Тема. ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2. З історії риторики й ораторського мистецтва. Основи ораторського мистецтва. Тести.
Мета: перевірити й оцінити рівень навчальних досягнень
учнів із розділу; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
Обладнання: тести.
ХІД УРОКУ
ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань. Проведення інструктажу щодо виконання роботи.
І\/. Виконання тестових завдань закритої і відкритої форми
Варіант. 1
Початковий рівень (правильна відповідь – 0,5б).
► Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
А Пейто; Б дві Ериди; В Пейто й дві Ериди; Г Мельпомена.
А служила богам, тому шукала краси й пишності;
Б мала пряме життєве значення й характеризувалася практичною спрямованістю;
В шукала гармонії між красою й прагматикою;
Г була лише представлена судовими промовами.
А церковна риторика; Б різновид ювілейної промови;
В судова риторика; Г вид проповідей.
А метафора; Б епіфора; В літота; Г хіязм.
А Як тебе звуть, юначе? Б Хочеш придбати цю книгу?
В Чи це можливо? Г Ти знаєш, що ти — людина?
А судового красномовства; Б ділового красномовства;
В духовного красномовства; Г соціально-побутового красномовства.
А Аристотель; Б Платон; В Цицерон Г Демосфен.
Б епідейктична промова; В виступ на семінарському занятті; Г лекція.
А адресат, адресант, назва документа, текст, додаток, дата написання, підпис адресанта;
Б назва документа, прізвище, ім’я та ім’я по батькові, статус, посада, рік народження, текст, дата укладання, підпис;
В назва документа, прізвище, ім’я, ім’я по батькові, дата народження, місце народження, відомості про навчання, трудову діяльність, нагороди, відомості про склад сім’ї;
Г назва підприємства, назва документа, номер, дата, місце видачі, посада, прізвище, ім’я, ім’я по батькові, підписи службових осіб.
Середній рівень (правильна відповідь – 1,5б)
► Завдання 10-11 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного цифрою, потрібно дібрати відповідник, позначений буквою. Кожна цифра може використовуватися лише один раз.
10. Визначте вид красномовства, до якого належать наведені тексти.
А академічне красномовство; Б політичне красномовство;
В суспільно-побутове красномовство; Г духовне красномовство.
11. Установіть відповідність між тропами та риторичними фігурами.
1. Важким холодним сном за хатою спала земля (М. Коцюбинський).
2. Сонно пахло весло (І. Драч). 3. Непомітно проминали секунди, хвилини, години.
4. Бабуся малесенька, ледь од землі видно (Марко Вовчок).
А персоніфікація; Б градація; В метафора; Г літота.
Достатній рівень (правильна відповідь – 0,75б).
12. Назвіть відомих ораторів Давньої Греції і Давнього Риму.
13. Розкажіть про Києво-Могилянську академію.
Високий рівень (правильна відповідь – 3б)
Завдання 14 потребує самостійного розв’язання.
Складіть і запишіть ювілейну промову.
Варіант 2
Початковий рівень (правильна відповідь – 0,5б).
► Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
А наука про культуру спілкування та культуру мовлення;
Б наука про правильну артикуляцію звуків мовлення;
В наука і мистецтво переконувати співрозмовників;
Г наука про правильне застосування міміки та жестів.
А представлення своїх ідей, поглядів на противагу іншій стороні;
Б відкрита конфронтація, жорстка боротьба ідей із метою утвердження власної точки зору;
В заздалегідь підготована публічна суперечка з наукової чи суспільної теми;
Г обговорення певної проблеми з метою досягнення істини.
А Демосфен; Б Цицерон; В Квінтіліан; Г Катон.
А агітаційна; Б надихаюча; В оголошення; Г власне переконувальна.
А характеристика; Б заява; В автобіографія; Г довіреність.
А промова прокурора, захисна промова, виступи свідків;
Б тост, ювілейна промова, розважальна промова;
В лекція, виступ на конференції, бесіда;
Г молитва, церковна проповідь, промова на соборі.
А Феофан Прокопович, Іван Вишенський, Григорій Сковорода;
Б Феофан Прокопович, Гай Веррес, Іоаникій Галятовський;
В Памво Беринда, Іов Борецький, Іван Карпенко-Карий;
Г Аристотель, Платон, Цицерон.
А Де ти навчаєшся? Б Чи ти вже прочитав цю книжку?
В Чи має це рівняння має розв’язок? Г Хто там співає тужливі пісні?
А мовний зворот, який уживають замість звичайної назви певного об’єкта й полягає в різних формах опису його істотних і характерних ознак;
Б різновид тропа, що полягає в надмірному перебільшенні характерних властивостей чи ознак певного предмета, явища або дії задля особливого увиразнення художнього зображення чи виявлення емоційно-естетичного ставлення до нього;
В троп, у якому міститься художнє применшування величини, сили, значення зображуваного предмета чи явища;
Г різновид тропа, у якому переноситься значення слів із певних явищ та предметів на інші за суміжністю.
Середній рівень (правильна відповідь – 1,5б)
► Завдання 10-11 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного цифрою, потрібно дібрати відповідник, позначений буквою. Кожна цифра може використовуватися лише один раз.
А духовне красномовство; Б судове красномовство;
В академічне красномовство; Г суспільно-побутове.
1 Вітре буйний, вітре буйний! Ти з морем говориш, Збуди його, заграй ти з ним, спитай синє море (Т. Шевченко).
2. Ви ж знаєте порядок. Планувати роботу треба на день, тиждень, місяць, рік.
3. Сузір’я яблук світяться крізь листя (Л. Костенко).
4. У цій же річні чаплі по коліно (Л. Костенко).
А градація; Б персоніфікація; В метафора; Г літота.
Достатній рівень (правильна відповідь – 0,75б).
12. Назвіть види й жанри ораторського мистецтва. Розкажіть про один з них.
13. Що вам відомо про Ф.Прокоповича?
Високий рівень (правильна відповідь – 3б)
Завдання 14 потребує самостійного розв’язання.
Складіть і запишіть ювілейну промову.
\/. Підсумок уроку. Рефлексія
► Напишіть твір-розповідь за темою: «Мій останній візит до театру».
№ |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
|
ПВ |
Г |
В
|
В
|
Г
|
Е
|
а |
б
|
Б |
1-В 2-Б 3-Г 5-А |
2-В 3-Г 4-Б 5-А |
1-Г 2-В 3-А 4-Б |
Б,В,Г,Д,Ж,Е,А,Є |
|
|
Б |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
4 |
4 |
2 |
4 |
|
Відповіді:вваріант 3