Тема. Контрольна робота за темою «Вступ. Билини і балади»
Мета. Формувати ключові компетентності:
уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
загальнокультурну – розвивати навички самостійної роботи, пам'ять, зосередженість, увагу;
формувати систему предметних компетентностей і компетенцій шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:
емоційно-ціннісної: перевірити рівень засвоєння матеріалу за розділом «Вступ. Билини і балади»; розвивати комунікативні вміння та навички; удосконалювати творчі здібності учнів;
соціокультурної : формувати вимогливе ставлення до рівня власних знань, самостійність і наполегливість під час роботи.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку : урок контролю і корекції знань та вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчання
Контрольна – це своєрідний лакмусовий папірець, який перевіряє рівень ваших знань. Народна мудрість говорить: «Кінець – всьому ділу вінець». Зараз ми перевіримо, наскільки добре ви засвоїли матеріал з теми «Билини і балади».
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Виконання роботи
Варіант 1
Тестові завдання
1. Слово «епос» в перекладі з грецької означає.
А Богатир
Б Казка
В Слово
Г Дія
Д Пісня
2. Населений пункт, з якого Ілля Муромець від’їжджає у «славний город Київ».
А Муром
Б Чернігів
В Карачарово
Г Новгород
Д Казань
3. Виконавцями билин у Київській Русі були.
А Гуслярі
Б Бояни
В Аеди
Г Рапсоди
Д Кобзарі
4. Загін Робіна Гуда розташувався у
А Лондонському парку
Б Ноттингемському замку
В Шервудському лісі
Г Йоркширському абатстві
Д передмісті Лондона
5. Закінчіть речення: «Англійський народ почав створювати балади про Робіна Гуда, тому що…»
А простий народ зазнав утисків з боку королівської влади
Б про подвиги Робіна Гуда стало відомо всій країні
В англійському народу захотілося мати свого національного героя
Г це був час розквіту жанру балади
Д стало відомо про загибель Робіна Гуда
6. «Вільне лісове братство» на чолі з Робіном Гудом карало:
А шахраїв і вбивць
Б лісових розбійників
В місцевих багатіїв
Г грабіжників
Д королівських чиновників, монахів і священиків
7. Із героїв балади «Король Лір і його дочки» по-справжньому любить короля Ліра.
А Глостер
Б Корделія
В Гонерилья
Г Регана
Д Едмунд
8. Головний герой балади «Рукавичка» поводиться спокійно, тому що
А відчуває власну приреченість
Б готовий на смерть заради кохання
В зневажає Кунігунду
Г має власну гідність та честь
Д вміє добре володіти собою
9. Конфлікт балади «Рукавичка» Ф.Шиллера відбувається
А на особистісному рівні (Кунігунда – Делорж)
Б між героями – носіями світогляду різних епох
В між королем та придворними
Г між Делоржем та придворними
Д між алегоричними образами лева та тигра
10. Місто в баладі «Світязь» було
А поглинуто водами озера
Б пограбовано ворогом
В тримало довгу облогу
Г дало достойний відсіч ворогу
Д було переможено ворогом
11. Таємницю озера Світязь місцеві жителі дізналися від
А врятованого рибалки
Б заїжджого мандрівника
В старого воїна
Г водяної німфи
Д робітника музею
12. Історичною основою балади «Вересовий напій» стала
А міфологічна історія
Б епізод із життя Р.Стівенсона
В легенда про піктів, які боролися проти іноземних загарбників
Г події на острові Самоа
Д боротьба тубільців за незалежність
13. В баладі «Вересовий напій» домінуючим художнім прийомом є
А гіпербола
Б антитеза
В рефрен
Г уособлення
Д алегорія
14. У баладі «Вересовий напій» верес є символом
А любові до рідної землі, свободи, незалежності
Б мудрої природи
В милосердя
Г справжнього героїзму
Д краси природи
15. Ворожбит пророкує князю Олегу
А загибель на бранному полі
Б смерть від коня
В довге і щасливе життя
Г славу та здобуття нових земель
Д смерть від важкої хвороби
Завдання на встановлення відповідностей
16. Установіть відповідність між уривком і назвою твору.
Уривок |
Твір |
||
1 |
«Він гнав їх, неначе ланей, По вересових горбах, Мчав по тилах спогорда, Сіяв і смерть і жах» |
А |
«Світязь» |
2 |
«І, повні подиву й жаху німого, Лицарі й дами глядять на нього, А він спокійний, назад іде – …» |
Б |
«Ілля Муромець і Соловій- розбійник» |
3 |
«Сам ввійшов він у палати княжії, Хрест-то він клав по-писаному, Поклін-то вів по-ученому…» |
В |
«Рукавичка» |
4 |
«Волхви не бояться міцних владарів, Волхвам за пророче їх слово – Не треба багатих князівських дарів, Правдива і вільна їх мова» |
Г |
«Балада про вересовий напій» |
|
|
Д |
«Пісня про віщого Олега» |
17. Установіть відповідність між твором та країною, літературу якої він представляє.
Твір |
Країна |
||
1 |
«Рукавичка» |
А |
Англія |
2 |
«Балада про вересовий напій» |
Б |
Росія |
3 |
«Світязь» |
В |
Німеччина |
4 |
«Пісня про віщого Олега» |
Г |
Польща |
|
|
Д |
Шотландія |
18.Установіть відповідність між твором та його головною ідеєю.
Твір |
Головна ідея |
||
1 |
«Світязь» |
А |
готовність пожертвувати життям, щоб не дістатися ворогу |
2 |
«Балади про Робіна Гуда» |
Б |
Служіння князю, захист рідної землі |
3 |
«Рукавичка» |
В |
Відстоювання честі і гідності лицаря |
4 |
«Балада про вересовий напій» |
Г |
відстоювати справедливість у світі |
|
|
Д |
готовність пожертвувати життям в ім`я збереження свободи та незалежності народу |
Відповіді
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
В |
Б |
Б |
В |
А |
Д |
Б |
Г |
А |
А |
Г |
В |
Б |
А |
Б |
1Г 2В 3Б 4Д |
1В 2А 3Г 4Б |
1А 2Г 3В 4Д |
Варіант ІІ
Тестові завдання
1.У народі билини здавна називали.
А піснями
Б старинами
В казками
Г баладами
Д легендами
2. Ілля Муромець був за походженням.
А боярином
Б князівським сином
В купцем
Г селянським сином
Д сином попа
3. Слово «балада» в перекладі означає
А історична пісня
Б лірична пісня
В народна пісня
Г ритмічна пісня
Д танцювальна пісня
4. Билини і народні балади виконувалися
А речитативом
Б у супроводі волинки
В хором
Г у супроводі кобзи
Д дуетом
5. В уривку з билини «Ілля Муромець і Соловій-розбійник»
«Став Ілля Муромець дуби з корінням вивертати,
Дуби рве самі коренистії та мости мостить,
Шлях укладає та все прямоїжджий …»
використовується
А гіпербола
Б метафора
В антитеза
Г порівняння
Д уособлення
6. Загін Робіна Гуда складався з
А робітників
Б рабів
В монахів
Г військових
Д селян
7. Назвіть країну, до фольклору якої належать балади про Робіна Гуда:
А Шотландія
Б Франція
В Данія
Г Англія
Д Італія
8. Події, описані в баладі «Рукавичка», відбувалися при дворі.
А іспанського короля
Б французького короля
В англійського короля
Г данського короля
Д німецького канцлера
9. Події балади «Король Лір і його дочки» відбуваються у
А Шотландії
Б Франції
В Іспанії
Г Данії
Д Англії
10. В основі сюжету балади «Рукавичка» Ф.Шиллера лежить
А зображення королівської забави
Б зображення прекрасної глузливої красуні Кунігунди
В розповідь про примху дами, яка могла коштувати лицарю життя
Г розповідь про бій звірів у королівському звіринці
Д опис мужнього лицаря Делоржа
11. Народна фантазія перетворила жінок Світязя на
А жайворонків
Б білі купави
В білий бузок
Г червоні маки
Д метеликів
12. Таємниця озера Світязь полягає в тому, що
А мешканці втопили в озері всі дорогоцінності
Б це найглибше озеро в світі
В на дні його поховане старовинне місто
Г це найчистіше озеро на планеті
Д з дна озера б’ють лікувальні джерела
13. Батько в баладі «Вересовий напій» просить короля вбити свого сина, тому що
А виявляє недовіру до нього
Б такою ціною купує своє життя
В відмовляється від сина
Г обирає йому легшу смерть
Д не може зрадити в присутності сина
14. Загарбники із балади «Вересовий трунок» не знали, як варити напій, тому що
А пікти забули його таємницю
Б рецепта напою не існувало
В вороги вбили всіх піктів
Г вереск перестав цвісти
Д вороги вирубали весь вереск
15. Волхв відмовився від подарунка князя Олега, тому що
А боявся князя
Б не потрібні земні багатства
В не хотів принижуватися
Г насміхався над князем
Д мав значно більший дар – пророцтво
Завдання на встановлення відповідностей
16. Установіть відповідність між героєм та його вчинком.
Герої |
Вчинки |
||
1 |
Делорж |
А |
боротьба за справедливість |
2 |
Корделія |
Б |
був переможений богатирем |
3 |
Робін Гуд |
В |
захистив лицарську честь |
4 |
Ілля Муромець |
Г |
служив вірою і правдою князю |
|
|
Д |
відданно любила батька |
17. Установіть відповідність між уривком і героєм, якому належать ці слова.
Цитати |
Персонаж |
||
1 |
«Батьку! – кажу я, – снагою і хистом Допоможи батьківщині! Бог захистить нас. Вночі я над містом Ангела бачила нині» |
А |
єпископ |
2 |
«О, будь милосердним, Робін Гуд, Коли б знав, що стріну тебе, Я б іншим шляхом подавсь!» |
Б |
водяна німфа |
3 |
«Сьогодні рано з рідним батьком І ненькою прощавсь, На полудник хотілось мені У тебе правувати» |
В |
Ілля Муромець |
4 |
« Старість життя цінує. Щоб жити, я все зроблю, І тайну трунку відкрию, – Так він сказав королю» |
Г |
старий пікт |
|
|
Д |
Робін Гуд |
18. Установіть відповідність між іменами героїв балад і їхніми рисами характеру.
Герой |
Риса характеру |
||
1 |
Пікт |
А |
почуття власної гідності |
2 |
Світязянка |
Б |
незламність духу |
3 |
Глостер |
В |
прагнення до самовдосконалення |
4 |
Делорж |
Г |
неповага до батьків |
|
|
Д |
мужність та патріотизм |
Відповіді
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
Б |
Г |
Д |
А |
А |
Д |
Г |
Б |
Д |
В |
Б |
В |
Г |
В |
Д |
1В 2Д 3А 4Г |
1Б 2А 3В 4Г |
1Д 2Б 3Г 4А |
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Читати роман В.Скотта «Айвенго».
Індивідуальне завдання «Творчий портрет В.Скотта».
Використані джерела