Урок 110 у 10 класі
Тема. Контрольна робота №4. Творчість М.Коцюбинського, В.Стефаника, О.Кобилянської, Л.Українки
Мета: актуалізувати й узагальнити знання учнів; виявити рівень знань, умінь з метою контролю та корекції; розвивати пам’ять, образне та логічне мислення, вміння аналізувати художні твори, образи, висловлювати власні думки про них; на основі вивченого виховувати повагу до загальнолюдських цінностей, любов до художньої літератури.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип уроку: контроль знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
ІV. Основний зміст роботи
1. Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
2. Виконання учнями контрольної роботи.
І варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала).
1. Михайло Коцюбинський в українській літературі є представником...
а) експресіонізму;
б) реалізму;
в) імпресіонізму;
г) символізму.
2. Головного героя «Камінний хрест» прозвали на селі:
а) Летючим;
б) Горбатим;
в) Скривленим;
г) Переломаним.
3. Основним предметом зображення в повісті «Тіні забутих предків» є...
а) міфологічний світ;
б) життя Івана Палійчука;
в) кохання Івана й Марічки;
г) побут, вірування й легенди гуцулів;
4. У драмі-феєрії «Лісова пісня» слова Мавки: «Ні, я жива! Я буду вічно жити!» звернуті до:
а) Лукаша;
б) Лісовика;
в) «Того, хто в скалі сидить»;
г) Килини.
5. Виберіть назву першої збірки Лесі Українки:
а) «Сім струн»;
б) «Зів’яле листя»;
в) «Сльози-перли»;
г) «На крилах пісень».
6. Перша назва повісті «Людина» О.Кобилянської:
а) «Царівна»;
б) «Вона вийшла заміж»;
в) «Меланхолійний вальс»;
г) «Покора».
Середній рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 1 б.)
Заповніть пропуски.
7. Свої перші твори О. Кобилянська писала ... мовою.
8. Іван Франко назвав Лесю Українку: «……..»
9. За жанром «Камінний хрест» - це …..
Достатній рівень(кожна правильна відповідь оцінюється в 1,5 б.)
10. Знайдіть відповідність між образом та його символічним змістом:
1 Мавка
2 Лісовик.
3 Доля
4 Перелесник
А Втілення порядку, гармонії у природі, утвердження її законів, за порушення яких природа жорстоко карає
Б Уособлення духовності і невмирущої краси, символ прекрасної мрії
В Уособлення стихійних руйнівних сил
Г Втілення обмеженості, приземленості, нещирості, лицемірства і бездуховності
Д Совість, яка чинить суд над життям
11. Установіть послідовність подій драматичної поеми Лесі Українки «Кассандра»:
А Троянці ввозять у місто грецького коня
Б Кассандра вигукує: «Я бачу: Троя гине»
В Гине наречений Кассандри Долон
Г Гектор гине на двобої з Ахіллом
Д Кассандра у царстві Менелая.
Високий рівень (3 б.)
12. Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
Боротьба за життя – провідний мотив поезії Л.Українки.
Мій улюблений твір у мистецькій спадщині М. Коцюбинського.
Камінний хрест як художній символ українського селянина-бідняка.
«Нові жінки» у творах О. Кобилянської.
ІІ варіант
1. Виразні риси експресіонізму має творчість:
а) М. Коцюбинського;
б) Лесі Українки;
в) О. Кобилянської;
г) В. Стефаника.
2. Прощаючись з односельцями, Іван з новели «Камінний хрест» просить їх:
а) засіяти його ділянку на горбі хлібом;
б) посвятити водою у святу неділю його хреста;
в) не займати його землі;
г) покликати ксьондза й справити молебень.
3. Репрезентацією життєвого кредо Лесі Українки можна назвати поезію:
а) «Хвиля»;
б) «Стояла я і слухала весну…»;
в) «Уста говорять: він навіки згинув»;
г) «Contra spem spero».
4. Караючи Лукаша, Лісовик:
а) спалив його хату;
б) посварив матір Лукаша з Килиною;
в) перетворив Лукаша на вовкулаку;
г) навів на Лукашеву хату злиднів.
5. НЕ є дійовою особою в новелі «Intermezzo» образ:
А села Кононівки;
Б сонця;
В нив у червні;
Г залізної руки міста.
6. Укажіть персонажів новели «Меланхолійний вальс»:
А Ганна, Марта і Софія;
Б Маргарета, Анна, і Софія;
В Ірина, Ганна і Маргарета;
Г Марта, Софія та Ірина.
Середній рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 1 б.)
Заповніть пропуски.
7. «Contra spem spero!» в перекладі має назву «…….»
8. Тема масової еміграції галицького селянства за океан розкрита у творі…
9. «Тіні забутих предків» за жанром – це……
Достатній рівень(кожна правильна відповідь оцінюється в 1,5 б.)
10. Установіть відповідність між характеристикою та героєм
1.Іван
2 Марічка
3. Михайло
4. Іван Дідух
А. «Поля його батька колись граничили з полями Василя, були добре вироблені , і на них колосилися препишні збіжжя»
Б «Він лише дуже лякався надто добрих і лихих очей, боявся сили деякого зілля»
В. «Знали в селі з того що до церкви ходив лиш раз на рік, на Великдень, і що курей зіцірував. Котра лапкою драпнула. То вже згинула від лопати»
Г. «Вони, здається, гойдалися в колисці, родились у її грудях, на що б око не впало щоб не сталося на світі – все виливалося у пісню»
Д. «Великий жаль вхопив його за серце, зразу тягло скочити з селі у крутіж:»На, жери і мене». Затуляв вуха, щоб не чути зрадливого шуму, що забрав його кохання».
11. Установіть послідовність подій у повісті «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського:
А Іван на полонині
Б зустріч ворожих родів
В одруження з Палагною
Г кохання Івана й Марічки
Д танець з Чугайстром.
Високий рівень (3 б.)
12. Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
Боротьба за життя – провідний мотив поезії Л.Українки.
Мій улюблений твір у мистецькій спадщині М. Коцюбинського.
Камінний хрест як художній символ українського селянина-бідняка.
«Нові жінки» у творах О. Кобилянської.
ІV. Підбиття підсумків уроку
Організаційний збір зошитів. Відповіді на запитання учнів.
V. Домашнє завдання
Підготувати інформацію про символізм як різновид модернізму.
І варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала).
1. Михайло Коцюбинський в українській літературі є представником...
а) експресіонізму;
б) реалізму;
в) імпресіонізму;
г) символізму.
2. Головного героя «Камінний хрест» прозвали на селі:
а) Летючим;
б) Горбатим;
в) Скривленим;
г) Переломаним.
3. Основним предметом зображення в повісті «Тіні забутих предків» є...
а) кохання Івана й Марічки;
б) життя Івана Палійчука;
в) міфологічний світ;
г) побут, вірування й легенди гуцулів;
4. У драмі-феєрії «Лісова пісня» слова Мавки: «Ні, я жива! Я буду вічно жити!» звернуті до:
а) Лукаша;
б) «Того, хто в скалі сидить»;
в) Лісовика;
г) Килини.
5. Виберіть назву першої збірки Лесі Українки:
а) «Сім струн»;
б) «Зів’яле листя»;
в) «Сльози-перли»;
г) «На крилах пісень».
6. Перша назва повісті «Людина» О.Кобилянської:
а) «Царівна»;
б) «Вона вийшла заміж»;
в) «Меланхолійний вальс»;
г) «Покора».
Середній рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 1 б.)
Заповніть пропуски.
7. Свої перші твори О. Кобилянська писала ... мовою.
8. Іван Франко назвав Лесю Українку: «……..»
9. За жанром «Камінний хрест» - це …..
Достатній рівень(кожна правильна відповідь оцінюється в 1,5 б.)
10. Знайдіть відповідність між образом та його символічним змістом:
1 Мавка
2 Лісовик.
3 Доля
4 Перелесник
А Втілення порядку, гармонії у природі, утвердження її законів, за порушення яких природа жорстоко карає
Б Уособлення духовності і невмирущої краси, символ прекрасної мрії
В Уособлення стихійних руйнівних сил
Г Втілення обмеженості, приземленості, нещирості, лицемірства і бездуховності
Д Совість, яка чинить суд над життям
11. Установіть послідовність подій драматичної поеми Лесі Українки «Кассандра»:
А Троянці ввозять у місто грецького коня
Б Кассандра вигукує: «Я бачу: Троя гине»
В Гине наречений Кассандри Долон
Г Гектор гине на двобої з Ахіллом
Д Кассандра у царстві Менелая.
Високий рівень (3 б.)
12. Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
Боротьба за життя – провідний мотив поезії Л.Українки.
Мій улюблений твір у мистецькій спадщині М. Коцюбинського.
Камінний хрест як художній символ українського селянина-бідняка.
«Нові жінки» у творах О. Кобилянської.
ІІ варіант
Початковий рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала).
1. Виразні риси експресіонізму має творчість:
а) М. Коцюбинського;
б) Лесі Українки;
в) О. Кобилянської;
г) В. Стефаника.
2. Прощаючись з односельцями, Іван з новели «Камінний хрест» просить їх:
а) засіяти його ділянку на горбі хлібом;
б) посвятити водою у святу неділю його хреста;
в) не займати його землі;
г) покликати ксьондза й справити молебень.
3. Репрезентацією життєвого кредо Лесі Українки можна назвати поезію:
а) «Contra spem spero»;
б) «Стояла я і слухала весну…»;
в) «Уста говорять: він навіки згинув»;
г) «Хвиля».
4. Караючи Лукаша, Лісовик:
а) спалив його хату;
б) посварив матір Лукаша з Килиною;
в) перетворив Лукаша на вовкулаку;
г) навів на Лукашеву хату злиднів.
5. НЕ є дійовою особою в новелі «Intermezzo» образ:
А села Кононівки;
Б сонця;
В нив у червні;
Г залізної руки міста.
6. Укажіть персонажів новели «Меланхолійний вальс»:
А Марта, Софія та Ірина;
Б Маргарета, Анна, і Софія;
В Ірина, Ганна і Маргарета;
Г Ганна, Марта і Софія.
Середній рівень (кожна правильна відповідь оцінюється в 1 б.)
Заповніть пропуски.
7. «Contra spem spero!» в перекладі має назву «…….»
8. Тема масової еміграції галицького селянства за океан розкрита у творі…
9. «Тіні забутих предків» за жанром – це……
Достатній рівень(кожна правильна відповідь оцінюється в 1,5 б.)
10. Установіть відповідність між характеристикою та героєм
1.Іван
2 Марічка
3. Михайло
4. Іван Дідух
А. «Поля його батька колись граничили з полями Василя, були добре вироблені , і на них колосилися препишні збіжжя»
Б «Він лише дуже лякався надто добрих і лихих очей, боявся сили деякого зілля»
В. «Знали в селі з того що до церкви ходив лиш раз на рік, на Великдень, і що курей зіцірував. Котра лапкою драпнула. То вже згинула від лопати»
Г. «Вони, здається, гойдалися в колисці, родились у її грудях, на що б око не впало щоб не сталося на світі – все виливалося у пісню»
Д. «Великий жаль вхопив його за серце, зразу тягло скочити з селі у крутіж:»На, жери і мене». Затуляв вуха, щоб не чути зрадливого шуму, що забрав його кохання».
11. Установіть послідовність подій у повісті «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського:
А Іван на полонині
Б зустріч ворожих родів
В одруження з Палагною
Г кохання Івана й Марічки
Д танець з Чугайстром.
Високий рівень (3 б.)
12. Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
Боротьба за життя – провідний мотив поезії Л.Українки.
Мій улюблений твір у мистецькій спадщині М. Коцюбинського.
Камінний хрест як художній символ українського селянина-бідняка.
«Нові жінки» у творах О. Кобилянської.
1