал, трикутник, прямокутник, квадрат), фантазувати з геометричними фігурами, вправляти в умінні формувати вміння вирішувати логічні завдання. Продовжувати формувати вміння орієнтуватися в просторі. Закріпити знання у розрізненні та називанні кольорів. Розвивати окомір, координацію рухів рук, ніг, почуття ритму, творчу уяву, логічне і асоціативне мислення, пам'ять, вміння працювати з роздавальним матеріалом, цікавість до занять з математики.
Матеріал: дошка «Тихий тренажер», картки з цифрами від 1 до 10, м’яч, дві зв’язані мотузки, набір геометричних фігур (трикутники, круги великі і малі, квадрати, прямокутники)
Роздавальний матеріал: картки з цифрами від 1 до 10, аркуші , на яких зображений розпочатий малюнок з Lego – сістем .
Хід заняття:
1. Організаційний момент.
Дзвоник дзвенить дзень-дзелень
Скажем разом добрий день.
-
Діти, підніміть праву ручку, у кого гарний настрій, ліву руку ті, у кого не дуже гарний настрій, підніміть дві руки, хто хоче подарувати посмішки одине одному.
-
Подаруйте посмішку своєму товаришу.
-
Подаруйте посмішку мені та нашим гостям.
-
Сьогодні ми з вами відправимося у Країну математичних знавців. Хто потрапляє в цю країну, той показує свої знання з математики, то ж і ми з вами сьогодні покажемо , що кожен з вас знає. Але щоб потрапити у цю країну, потрібно пройти по слідах. (діти стрибають по слідах).
-
Що за конверт у нас на шляху? (відчиняють конверт з нової пошти, читають лист від мудрої тітоньки Сови – Лист юним знавцям математики)
-
2.Основна частина
Д/впр «Станьте на місця»
-
Діти, утворіть ряд, станьте хто де хоче за бажанням.
-
Порахуйтеся по порядку, назвіть свій порядковий номер.
-
Оберіть будь-яку цифру і займіть місця згідно своїх цифр по порядку.
-
На якому ти стоїш місці?
-
Хто стоїть ліворуч, праворуч?
-
Хто стоїть першим, останнім?
-
Скільки всього дітей стоїть? (вісім)
Д/впр «З чим асоціюється»
Вихователь показує цифри
-
З чим асоціюється число?(1-одна ручка у парасольки, один ніс, рот, язик, голова, хвіст у тварин; одне сонце, ручка на дверях, ріг у носорога, ніжка у гриба; ніжка у вентилятора, один хобот у слона; 2- дві руки, ноги, два колеса у велосипеда, самоката, два вихідних дня; два ока, вуха; 3- кута, сторони у трикутника, три місяця у пори року, колеса у велосипеді, самокаті, три стрілки у годинника; 4- кута, сторони у квадрата, прямокутника, чотири пори року, чотири ніжки у стола, стільця, колеса у машини; 5- пальців на руці, нозі, робочих днів у тижні; 7- днів тижня)
Гра у колі з м’ячем
-скільки в білочки хвостів?
-Скільки вушок у котів?
-скільки лапок у котів?
-а в трикутнику кутів?
-скільки в зірки промінців?
-скільки пальців на руці?
-скільки пальців на нозі?
-скільки шерсті на козі? (багато)
-скільки сонечок у небі?
-скільки ріжок у кози?
-
Для виконання наступного завдання вам стане у пригоді розумний помічник. (вихователь відкриває тренажер)
Тихий тренажер
-
Діти, що ви бачите перед собою? (дошка з долоньками, геометричними фігурами, кольоровими лініями)
То ж приступаємо до наступного завдання:
Д/впр «Покрокуй руками» в «Знайди кольорову пару»
-
Спочатку діти діляться на дві команди (по 4 чоловіка). Хто швидше і без помилок пройде по долонях знизу вгору до умовної позначки (кольорових смужок)
-
(грають 2 дітей) Діти проходять по силуетах знизу вгору, ставлячи руки тільки на однакові за кольором (парні) долоньки, повертаючи кисті рук в різні боки.
Д/впр «Порахуй долоньки»
-
Діти прикладають долоньки по порядку, тільки до тих , де є цифри
1 – 10, 2 – 5, 3 – 6, 4 -7.
(Вихователь роздає кольорові фішки, діти стоять півколом, рахують тихенько того кольору долоньки, яку фішку отримали)
-
Порахуйте, скільки червоних (блакитних, жовтих, зелених, жовтих, оранжевих, фіолетових) долоньок. Знайдіть на долоньці ту цифру, яка позначає кількість червоних (блакитних, жовтих, зелених, жовтих) долоньок.
(Сірєнєві – 2, коричневі , жовті -3, оранжеві - 4, рожеві – 5,
червоні – 6, блакитні -7, фіолетові – 8, зелені – 9)
-
Знайдіть сусідів числа 2,3, 4,5
-
Яке число більше 3 чи 4, 5 чи 6, 7 чи 8, 1 чи 2? На скільки?
-
Назвати число на один менше, на один більше і показати це число.
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири ! нахилились,
Із струмочка гарно вмились
П’ять! Шість! Всі веселі,
Крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! Діти милі,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили,
Й до завдань знов приступили.
Д/гра «Пройди по стінці ногами»
Діти лягають на підлогу і намагаються пройти по доріжці на стіні знизу вгору, поступово піднімаючи ноги все вище і рахуючи, скільки кроків зробив.
Д/впр «Де знаходиться?»
-
Діти, що крім долоньок ви бачите на дошці?(геометричні фігури)
-
Де знаходяться фігури? (в кутах)
-
Яка геометрична фігура знаходиться я у верхньому правому куту? (круг)
-
Яка геометрична фігура знаходиться я у верхньому лівому куту? (квадрат)
-
Яка геометрична фігура знаходиться я у нижньому правому куту?(трикутник)
-
Яка геометрична фігура знаходиться я у нижньому лівому куту? (прямокутник)
-
Яка геометрична фігура знаходиться по середині? (овал)
-
В якому куті знаходиться коло, квадрат, трикутник, прямокутник
-
Чим відрізняється квадрат від прямокутника? Від круга?
Д/гра «Геометричний оркестр»
-
Зараз ми перетворимося на математичних музикантів. (на столі лежать великі і малі круги)
-
Що бачите на столі? (круги)
-
Якого розміру?(великі і малі)
(Діти стають один проти одного, парами, і кулачками треба стукнути стільки разів, скільки кругів, але якщо великий круг – то сильно стукаємо, якщо маленький – тихенько стукаємо).
-
Пригадайте, які ще знаєте геометричні фігури?
-
Продовжимо гру. І у нас з’явився трикутник. Там , де лежить трикутник, будемо плескати в долоні.
-
Продовжимо гру. І у нас з’явився квадрат. Там, де лежить квадрат, будемо стукати по колінах.
-
Продовжимо гру. І у нас з’явився прямокутник. Там, де лежить прямокутник, будемо топати ногами.
Творче завдання «Малюнок-загадка» (з Lego – сістем)
Діти підходять до столів, де лежать аркуші , на яких зображений розпочатий малюнок Lego – сістем , діти повинні домалювати малюнок.
В кінці заняття діти отримують медалі «Кращий знавець математики»