Контрольна робота. Фонетика української літературної мови як учення про її звукову систему

Про матеріал
Контрольна робота для учнів 10 класу за підручником "Українська мова (профільний рівень)" С.О.Караман, О.М.Горошкіна, вид-во "Ранок".
Перегляд файлу

Урок 23 у 10 класі

Тема. Контрольна робота №2. Фонетика української літературної мови як учення про її звукову систему

Мета: проконтролювати рівень досягнень учнів з розділу «Фонетика української мови»; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування теорією;

виховувати уважність.

Обладнання: тести.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку

ІІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів

Виконання тестових завдань закритого та відкритого типу.

І варіант

Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

1. Розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови: (1 б)

А орфографія;

Б орфоепія;

В фонетика;

Г фонологія.

2. Позначте рядок слів, в кожному з яких усі приголосні глухі: (1 б)

А хвостик, куліш, волошка, часник;

Б кошик, пекти, кішка, цвіркун;

В чашечка, пух, юшка, кігті;

Г сітка, пошта, чекати, хащі.

3. Позначте рядок слів, у вимові яких спостерігається оглушення дзвінкого приголосного: (1 б)

А луг, грибки, досягти;

Б зцілити, легкий, вогкість;

В обпиляти, град, ложка;

Г зуб, борідка, мороз.

4. Вкажіть рядок, в якому у всіх словах відбувається спрощення: (1 б)

А щас…ливий, зліс…ний, кількіс…ний, пристрас…ний;

Б вартіс…ний, радіс…ний, форпос…ний, балас…ний;

В совіс…ний, виїз…ний, студен…ський, хвас…ливий;

Г жаліс…ний, поїз…ний, тиж…невий, гігант…ський.

5. Визначте рядок, в якому в усіх словах чергування [о], [е] з [і] відбувається у

корені: (1 б)

А відвертість, Петрів, слово;

Б камінь, мій, дохід;

В ковалів, устрій, радість;

Г вісь, шевців, особа.

6. При утворенні прикметників від назв поселень за допомогою суфікса –ськ(ий) відбувається чергування приголосних у всіх словах рядка: (1 б)

А Волга, Одеса, Кривий Ріг;

Б Шербур, Брест, Залісся;

В Онега, Акдаг (гора), Золотоноша;

Г Кременчук, Воронеж, Миколаїв.

Завдання 7 має п’ять варіантів відповідей, серед яких лише два правильні варіанти. Потрібно вибрати два правильні варіанти відповіді.

7. Позначте правильні твердження. (2 б)

А У кожному зі слів колодязь, в’юнець, щавель літер більше, ніж звуків.

Б У кожному зі слів здоров'я, ягідка, щеня звуків більше, ніж букв.

В У кожному зі слів дзеркало, розводжу, надземний є звуки, що позначаються двома буквами.

Г У кожному зі слів тополька, щільний, зав'язь літер більше, ніж звуків.

Д У кожному зі слів бджола, дзвінкий, раджу є звуки, що позначаються двома буквами.

8. Це завдання складається з п’яти речень. Прочитайте текст. Виконайте подані після нього завдання. Це завдання має три правильні відповіді. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати речення, позначені цифрою. Одне з речень запишіть транскрипцією (4 б)

1. Воскреснемо, брати (й, і) сестри, бо земля наша хоч розіп’ята на хресті історії, але жива. 2. Воскреснемо, бо ми живемо на цій Богом даній землі, (й, і) рідне небо усміхається нам зі своєї високості. 3.Воскреснемо, бо світить нам (в, у) віки пророцтво Тараса: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». 4. Немає (в, у) Україні кращого

неба, ніж небо твоєї малої Батьківщини. 5. А через (в, у)сю Україну, посеред щедротних степів (й, і) ланів, бандурно пливе Дніпр-Славутич історичний символ й образ України.

А У яких реченнях слід ужити сполучник і?

Б У яких реченнях слід ужити прийменник в?

ІІ варіант

* Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

1. Розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови: (1 б)

А орфографія;

Б орфоепія;

В фонетика;

Г фонологія.

2. Позначте рядок слів, в кожному з яких усі приголосні дзвінкі: (1 б)

А джміль, граб, їжа, дубки;

Б бджола, дружба, земелька, лимон;

В град, жоржина, волейбол, нігті;

Г боротьба, мідь, дрова, верблюд.

3. Позначте рядок слів, в кожному з яких є глухі приголосні, що вимовляються як дзвінкі: (1 б)

А молотьба, спробувати, стверджувати;

Б хоч би, стулити, кісьба;

В ось де, вокзал, просьба;

Г якби, скиснути, скраю.

