01.10.2019
Конспект із зарубіжної літератури
для 6 класу №9-10
Тема. Езоп. Байки «Лисиця і виноград», «Вовк і ягня», «Крук і лисиця», «Мурашки і Цикада». Поєднання конкретного і загального в байках Езопа. Утілення людських якостей (працелюбності, розуму, хитрості, дурості, жорстокості, лінощів та ін.) в алегоричний образах. Мораль байок Езопа. Іван Андрійович Крилов. Байка «Вовк і Ягня». Моральні проблеми в байках І.А.Крилова
Мета:
Теорія літератури: байка, езопова мова, алегорія, алегоричний образ.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ІІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Перевірка домашнього завдання (онлайн тест https://naurok.com.ua/test/grecki-mifi-mifi-narcis-pigmalion-13593.html )
2.Евристична бесіда
ІV.СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Виразне читання байки Езопа «Лисиця і виноград» (ст.48)
2.Бесіда
3.Виразне читання байки «Мурашки й Цикада», відповіді на запитання з підручника (ст.49)
4. Виразне читання байки «Вовк і Ягня» (ст.49), виконання творчо-аналатічних завдань
5.Словникова робота
На основі вивчених байок складіть словничок алегоричних значень.
6.Складання «Асоціативного куща»
Складіть «асоціативний кущ» до слова «байка»
7.Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Чи актуальні байки Езопа сьогодні? (Додаток 1)
8.Слово вчителя
Байки Езопа настільки захопили його нащадків – «братів по перу», що вони не могли не наслідувати їх. Поети запозичували езопівські сюжети, але при цьому надавати їм національного колориту, своєї поетичної форми, творчо обробляли та створювали власні шедеври. Одним із таких поетів-байкарів був Іван Андрійович Крилов. Із ним ми й познайомимось на сьогоднішньому уроці.
9.Літературний диктант
1.З яких частин складається байка? (Оповідна, повчальна.)
2.Як називається повчальна частина байки? (Мораль.)
3.Кому належать перші поетичні байки? (Федру)
4.Хто з байкарів був рабом? (Езоп)
5.Що таке алегорія? (Змалювання одного образу через інший на основі схожості узагальнених рис.)
6.Найвідоміший французький байкар? (Лафонтен.)
7.Кого вважають основоположником жанру байки? (Езопа.)
8.Хто є героями байок? (Зазвичай тварини, іноді люди.)
9.Найвідоміший український байкар? (Леонід Глібов.)
10.Якою мовою написані байки Езопа? (Прозовою.)
11.Що означає вираз «езопова мова»? (Спосіб викладу думок з натяками на недомовки)
10.Робота з підручником. Опрацювання рубрики підручника про І.А.Крилова «Літературна розминка» та «Цікаві подробиці» (ст.50-52)
11.Виразне читання байки І.Крилова «Вовк і Ягня»(ст.52-53)
12.Бесіда з елементами аналізу твору
13.Характеристика дійових осіб (Додаток 2)
V.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ,УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Аналітико-дослідницька робота
Порівняйте байки Езопа та І.Крилова, знайдіть спільне та відмінне, зробіть висновки, висловіть своє ставлення.(Додаток 3)
2.Актуальна цитата
Прокоментуйте висловлювання: «Здається, байка просто бреше.//А насправді – мудру правду чеше» (Л.Глібов)
VІ.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Як ви вважаєте, чи є такі Вовки та Ягнята у наш час?
VІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
1.Підготуватись до контрольної роботи
2.Виконати тест https://naurok.com.ua/test/ezop-14262.html
Додаток 1
Додаток 2
Порівняльна характеристика Вовка та Ягняти
Вовк |
Ягня |
|
|
Додаток 3
Езоп |
І.Крилов |
Спільне |
|
|
|
Відмінне |
|
|
|
|
|
|
|
|
|