Робота дасть можливість визначити рівень знань, умінь та навичок учнів за розділом II; формувати навички роботи з тестами, формувати вміння оптимально розподіляти час для виконання тестових завдань різного рівня складності ,розвивати в учнів уміння аналізувати статистичні дані, дані діаграм, працювати з картою; виховувати в учнів екологічне ставлення до навколишнього середовища, виховувати наполегливість в навчанні.
Урок №19
Дата:
Тема: Узагальнюючий урок (Розділ ІІ). Контрольна робота№1
Мета: визначити рівень знань, умінь та навичок учнів за розділом II; формувати навички роботи з тестами, формувати вміння оптимально розподіляти час для виконання тестових завдань різного рівня складності ,розвивати в учнів уміння аналізувати статистичні дані, дані діаграм, працювати з картою; виховувати в учнів екологічне ставлення до навколишнього середовища, виховувати наполегливість в навчанні.
Тип уроку: перевірки та коригування знань умінь та навичок.
Методи і методичні прийоми: дослідницько – пошуковий, словесний (бесіда, розповідь, пояснення, складання опорних схем), наочний (демонстрація наочності).
Обладнання: підручники, атласи, політична карта світу.
Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
Прийом «Бліцопитування»
Під час вивчення розділу ви опрацювали такі теми: «Добувна промисловість», «Світове господарство», «Сільське господарство», «Лісове господарство».
Пригадайте, що ви дізналися та чого навчилися з кожної теми.
ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Ви багато чого нового дізналися та навчилися. Настав час повторити, систематизувати та перевірити ваші знання, вдосконалити уміння працювати з тестовими завданнями. Прочитайте завдання та поставте уточнювальні запитання.
Учитель проводить інструктаж з виконання завдань.
IV. ЕТАП ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Завдання І та ІІ варіантів у додатку до уроку.
V. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
Прийом «Мікрофон»
Оцініть результати власної роботи: виконав добре; виконав лише окремі завдання, тому що...
Які завдання контрольної роботи були складними?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити §§ 1-15 підручника.
І варіант
І рівень
1. Для сучасного стану лісів світу характерні:
А скорочення площ лісів південного поясу через надмірну вирубку та лісові пожежі;
Б наявність значних масивів перестиглих лісів, які втратили свою якість;
В зростання частки штучних насаджень.
Г усі відповіді правильні
2. Ресурсозабезпеченістю називають:
А розвиток нових методів геологічних досліджень, проведення геолого-розвідувальних робіт на нових територіях
Б розміщення мінеральних ресурсів на планеті
В співвідношення між розвіданими запасами мінеральних ресурсів та обсягом їх використання
Г правильної відповіді немає
3. Найбільшими кам’яновугільними басейнами світу є:
А Аппалацький, Тунгуський, Кузнецький.
Б Волго-Уральський, Середньоазійський, Зондський
В Криворізький, Кременчуцький, Білозерський
Г Донецький, Карагандинський, Екібастузький.
4. ОПЕК, Росія, США, Мексика, Велика Британія – це країни….
А імпортери нафти та газу
Б їм належить світовий видобуток нафти та природного газу
В у них зосереджені найбільші поклади горючих сланців
Г це основні райони залягання бурого вугілля
5. Де у світі зосереджено найбільше запасів олов’яних руд?.
А Росія, Монголія Б Китай, В’єтнам
В Таїланд, Малайзія, Індонезія Г усі відповіді правильні
6. Укажіть найважливішу технічну культуру України.
А льон-довгунець Б цукровий буряк
В ріпак Г соняшник
ІІ рівень
7. Виберіть три сільськогосподарські культури, які належать до круп’яних та вирощуються в Україні.
1 жито 2 пшениця 3 рис 4 кукурудза
5 соняшник 6 гречка 7 просо
8. Установіть відповідність між областями України та галузями спеціалізації їх тваринництва, які відрізняють їх від інших наведених у переліку областей.
1 Одеська А вовняне вівчарство
2 Рівненська Б птахівництво
3 Івано-Франківська В молочне скотарство
4 Полтавська Г м’ясне скотарство
Д рибальство
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
ІІІ рівень
9. Заповніть пропуски в реченнях.
- Головною залізорудною базою України ______________________________________
- В Україні зосереджено 20 % світових запасів і видобутку _______________________
- Основні райони видобутку руд кольорових металів у світі _____________________________
- Велика група гірських порід та мінералів, що мають різноманітне походження та умови залягання в земній корі називаються ______________________________________________
- Основний видобуток алмазів ведеться в_____________________________________
- Найбільші обсяги видобутку неметалевих корисних копалин у світі припадають на______________
10. Порівняйте спеціалізацію рослинництва Бразилії та Франції.
ІV рівень
11. Чому Китай та Індія є провідними виробниками вугілля й одночасно його великими імпортерами?
ІІ варіант
І рівень
1. Для сучасного стану лісів світу характерні:
А площа північного лісового поясу стабілізувалася;
Б наявність значних масивів перестиглих лісів, які втратили свою якість;
В забезпеченість лісовими ресурсами збільшується.
Г правильної відповіді немає
2. Вид економічної діяльності, що вивчає, веде облік, займається відтворенням лісів, охороняє від пожеж, шкідників і хвороб, регулює їх використання людиною називається.
А лісовим господарством Б лісовим поясом
В лісозабезпеченістю Г лісництвом
3. Перше місце за запасами серед паливних ресурсів посідає
А кам’яне вугілля
Б нафта
В природний газ
Г торф
4. Серед країн світове лідерство за запасами нафти належить:
А Японія, США, Україна, Бахрейн
Б Саудівська Аравія, Франція, Литва, Бразилія
В Саудівська Аравія, Іран, Кувейт, Ірак, Венесуела, Росія
Г ОАЕ, ПАР, Росія, Грузія
5. Найбільші запаси золота зосереджені в:
А ПАР Б Ірак
В Сирія Г Саудівська Аравія
6. Позначте групу культур, які у структурі посівних площ України становлять найбільшу частку.
А овоче-баштанні Б технічні
В зернові Г кормові
ІІ рівень
7. Виберіть три сільськогосподарські культури, які належать до технічних та вирощуються в Україні.
1 ріпак (рапс) 2 ячмінь 3 кукурудза 4 цукровий буряк
5 соняшник 6 горох 7 овес
8. Установіть відповідність між областями України та культурами, на вирощуванні яких вони спеціалізуються.
1 Житомирська А цукрові буряки
2 Закарпатська Б ефіроолійні культури
3 Херсонська В кавуни
4 Вінницька Г виноград
Д хміль
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
ІІІ рівень
9. Заповніть пропуски в реченнях.
- Світову першість за видобутком платини зберігають ___________________________
- Родовища уранових руд в Україні зосереджені в ______________________________________ областях.
- Основою для виробництва мінеральних добрив є__________________________________
- Одним із рекордсменів серед неметалевих корисних копалин за сферами застосування є __________
- Видобуток каоліну в Україні ведеться у_________________________________________
- Провідними виробниками калійних солей у світі є_______________________________
10. Порівняйте особливості південного й північного лісових поясів.
ІV рівень
11. Які чинники мають бути враховані при формуванні ціни на землю, крім якості ґрунту та можливості її використання для виробництва сільськогосподарської продукції?