4. Вкажіть рядок, в якому у всіх словах відбувається спрощення: (1 б)

А швидкіс…ний, зліс…ний, ус…ний, піс…ний;

Б захис…ний, радіс…ний, контрас…ний, балас…ний;

В облас…ний, корис…ний, студен…ський, хвас…ливий;

Г якіс…ний, поїз…ний, тиж…невий, шіс…сот.

5. У словах обласний, проїзний, злісний, якісний спостерігаємо процес (1б):

А Чергування голосних фонем.

Б Чергування приголосних фонем.

В Спрощення.

Г Подовження.

6. Виберіть рядок слів, у якому в усіх словах відбувається чергування у/в (1б)

А Уголос, умирати, укусити, умова, указка.

Б Урожай, уранці, усмішка, устигати, учитель.

В Учорашній, усякий, уперед, уміння, уночі.

Г Умова, упоратися, указати, узимку, Ужгород.

Завдання 7 має п’ять варіантів відповідей, серед яких лише два правильні варіанти. Потрібно вибрати два правильні варіанти відповіді.

7. Позначте правильні твердження. (2 б)

А Фонетика – це наука про словниковий склад мови.

Б У словах юнга, яхта, їжак літери ю, я, ї позначають два звуки.

В У словах буряк і люк літери я та ю позначають два звуки.

Г В українській мові 38 звуків: 6 голосних і 32 приголосних.

Д В українському алфавіті 32 літери.

11. Це завдання складається з п’яти речень. Прочитайте текст. Виконайте подані після нього завдання. Це завдання має три правильні відповіді. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати речення, позначені цифрою. Одне з речень запишіть транскрипцією (4 б).

1. Воскреснемо, брати (й, і) сестри, бо земля наша хоч розіп’ята на хресті історії, але жива. 2. Воскреснемо, бо ми живемо на цій Богом даній землі, (й, і) рідне небо усміхається нам зі своєї високості. 3. Воскреснемо, бо світить нам (в, у) віки пророцтво Тараса: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». 4. Немає (в, у) Україні кращого

неба, ніж небо твоєї малої Батьківщини. 5. А через (в, у)сю Україну, посеред щедротних степів (й, і) ланів, бандурно пливе Дніпр-Славутич історичний символ й образ України.

А У яких реченнях слід ужити сполучник й?

Б У яких реченнях слід ужити прийменник у?

 ІV. Підсумок уроку

Організований збір зошитів. Відповіді на питання учнів.

V. Домашнє завдання

Повторити вивчений матеріал.

 

 

 

 

 

 

І варіант

Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

1. Розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови: (1 б)

А орфографія;

Б орфоепія;

В фонетика;

Г фонологія.

2. Позначте рядок слів, в кожному з яких усі приголосні глухі: (1 б)

А хвостик, куліш, волошка, часник;

Б кошик, пекти, кішка, цвіркун;

В чашечка, пух, юшка, кігті;

Г сітка, пошта, чекати, хащі.

3. Позначте рядок слів, у вимові яких спостерігається оглушення дзвінкого приголосного: (1 б)

А луг, грибки, досягти;

Б зцілити, легкий, вогкість;

В обпиляти, град, ложка;

Г зуб, борідка, мороз.

4. Вкажіть рядок, в якому у всіх словах відбувається спрощення: (1 б)

А щас…ливий, зліс…ний, кількіс…ний, пристрас…ний;

Б вартіс…ний, радіс…ний, форпос…ний, балас…ний;

В совіс…ний, виїз…ний, студен…ський, хвас…ливий;

Г жаліс…ний, поїз…ний, тиж…невий, гігант…ський.

5. Визначте рядок, в якому в усіх словах чергування [о], [е] з [і] відбувається у

корені: (1 б)

А відвертість, Петрів, слово;

Б камінь, мій, дохід;

В ковалів, устрій, радість;

Г вісь, шевців, особа.

6. При утворенні прикметників від назв поселень за допомогою суфікса –ськ(ий) відбувається чергування приголосних у всіх словах рядка: (1 б)

А Волга, Одеса, Кривий Ріг;

Б Шербур, Брест, Залісся;

В Онега, Акдаг (гора), Золотоноша;

Г Кременчук, Воронеж, Миколаїв.

Завдання 7 має п’ять варіантів відповідей, серед яких лише два правильні варіанти. Потрібно вибрати два правильні варіанти відповіді.

7. Позначте правильні твердження. (2 б)

А У кожному зі слів колодязь, в’юнець, щавель літер більше, ніж звуків.

Б У кожному зі слів здоров'я, ягідка, щеня звуків більше, ніж букв.

В У кожному зі слів дзеркало, розводжу, надземний є звуки, що позначаються двома буквами.

Г У кожному зі слів тополька, щільний, зав'язь літер більше, ніж звуків.

Д У кожному зі слів бджола, дзвінкий, раджу є звуки, що позначаються двома буквами.

8. Це завдання складається з п’яти речень. Прочитайте текст. Виконайте подані після нього завдання. Це завдання має три правильні відповіді. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати речення, позначені цифрою. Одне з речень запишіть транскрипцією (4 б)

1. Воскреснемо, брати (й, і) сестри, бо земля наша хоч розіп’ята на хресті історії, але жива. 2. Воскреснемо, бо ми живемо на цій Богом даній землі, (й, і) рідне небо усміхається нам зі своєї високості. 3.Воскреснемо, бо світить нам (в, у) віки пророцтво Тараса: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». 4. Немає (в, у) Україні кращого

неба, ніж небо твоєї малої Батьківщини. 5. А через (в, у)сю Україну, посеред щедротних степів (й, і) ланів, бандурно пливе Дніпр-Славутич історичний символ й образ України.

А У яких реченнях слід ужити сполучник і?

Б У яких реченнях слід ужити прийменник в?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ варіант

Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

1. Розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови: (1 б)

А орфографія;

Б орфоепія;

В фонетика;

Г фонологія.

2. Позначте рядок слів, в кожному з яких усі приголосні дзвінкі: (1 б)

А джміль, граб, їжа, дубки;

Б бджола, дружба, земелька, лимон;

В град, жоржина, волейбол, нігті;

Г боротьба, мідь, дрова, верблюд.

3. Позначте рядок слів, в кожному з яких є глухі приголосні, що вимовляються як дзвінкі: (1 б)

А молотьба, спробувати, стверджувати;

Б хоч би, стулити, кісьба;

В ось де, вокзал, просьба;

Г якби, скиснути, скраю.

4. Вкажіть рядок, в якому у всіх словах відбувається спрощення: (1 б)

А швидкіс…ний, зліс…ний, ус…ний, піс…ний;

Б захис…ний, радіс…ний, контрас…ний, балас…ний;

В облас…ний, корис…ний, студен…ський, хвас…ливий;

Г якіс…ний, поїз…ний, тиж…невий, шіс…сот.

5. У словах обласний, проїзний, злісний, якісний спостерігаємо процес (1б):

А Чергування голосних фонем.

Б Чергування приголосних фонем.

В Спрощення.

Г Подовження.

6. Виберіть рядок слів, у якому в усіх словах відбувається чергування у/в (1б)

А Уголос, умирати, укусити, умова, указка.

Б Урожай, уранці, усмішка, устигати, учитель.

В Учорашній, усякий, уперед, уміння, уночі.

Г Умова, упоратися, указати, узимку, Ужгород.

Завдання 7 має п’ять варіантів відповідей, серед яких лише два правильні варіанти. Потрібно вибрати два правильні варіанти відповіді.

7. Позначте правильні твердження. (2 б)

А Фонетика – це наука про словниковий склад мови.

Б У словах юнга, яхта, їжак літери ю, я, ї позначають два звуки.

В У словах буряк і люк літери я та ю позначають два звуки.

Г В українській мові 38 звуків: 6 голосних і 32 приголосних.

Д В українському алфавіті 32 літери.

11. Це завдання складається з п’яти речень. Прочитайте текст. Виконайте подані після нього завдання. Це завдання має три правильні відповіді. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати речення, позначені цифрою. Одне з речень запишіть транскрипцією (4 б).

1. Воскреснемо, брати (й, і) сестри, бо земля наша хоч розіп’ята на хресті історії, але жива. 2. Воскреснемо, бо ми живемо на цій Богом даній землі, (й, і) рідне небо усміхається нам зі своєї високості. 3. Воскреснемо, бо світить нам (в, у) віки пророцтво Тараса: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». 4. Немає (в, у) Україні кращого

неба, ніж небо твоєї малої Батьківщини. 5. А через (в, у)сю Україну, посеред щедротних степів (й, і) ланів, бандурно пливе Дніпр-Славутич історичний символ й образ України.

А У яких реченнях слід ужити сполучник й?

Б У яких реченнях слід ужити прийменник у?

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
3.0
Оригінальність викладу
3.0
Відповідність темі
3.0
Загальна:
3.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Зеленский Илья
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
  2. Кучма Татьяна
    Доброго дня. Дуже сподобався урок, але не вийшло його завантажити, пише що файл пошкоджений.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 грудня 2019
Переглядів
9163
Оцінка розробки
3.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку