Конспект заняття з розвитку українського мовлення «Пригоди у зимовому лісі»

Про матеріал
збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Продовжувати знайомити зі словами-назвами та назвами ознак, характерними для зими. Вчити відповідати на запитання: «Який?», «Яка?» та добирати до іменників відносні, присвійніі прикметники, стимулювати образне вживання слів, епітетів, порівнянь.
Перегляд файлу

Конспект заняття з розвитку українського мовлення «Пригоди у зимовому лісі»

Спрямованість змісту: розвиток мовлення.

Вікова група: старша.

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Продовжувати знайомити зі словами-назвами та назвами ознак, характерними для зими. Вчити відповідати на запитання: «Який?», «Яка?» та добирати до іменників відносні, присвійніі прикметники, стимулювати образне вживання слів, епітетів, порівнянь.

Лексика:

Іменники: Зима, сніжинка, ліс, сніг, тварина, завірюха, замети

Прикметники: білолиця, чарівна, казкова, зимовий, білий, морозний, злий, добрий.

Дієслова: Замітати, сипати, трусити, вкривати.

Прислівники: холодно, весело.

Граматика:

  • Вправляти дітей в узгодженні іменників з прикметниками та дієсловами.
  • Продовжувати вчити утворювати слова зі пестливими суфіксами –ечк-, -очк-
  • Продовжувати вчити дітей застосовувати правильний порядок слів у реченні.
  • Підбір до іменників присвійних та відносних прикметників у грі «Впізнай тварину за частиною тіла»
  • У рухливій грі «Мороз» співвідносити слова та рухи.

Зв язне мовлення: Вчити вправляти у виразне читання.

Попередня робота: Розповідь про зиму, іі ознаки, читання віршів про зиму та зимові явища у природі, розучування гри « Мороз».

Матеріал: конверт, малюнки до ігор,схема складання вірша, корзинка, сніжки, телевізор.

Хід заняття

I етап спілкування. Комунікативна діяльність.

Вихователь: Ви сьогодні рано встали

У садочок поспішали.

Одне одному посміхніться!

Тепер на мене подивіться.

Давайте привітаємось (діти вітаються).

Діти: Добрий день, добрий день

Раді ми казати.

Добрий день, добрий день,

Мову будемо вивчати!

Вихователь: Ось послухайте загадку:

Стало біло навкруги –                         

Я розтрушую, сніги

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма

Здогадались? Я – … (Зима).

Вірно діти це зима.

Прислухайтесь, я чую, що до нас хтось стукає у віконце. Та це ворона до нас залетіла, а в дзьобику у неї якийсь лист, давайте прочитаємо.

(вихователь читає листа).

ЛИСТ

Діти у мене до вас є електронне звернення.

(включаємо телевізор, на телевізорі з являється зима).

Зима: Добрий день діти, я Зима. Замела я ліси і поля в ніхто до мене не приходить, ніхто не розмовляє, а мені так хочеться з кимось поспілкуватися та пограти. Можливо ви зі мною пограєте?

Вихователь: Діти, а ви любите грати?

Діти: Так!

Вихователь:То давайте розвеселим зиму і пограємо з нею.

Збирайтеся в дорогу, ми вирушаємо в гості до Зими.

Пісенька «Підемо у двір гуляти» (виконуємо рухи відповідно до слів пісні)
(діти йдуть по колу дрібним кроком)
Підемо у двір гуляти,
Тра-ля-ля, ля-ля-ля,
Зиму піснею вітати,
Тра-ля-ля, ля-ля-ля

Приспів:
Плесь, плесь, плесь, не стій,
Швидко рученята грій
(“тарілочка”)
Туп, туп, туп, мороз.
Наші ніжки не морозь
(тупають)

Ми доріжки промели.
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(імітують підмітання)
Стільки снігу намели,
Тра-ля-ля, ля-ля-ля
(тупають, піднімаючи і опускаючи руки)

Приспів.
З снігу зліпимо сніжки,
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(ліплять “сніжки”)
Люблять зиму малюки,
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(роблять “пружинку”)
II етап. Пізнавальна діяльність.                          

Вихователь:

           А до першої підказки Зими

Слід зробити пару кроків

Повернутись до стіни,

Підняти руки догори,

Он на телевізорі вона

Трішечки вигляда.

Завдання 1. Гра «Підбери комплемент до слова зима» .(кожна дитина бере сніжок, кидає у відерце і називає комплімент зимі). Зима яка?  (холодна, морозна, сніжна, весела, святкова, білолиця, казкова, чарівна, дивовижна, гарна, біла).

Вихователь:  Щоб підказку другу здобути

Вам уважними треба бути.

Під стілець заглядайте,

Та пестливі слова добирайте.

Завдання 2  «Утвори пестливі слова».

До нас зима прислала сніжинку, до кого сніжинка в руки попаде, той пестливе слово хай назве.Зима-зимонька, сніг-сніжок, мороз-морозець, вітер-вітерець, ялинка-ялиночка, шапка-шапочка, гора-гірочка, сані-саночки, дім-домик,вітер-вітерець.

Вихователь: Пора нам трішки відпочити.

Проводиться рухлива хвилинка.

У володарки зими

Трішечки замерзли ми (кажемо слова і йдемо по колу)

Пострибайте, руки вгору піднімайте,(виконуємо рухи за текстом)

Встали-сіли, встали-сіли,

Трошки тіло ми зігріли.

 

III етап – перетворювальна діяльність.

Вихователь: Далі, далі ми крокуєм

Ні хвилинки не марнуєм,

Під диваном є підказка

Ви загляньте  туди,  будь-ласка

Схема там лежить цікава

Для розповідання вірша зима нам склала схему в малюнках.

Ми вже з цим віршиком на минулому занятті познайомились.

1.Про яку пору року розповідається у віршику?

2.Чи пам ятаєте ви назву вірша?

Спочатку давайте, я вам  його нагадаю, а потім ви спробуєте його відтворити.

(діти розповідають вірш за малюнком).

Вже зима в дорозі”

Спить під листям їжачок,

Під камінчиком – жучок,

Дідусь – під кожухом,

Зайчик вкрився вухом.

Вже зима в дорозі

На скріпучім возі.

 

Вихователь: Ось дійшли до останнього завдання.

В гру народну ви пограйте.

Гра «Мороз»

Ти мороз червоний ніс, (діти ходять по колу і повторюють слова)

Діткам, що ти приніс? (розводять руки)

Мороз: Холод, стужу і мороз (каже дитина Мороз)

Дітки: Не боїмося  ми погроз,  (дітки грозять пальчиком)

Наші ручки  (ножки, носики, щічки) не морозь. (ховать ручки, носики, щічки).

 

IV етап. Оцінно-контрольна діяльність.

Вихователь:  Ми з вами з зимою пограли, всі її завдання виконали. Давайте подивимось, що ж зима  нам зараз скаже.

Зима: ( зима з являється на екрані телевізора). Дякую, що зі мною пограли, мене розвеселили, за це отримайте від мене подаруночки, сніжиночки з настроєм.

 (Вихователь дістає зі скрині, сніжинки з різним настроєм, кожна дитина бере собі у подарунок ту сніжинку, який у неї зараз настрій).

Питання оцінно-контрольної діяльності:

  1. Де ми з вами були?
  2. Що на занятті вам сподобалось?
  3. Яке завдання було важким?
  4. Що ми побажаємо один одному.

 

Діти: Вже скінчилося заняття,

Нам прощатися пора,

Побажаємо один одному,

Щастя, миру і добра!!

 

docx
Додано
13 лютого 2019
Переглядів
2114
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку