Конспект заняття з розвитку мовлення

Про матеріал
Розвиток мови - це багатопланова і комплексна робота, що включає вироблення навичок усного та писемного мовлення, розробку апарату артикуляції і подальше накопичення пасивного і активного словникового запасу.
Перегляд файлу

Конспект заняття з розвитку мовлення. 

Тема : Диференціація звуків [ г]-[ х] і букв г-х.

Мета: вчити дітей розрізняти звуки [г] - [х] і букви г, х на письмі; розвивати фонематичне сприймання; учити словотворення, поширювати словниковий запас.

Обладнання:  цифровий ряд, предметні малюнки, плакати із завданнями.

Хід заняття

І.  Організація дітей до заняття

ІІ. Розвиток фонематичних процесів

1.  Відгадування загадок.

  • В теплий дощик народився,

           парасолькою накрився.

          Може б з лісу пострибав,

           якби другу ногу мав. (Гриб)

 

  • Он літає в небі птиця

 І нікого не боїться.
Крила сизі розпустила,
Ясне сонце заступила.
А як гримне сиза птиця - 
З неба крешуть блискавиці.
                                    (Хмара)

 Виділіть перший звук у словах-відгадках.

  • Порівняйте звуки [г] - [х]; [г] - приголосний, дзвінкий; [х] приголосний, глухий.

2.  Правила  артикуляції:

          Артикуляція звука [Х]

Кінчик язика опущений, задня частина спинки язика піднята й утворює щілину із задньою частиною твердого піднебіння. Положення губ і зубів залежить від наступної голосної.

Голосові зв’язки розімкненні при вимовлянні не вібрують.

                Х - [ х]  - приголосний , глухий.

 

Артикуляція звука [Г]

Задня частина спинки язика піднята й утворює щілину із задньою частиною твердого піднебіння. Положення губ і зубів залежить від наступної голосної.

                Голосові  зімкненні і при вимовлянні вібрують .

                Г – [ г ] – приголосний,  дзвінкий.

2.  Читання таблиці складів:

  • га – ха        ге – хе        ги – хи        го – хо      гу – ху      гі – хі                                                                                        ха – га        хе – ге        хи – ги        хо – го      ху – гу      хі – гі

 

 3.  Виділення слів із звуком [г] серед інших (оплеском):

Кухар, юнга, вихор, організм, крихти, гітара, кухня, ягня, хурма,              гадюка, халат, друг, хвоя, ворог, хвощ, негода, арахіс, погода , ховрах, хобот, ,,горобець.

4. Знайди слово. Інструкція : розглянь ряди букв зліва направо, знайди слова і запиши.

5.  Запис цих слів у 2 колонки   залежно від 1- го звука у слові.           

Гриб, гарбуз, хом'як, горобець, хлопчик, хата, голуб, хліб, гуска, глечик, халат, хрущ, герой, характер, голос, холод , мішок.

                   г                                                            х                                                                           

Гриб, гарбуз, горобець, голуб, гуска,глечик,герой,голос.

хом’як, хлопчик , хата,хліб,халат,хрущ, характер, холод.

 

6. Перетворення слів. Замінити букву - г у словах буквою - х.

  • Записати пари слів у зошит:

Гліб – хліб                                                                                                                             гід – хід           

гол – хол      

хатка – гадка                                                                                                                голод – холод

 

(словникова робота: гід – це екскурсовод  гід – це людина,                                  що організує екскурсії і  що супроводжує туристів   по маршруту, який інформує про його особливості, музей пам’ятки архітектури)      (    хол – це просторе приміщення для відпочинку)                                                                                                                                                                                                                     

       Фізхвилинка

      Ми писали, ми трудились,
      Наші ручки вже стомились.
      А щоб гарно написати,
      Треба пальці розім'яти.
      Руки кілька раз тряхнемо
      І писати знов почнемо.
      Відпочивши, дружно враз
      Приступив до праці клас.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

7. Спишіть слова, вставляючи замість крапок відповідні букви г або  х. Повторюючи  кожне слово три рази, чітко вимовляючи звуки. 

…азета ,  …убка,   …удок,   …удий,    ...итрий,   ти..ий,   сні...,   горо…,     …ата, пирі…,  …уска, су…ар, пасту…,  но..а,  бі…, за…адка, Ми…айло, доро…а,   су…хий, 

8. Читання імен з таблиці і запис у зошити (правило великої букви):

чоловічі                                                       жіночі                                                                                                  Ганна                                                            Геннадій                                                       Галина                                                          Гаврило                                                        Христина                                                     Гнат                                                                                                                    Харитон 

 

9. Робота з тестом. Слухання тексту, та читання.

 

          Цю історію принесла сорока на хвості…

Одного разу, коли в лісі пройшов густий дощ, маленький ведмедик Мишко довго гуляв по глибоких калюжах. Мами і тата не було вдома, і ніхто не зробив йому зауваження,бігав він, бігав по калюжах, та раптом пригадав, що його чекають у гості маленькі зайчата.

 Мишко швиденько умився, одягнув гарну сорочку і пішов у гості. У зайчат було дуже весело. Та раптом ведмедик почав чхати.

  •                   Де твоя носова хустка? – запитала мама Зайчиха.  Коли ти чхаєш або кашляєш, то треба відвертатись від усіх і закриватись носовою хусткою.
  •                   Зрозуміло, - сказав Мишко. –Я ніколи не бігатиму по калюжах. Завжди буду мати чисту носову хустку і завжди відвертатимусь, коли чхатиму.

 

 

 

Завдання за змістом тексту.

Вибери правильну відповідь і запиши.

 

  1.               Де гуляв ведмедик?
  •                У лісі;
  •                під дощем;
  •                по калюжах.

 

  1.               Хто чекав ведмедика у гості?
  •                Мама і тато;
  •                звірята;
  •                маленькі зайчата.

 

  1.               Що трапилося з ведмедиком?
  •                Почав танцювати;
  •                співав;
  •                почав чхати.

 

  1.               Що порадила мама Зайчиха?
  •                Не чихати;
  •                Дивитися на усіх;
  •                Закриватися носовою хусткою

Пригадай і перекажи оповідання.

10. Прочитайте і вивчіть напам’ять скоромовку.

Ніс Гриць пиріг через поріг, став на горіх - упав на поріг.

 

IV. Підсумки заняття.

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Донець Лілія
Пов’язані теми
Логопедія, Інші матеріали
Інкл
Додано
7 жовтня 2021
Переглядів
1208
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку