Конспект заняття: "Звукосполучення [йі], буква Ї ї. Множина іменників. Транспорт. Відновлення деформованих речень."

Про матеріал
СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ НА ТЕМУ: «Вживання букви ї на письмі учнями 2-ого класу» (інклюзивна освіта)
Перегляд файлу

 

 

 

 

СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ

НА ТЕМУ:

«Вживання букви ї на письмі учнями 2-ого класу»

(інклюзивна освіта)

 

 

 

 

 

 

                                                                    Вчитель-логопед: Семенова Т.В.

                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТЕМА: Звукосполучення [йі], буква Ї ї.  Множина іменників. Транспорт. Відновлення деформованих речень.

МЕТА: закріпити правильну вимову звукосполучення [ йі ]; закріпити поняття «голосний звук», «м’який приголосний звук”; закріпити розуміння функціональної різниці між звуком та буквою; вчити виділяти звукосполучення [йі]  на слух і під час вимови; виконувати звуко-буквений і складовий аналіз та синтез слів; вчити диференціювати повні і короткі відповіді; закріпити навички  вживання множини іменників;  збагачувати і активізувати словниковий запас дітей; вчити відновлювати деформовані речення; розвивати увагу, пам’ять, мислення.

ОБЛАДНАННЯ: таблиця; фішки для звукового аналізу, букви; картинки до дидактичних ігор «Відгадай слово», «Один – багато», «Поїзд», «Назви одним словом», сюжетні малюнки (відтворення деформованих речень).

 

                                         ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організація групи до заняття.

Хорове проговорювання віршика.

На заняття ми прийшли і тихенько сіли.

Наші вуха уважно слухають. Наші очі уважно дивляться.

Наші ручки і ніжки нам не заважають, а допомагають.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

Відповісти на питання логопеда (логопед пропонує давати повні або короткі відповіді):

  • Чим відрізняються букви від звуків?

Повна відповідь: «Звуки ми чуємо та вимовляємо, а букви ми бачимо, пишемо та читаємо».

  • Які бувають звуки?

Коротка відповідь: «Голосні та приголосні».

  • Чому звук називають «голосним»?

Коротка відповідь: «Тому що його можна співати».

  • Які бувають приголосні?

Коротка відповідь: «Дзвінкі і глухі, тверді і м’які”.

  • Що можна утворити із звуків?

Повна відповідь: «Із звуків можна утворити слово».

  • На що можна поділити слова?

Повна відповідь: «Слова можна поділити на склади».

  • Як визначити кількість складів?

Коротка відповідь: «Скільки голосних – стільки і складів.»

  • Що можна утворити із слів?

Повна відповідь: «Із слів можна утворити речення.»

  • З якої букви починаємо писати речення?

Коротка відповідь: «З великої букви.»

  • Як пишемо слова  в реченні?

Коротка відповідь: «Окремо.»

  • Які розділові знаки можуть стояти в кінці речення?

    Коротка відповідь: «Крапка, знак оклику або знак питання.»

 

ІІІ. Робота за темою: звукосполучення [йі], та буква ї.

  1. Дидактична гра «Відгадай слово».

Демонстрація і називання малюнків: пума, олень, їжак, зебра, дерево:

http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=98865414-53-72 i?id=445648068-21-72 http://hovrashok.com.ua/images/Jan/11/6fdaa7f59595818212f598da2266d326/mini_5.jpg Описание: http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=82378658-69-72

а) назвати «зайве» слово за визначення живих і неживих предметів (питання ХТО?  ЩО?);

б) назвати «зайве» слово за визначенням кількості  складів;

в) виконати звуковий аналіз слова «поїзд» (скласти звукову схему);

г) з перших букв кожного слова скласти нове слово «поїзд» - знайти букву відповідну до першої букви слова на зображених малюнках. http://uk.vnews.agency/uploads/posts/2016-04/1459505941_1.jpg

Назвати букву в даному слові, яка позначає два звуки. ( Ї ).

     2. Характеристика звуків [і], [й]; утворення звукосполучення [йі]; демонстрація букви ї.

     3. Виділення на слух звукосполучення [йі]. (Словник: вовк, шапка, їжак, Україна, лисиця, дерево, їдальня, поїзд).

а) називання логопедом всіх слів за картинками;

б) відбір дітьми картинок, в назвах яких пишемо букву ї;

http://hovrashok.com.ua/images/Jan/11/6fdaa7f59595818212f598da2266d326/mini_5.jpg           https://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=510c2e8d8df0b3f208304fb915f032b9&n=33&h=215&w=287  http://uk.vnews.agency/uploads/posts/2016-04/1459505941_1.jpg

в) самостійний дітьми запис назв картинок , в яких вони чули звукосполучення [йі].

     4. Дидактична гра «Один – багато» - практичне засвоєння вживання множини. (Словник: їжак – їжаки; поїзд - …; країна - …; їдальня - …):

а) назвати картинки           (Їжак – їжаки);

б) утворити нові слова за зразком і записати їх в зошит   (таблиця).

    5. Дидактична гра «Поїзд» - поділ слів на склади.

Малюнки  (їжак, поїзд, їсть, країна, їдальня) розкласти у три вагончики, відповідно до кількості складів.

ІV. Пальчикова гімнастика.

Їде білка своїм возом.            (постукування подушечками пальчиків по парті)

Каже: - Я підвезти можу

Лисичку-сестричку,                (загинання пальчиків по черзі на кожній руці)

Горобчика, синичку,

Ведмедя товстопятого

Ще й зайчика вухатого.

 

 

V. Закріплення нового матеріалу.

  1. Відповісти на питання логопеда:

- В яких словах у віршику потрібно писати  букву ї?  (їде, своїм).

- Яке з цих слів є  назвою дії? На яке питання воно відповідає? (що робить?)

- Які слова – назви предметів можна підібрати до слова «їде»?

Їде (що?) – тролейбус, трамвай, машина, велосипед, поїзд, трактор, танк, мотоцикл, автобус.

  1. Утворити загальну назву «транспорт» - назвати всі ці предмети одним словом.
  2. Відтворення деформованих речень.

їхала, дорозі, по, машина                                     (Машина  їхала по дорозі.)

стоянку, машина, на, приїхала                              (Машина приїхала на стоянку.)

машина, на, вантажна, поїхала, будівництво   (Вантажна машина поїхала на будівництво.)

заїхала, гараж, машина, у                                      (Машина заїхала у гараж.)

міст, переїхала, через, машина                              (Машина переїхала через міст.)

(Самостійно кожен  учень записує своє речення в зошит, визначає головні слова в реченні).

Назвати слово, що означає назву дії (звернути увагу, що від слова «їхала» утворились нові слова.

 

  1. Дидактична гра «Склади словосполучення»

а) підібрати іменники до дієслів.

Кле..ти                       корову

..хати                         борщ

..сти                           на велосипеді

до..ти                         шпалери

б) узгодження в роді іменників з прикметниками.

Село                    український

Борщ                   українська

Мова                   українське

 

VІ. Висновок.

  • З якою буквою ми працювали на занятті?
  • Скільки звуків позначає буква ї?
  • Назвати слова, в яких потрібно писати букву ї.

 

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
23 квітня 2020
Переглядів
909
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку