Біологія 9 клас урок №41 Дата проведення уроку
Тема уроку. Кора головного мозку і довільні рухи людини.
Освітні цілі: закріпити знання про будову головного мозку, продовжити вивчити його будову, сформулювати знання про будову і функції кори головного мозку та будову великих півкуль головного мозку.
Основні поняття і терміни: кора, ядра головного мозку,
Обладнання: таблиці «Головний мозок людини», пластинчасті препарати головного мозку, розбірна модель головного мозку
Структура уроку, основний зміст і методи роботи.
I. Актуалізація опорних знань. (Бесіда за запитаннями.)
Бесіда за запитаннями. (Дати письмову відповідь на запитання.)
П. Вивчення нового матеріалу.
1. Будова великого мозку.
2. Функції кори головного мозку. Бесіда.
Великі півкулі головного мозку – це передній відділ мозку або кінцевий відділ. Основну масу півкуль становить біла речовина, а вкриті вони сірою речовиною – корою, товщина якої у різних відділах коливається від 1,3 до 4,5 мм. Поєднуються дві півкулі мозолистим тілом – це утвір, що побудований з нервових волокон, які забезпечують зв’язок і взаємоузгоджену роботу лівої та правої півкуль.
Поверхня півкуль має борозни і звивини, які значно збільшують площу кори.
Півкулі поділяються на такі частки:
- лобові;
- тім’яні;
- скроневі;
- потиличні. Межею між частками є найвиразніші борозни – центральна, бічна та тім’яно-потилична. У них ніби сховано 2\3 поверхні кори.
Права півкуля керує органами лівої частини тіла і отримає інформацію зліва. Ліва півкуля, навпаки, регулює роботу органів правої частини тулуба і сприймає інформацію справа.
У корі виділяють давню і стару кору, що відіграють вирішальну роль у регуляції вегетативних функцій, інстинктивній поведінці, виникненні емоцій і нову кору, що відповідають за виконання моторних, сенсорних та асоціативних функцій.
Розповідь про клітини Беца та дослідження цього вченого.
Розповідь про поля Бродмана (нім. вчений) – це ділянки кори головного мозку, які утворюють зони: рухова, зорова, слухова.
Розповідь про мовленнєво-руховий центр Брока – руховий центр м’язів язика, що розташований у нижній частині лобових звивин.
Розповідь про сенсорний центр Верніке, що розташований у скроневій зоні і пов’язаний зі сприйняттям усного мовлення. Центр сприйняття письмової мови розташований у зоровій зоні кори.
Окрім кори, у глибині кожної півкулі є скупчення сірої речовини у вигляді окремих ядер. Вони розташовані у товщі білої, ближче до основи мозку, тому їх називають базальними або підкорковими ядрами до підкоркових ядер належать смугасте тіло та мигдалеподібне тіло.
Крім всього, що ми розглянули у головному мозку наявні ще шлуночки, які заповнені рідиною – ліквором.
3.Рух — найбільш загальний прояв життєдіяльності організму .
Роль кори головного мозку в регуляції довільних рухів.(Бесіда з учнями.)
ПІ. Закріплення знань учнів
IV. Домашнє завдання. Вивчити §