Повторити, систематизувати та закріпити вивчений матеріал; виявити рівень знань, умінь та навичок учнів із метою їх корекції; розвивати зв'язне писемне мовлення учнів, уміння виділяти головне, оцінювати прочитане та висловлювати й аргументувати свою думку
5 клас
Тема. Контрольна робота «Літературна казка»
Мета: повторити, систематизувати та закріпити вивчений матеріал; виявити рівень знань, умінь та навичок учнів із метою їх корекції; розвивати зв’язне писемне мовлення учнів, уміння виділяти головне, оцінювати прочитане та висловлювати й аргументувати свою думку; виховувати кращі моральні якості на основі загальнолюдських цінностей.
Обладнання: зошит для контрольних робіт.
Теорія літератури: прислів’я, приказки, народна казка, будова казки, конфлікт,
образи героїв.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Контрольна робота — це прекрасна можливість перевірити свої знання,
вміння та навички, здобуті на уроках і під час самостійної праці. Така робота
вимагає мобілізації всіх сил, пам’яті та загального кругозору. Слід пам’ятати,
що навіть погана оцінка — це результат, спонукання до більш серйозного ставлення до навчання.
III. Виконання контрольної роботи
Контрольна робота «Літературна казка»
1 варіант
Початковий рівень
а) народом;
б) кількома письменниками;
в) конкретним автором
а) Андерсен, Пушкін, Вайльд;
б) Перро, Тютчев, брати Грімм;
в) Пушкін, Андерсен, Перро;
3.Укажіть істоту, якої не було у «Вступі до поеми «Руслан і Людмила»:
а) русалка;
б)лісовик;
в)відьма;.
Середній рівень
4.Закінчіть речення:
Оригінал – це ...
5.Чим відрізняється літературна казка від народної?
6.Визначити автора і назву твору. Назвати літературних героїв, про яких йдеться в поданому уривку
«На невідомих там доріжках
Сліди нечуваних страхіть;
Там хатка на курячих ніжках
Без вікон, без дверей стоїть.»
Достатній рівень
Дайте відповідь на запитання
7. Хто допоміг Хлопчику- зірці виконати завдання чаклуна у казці «Хлопчик- зірка» ? Відповідь аргументуйте.
8.Охарактеризуйте старого рибалку з казки «Казка про рибака і рибку»
Високий рівень
9. Напишіть твір-мініатюру на тему «Що таке справжня краса(за казкою О.Вайльда «Хлопчик-зірка»)?»
Контрольна робота «Літературна казка»
2 варіант
Початковий рівень
1.Укажіть дерево, яке названо у «Вступі» до поеми «Руслан і Людмила»:
а) береза;
б) дуб;
в) липа;
2.Головний конфлікт казки «Хлопчик –зірка « – це боротьба:
а) сильних зі слабкими;
б) бідних з багатими;
в) краси і потворності;
а) сила;
б) благородність;
в) стійкість;
Середній рівень
4.Закінчіть речення:
5.Укажіть відповідність між героєм та твором
Учений Кіт «Непохитний олов яний солдатик»
Злий чаклун Вступ до поеми«Руслан і Людмила»
Балерина «Хлопчик- зірка»
6.Визначити автора і назву твору. Назвати літературних героїв, про яких йдеться в поданому уривку
«Маленька дама була балериною. Вона стояла на одній нозі, простягнувши руки вперед…»
Достатній рівень
7. Які найкращі риси вдачі втілено в образі непохитного олов’яного солдатика?
8. Поясніть, чому змінилася зовнішність Хлопчика –зірки? Опишіть новий вигляд героя.
Високий рівень
9. Напишіть твір-мініатюру на тему ««Що таке справжня краса(за казкою О.Вайльда «Хлопчик-зірка»)?»
IV. Домашнє завдання
Читати про Джона Кітса
Контрольна робота «Літературна казка»
1 варіант
Початковий рівень
а) народом;
б) кількома письменниками;
в) конкретним автором
а) Андерсен, Пушкін, Вайльд;
б) Перро, Тютчев, брати Грімм;
в) Пушкін, Андерсен, Перро;
3.Укажіть істоту, якої не було у «Вступі до поеми «Руслан і Людмила»:
а) русалка;
б)лісовик;
в)відьма;.
Середній рівень
4.Закінчіть речення:
Оригінал – це ...
5.Чим відрізняється літературна казка від народної?
6.Визначити автора і назву твору. Назвати літературних героїв, про яких йдеться в поданому уривку
«На невідомих там доріжках
Сліди нечуваних страхіть;
Там хатка на курячих ніжках
Без вікон, без дверей стоїть.»
Достатній рівень
Дайте відповідь на запитання
7. Хто допоміг Хлопчику- зірці виконати завдання чаклуна у казці «Хлопчик- зірка» ? Відповідь аргументуйте.
8.Охарактеризуйте старого рибалку з казки «Казка про рибака і рибку»
Високий рівень
9. Напишіть твір-мініатюру на тему «Що таке справжня краса(за казкою О.Вайльда «Хлопчик-зірка»)?»
Контрольна робота «Літературна казка»
2 варіант
Початковий рівень
1.Укажіть дерево, яке названо у «Вступі» до поеми «Руслан і Людмила»:
а) береза;
б) дуб;
в) липа;
2.Головний конфлікт казки «Хлопчик –зірка « – це боротьба:
а) сильних зі слабкими;
б) бідних з багатими;
в) краси і потворності;
а) сила;
б) благородність;
в) стійкість;
Середній рівень
4.Закінчіть речення:
5.Укажіть відповідність між героєм та твором
Учений Кіт «Непохитний олов яний солдатик»
Злий чаклун Вступ до поеми«Руслан і Людмила»
Балерина «Хлопчик- зірка»
6. Визначити автора і назву твору. Назвати літературних героїв, про яких йдеться в поданому уривку
«Маленька дама була балериною. Вона стояла на одній нозі, простягнувши руки вперед…»
Достатній рівень
7. Які найкращі риси вдачі втілено в образі непохитного олов’яного солдатика?
8. Поясніть, чому змінилася зовнішність Хлопчика –зірки? Опишіть новий вигляд героя.
Високий рівень
9. Напишіть твір-мініатюру на тему ««Що таке справжня краса(за казкою О.Вайльда «Хлопчик-зірка»)?»
Контрольна робота «Світ дитинства і література»
І варіант
Початковий рівень
1.Укажи ,чому Том фарбував паркан:
А)він був дуже працьовитий;
Б)таке покарання придумала тітка Поллі;
В)допомагав брату Сіду.
2.Полліану назвали на честь:
А)тітки;
Б)матері;
В)бабусі.
3.Твір «Пригоди Тома Сойєра» за жанром:
А)оповідання;
Б)роман;
В)повість.
Середній рівень
4.Роман – це …
5.Назвіть автора та назву твору,про кого йдеться: «Вона крадькома позирала на нього, і їй мимоволі стало шкода його. Лікар був дуже сумний. Дівчинці так хотілося «щось зробити». І, либонь, тому промовила сором'язливо:
— Лікарю Чілтон, мені здається, що у вас найкраща професія на землі, адже ви робите найрадіснішу справу.»
6.Чи відразу Том вирішив дати правдиві свідчення на суді,дізнавшись,Меффа Потера заарештували?
Достатній рівень
7. Випишіть із зазаначених рис характеру ті, які притаманні героїні (або навпаки: які риси не притаманні).
Жадібність, цікавість, сила волі, стриманість, обережність, розсудливість, працелюбність, заздрісність, оптимізм, люб'язність, скромність, щедрість, доброта, егоїзм, чемність, щирість
8.Розкажи, як змінилося життя Гека Фінна після того, як він знайшов скарб.
Високий рівень
9.Виконай одне із завдань.
А. Напишіть твір - мініатюру« Чого я навчився(навчилася) у Полліанни»
Б .Поясни, які риси характеру Тома допомогли йому не тільки самому вибратися з печери, а й урятувати Беккі.
Контрольна робота «Світ дитинства і література»
ІІ варіант
Початковий рівень
1.Що ж допомогло Полліані здолати такі тяжкі випробування?
А)гра в радість;
Б)ластовиння;
В)прогулянки містом.
2.Укажи, що зробив Том ,щоб сісти за одну парту з Беккі:
А)попросив про це вчителя;
Б)блискуче виконав домашнє завдання;
В)сказав учителеві,що спізнився до школи, бо мав розмову з Геком Фінном.
3. Що отримала із благодійної допомоги дівчинка Полліанна:
А) ляльку;
Б) милиці;
В)сукню.
Середній рівень
4.Яким способом виводив бородавки Гек Фінн.
5.Як ставилася тітка Поллі до своєї небоги?
6.Прочитай наведений фрагмент і визнач, про кого йдеться. Назвіть автора твору.
Він розділив шматок на двох, і Беккі з апетитом з’їла свою половину, а сам він відламав від своєї лише маленький шматочок…
Достатній рівень
7.Розкажіть, про гру в радість. Кого найпершого навчила грати Полліанна в цю гру.
8.Охарактеризуйте Тома Сойєра.
Високий рівень
9.Виконай одне із завдань.
А. Чи хотів би я мати такого друга як Том?
Б. Напишіть твір - мініатюру « Як би змінилося наше село , якби у ньому жила Полліанна»
Контрольна робота «Сучасна література»
Тести
1 рівень
А) польський письменник; Б) німецький письменник; В) французький письменник.
2. Головного героя звати суботик , тому що він появився у
А) понеділок; Б)суботу; В) вівторок
3. Єдиним другом пана Пляшкера був
А) пан Вівторакус; Б) пані Моркван; В) Пан Амфібер
4.Віллі Вонка подарував Чарлі:
А) велосипед; Б) машину для здійснення бажань; В) шоколадну фабрику
5. Сім’я Чарлі Бакета складалася з:
А) 4 чоловік; Б) 7 чоловік; В) 5 чоловік
6.Де Мумі- тролі знайшли капелюх чарівника:
А) в лісі; Б) на вершині гори; В)на подвір’ї
2-3 рівень
4 рівень