Урок 12 у 10 класі
Тема. Контрольна робота №1. З історії розвитку української мови. Сучасна українська мова як вища форма існування національної мови
Мета: перевірити та оцінити рівень засвоєння знань і вироблення умінь з вивченої теми; формувати уміння доцільно використовувати набуті знання під час виконання практичних завдань; виховувати уважність.
Обладнання: тести.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку
ІІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів
І варіант
Початковий рівень ( 1 б. за кожну правильну відповідь)
Оберіть правильний варіант
1. Елементи двох або кількох мов, об’єднані штучно, без дотримання норм літературної мови називають
А суржиком
Б наріччям
В діалектизмом
Г жаргонізмом
2. В українській мові існують такі наріччя:
А Північне, південне, східне, західне.
Б Північне, північно-захіне, північно-східне.
В Південне, південно-західне, південно-східне.
Г Північне, південно-західне, південно-східне.
3. У якому рядку всі слова є діалектизмами?
А Вила, клуня, граблі, сіно, тин.
Б Ґазда, комин, зело, стежка, рало.
В Шуфля, хата, клас, пліт, ватра.
Г Путня, постоли, черес, вуйко, ґралі.
4. У якому рядку всі словосполучення записано правильно
А не мішай мені, слідуюче питання, бумажні салфетки
Б відповідно до постанови, вжити заходів, брати участь
В надворі прохладно, навчальний відділ, здати екзамени
Г гарне міроприємство, підписка на газети згідно з наказом.
5. Що регулюють орфоепічні норми?
А розстановку розділових знаків у реченні
Б правильне написання слів
В уживання слів відповідно до змісту
Г правильну вимову звуків і наголосу в них.
6. Наявність термінології, нейтральна лексика, складні синтаксичні конструкції, прямий порядок слів, повні речення, логічність, точність, обґрунтованість викладу, відсутність метафорики,емоційно-оцінних виразів — це ознаки…
А розмовного стилю.
Б публіцистичного стилю.
В наукового стилю.
Г офіційно-ділового стилю.
Середній рівень (по 1, 5 б.)
Виконайте завдання
1. Відредагуйте словосполучення із суржиком.
За вуглом — мій дім; поступити у вуз; будинок з усіма зручностями; музей під відкритим небом; запалення десен.
2. Подані слова запишіть в алфавітному порядку.
Ночувати, ніч, нянькувати, нюняти, нюхати, нудний, навітряний, навитяжку, набік, невигідний, начитаний, норковий, неродючий, нітрошки, нічичирк, нічліг, ніжити, нехороший, новина, неурочний, нетрі, нібито, намисто.
Високий рівень (3 б.)
Дібрати до слів іншомовного походження українські відповідники, скласти з ними речення.
Біографія, факел, фонтан.
ІІ варіант
Початковий рівень (1 б. за кожну правильну відповідь)
Оберіть правильний варіант
1. Слова, які зазнали навмисних змін: вставлялися склади , додавалися або змінювалися окремі звуки - це
А арготизми
Б діалектизми
В жаргонізми
Г професіоналізми.
2. В українській мові існують такі наріччя:
А Північне, південне, східне, західне.
Б Північне, північно-захіне, північно-східне.
В Південне, південно-західне, південно-східне.
Г Північне, південно-західне, південно-східне.
3. У якому рядку всі слова є діалектизмами?
А Какаду, фієста, забуття, оселедець, фантастика.
Б Телефон, киптар, цукерки, соната, мікрофон.
В Комедія, джерело, термос, контроль, мандарин.
Г Путня, раятися, бесаги, когут, ріпа.
4. У якому рядку всі словосполучення записано НЕправильно
А не мішай мені, слідуюче питання, бумажні салфетки.
Б гарний захід, передплата на газети, брати участь
В скласти іспити, вступити до інституту, жити заходів
Г гарний захід, навчальний відділ, надворі прохолодно..
5. Що регулюють орфографічні норми?
А розстановку розділових знаків у реченні
Б правильне написання слів
В уживання слів відповідно до змісту
Г правильну вимову звуків і наголосу в них.
6. Широке використання професійної термінології, канцеляризмів, абревіатур в документах, законах і в письмових договорах — це ознаки…
А художнього стилю.
Б публіцистичного стилю.
В розмовного стилю.
Г офіційно-ділового стилю.
Середній рівень (по 1, 5 б.)
Виконайте завдання
7. Відредагуйте словосполучення із суржиком.
Клітчата рубашка; учбовий посібник; шарикова ручка; халатне
відношення; гарне міроприємство.
8. Подані слова запишіть в алфавітному порядку.
Ранити, райдуга, рекордний, рафінований, радіація, ракетоносець, рухомий, рятунок, рушник, рюкзак, рум’янити, рясноцвітний,
розширений, рукавиця, розчервонілий, роздутий, розкриття, рило,
референт.
Високий рівень (3 б.)
Дібрати до слів іншомовного походження українські відповідники, скласти з ними речення.
Аплодисменти, шоп, імідж.
ІV. Підсумки уроку
Організований збір зошитів. Відповіді на питання учнів.
V. Домашнє завдання
Повторити вивчений матеріал.
1