Корекційно-розвиткове заняття.
Корекція мовлення учнів з порушенням розвитку процесів когнітивної сфери.
Структура заняття
Автор методики |
ПРИСЯЖНЮК ІРИНА ЮРІЇВНА |
Спостереження за діями, реакцією учня |
||
Форма роботи |
Індивідуальна, очна |
|||
Тривалість |
25-35 хв. |
|||
Вступ |
|
|||
Цільова аудиторія |
Учні з особливими освітніми потребами. Нозологія: порушення опорно-рухового апарату, вади зору та порушення мовлення, затримка психічного розвитку.
|
|
||
Мета заняття |
Корекція мовлення, збагачення словникового запасу. |
|
||
Обладнання |
Ножиці, картинки з героями казок, пластилін, сірники, вітрячок, |
|
||
Методи, прийоми |
Казкотерапія. Арт-терапія(ліплення). Дихальна гімнастика. |
|
||
Хід заняття |
|
|||
|
Зміст |
Трива-лість |
Обладнання |
|
Вступ |
||||
Назва вправи
Мета вправи
Інструкція |
«Вітання»
Встановлення емоційного контакту.
Сьогодні ми з тобою спробуємо привітатись по-особливому. Повторюй за мною, але вставляй моє ім’я (варто перевірити, чи пам’ятає дитина ім’я психолога, при потребі нагадати). - Доброго дня, Оля! (кивнути головою, посміхнутись)(учень має зробити так само, назвавши ім’я тренера); - Здраствуй, Олічка! (злегка торкнутися до плеча, дивлячись в очі посміхатися). - Привіт, Олюся! (Помахати рукою, дивлячись очі). |
2 хв. |
|
Спостерігаться труднощі у запам’ятанні та вимові імені та по-батькові психолога.
|
Основна частина |
|
|
|
|
Назва вправи 1
Мета вправи
Інструкція |
«Вітерець».
Регуляція дихання, тренування легенів.
Зараз ми з тобою спробуємо створимо казочку.Ти будеш Вітерцем, а я автором. Слухай казку і роби все так, як Вітерець. « Спав у лісі маленький Вітерець. Він тихо вдихав повітря носиком, а видихав – ротиком (показати, дитині, як дихати). Сонечко розбудило Вітерця. Він глибоко вдихнув і (одночасно) потягнувся до сонечка і відчув його теплі промінчики у кулачках. Вітерець вирішив поділитися теплом сонечка з другом - Пір’ячком. Пір’ячко спало (покласти на планшет, тримати на рівні губ дитини, регулюючи відстань ближче-дальше). Молодець Вітерець, ти розбудив Пір’ячко. Потім Вітерець вирішив розбудити Вітрячка. Набрав повітря і почав довго дути на нього, дув до поки Вітрячок почав весело крутитися. Так сильно дув Вітерець, що Вітрячок полетів на шафу і ліг там відпочити. Ми ще повернемось у цю казочку, але ти вже будеш іншим героєм. |
5 хв. |
Вітрячок, що реагує на легкий потік повітря, пір’я або тенісний м’ячик |
Низький рівень самоконтролю. (поспіх, не стриманість, намагання взяти в руки обладнання) |
Назва вправи 2
Мета вправи
Інструкція |
«Казкові літери».
Розвиток дрібної моторики, мислення, використання та збагачення словникового запасу.
Які літери складаються з двох паличок? (л, т, х). Які літери з 3-х? (ж, н, к.) Давай спробуємо з’єднати палички за допомогою пластиліну. Назви якомога більше слів на цю літеру. Що означає кожне слово? (навідні питання: що з ним роблять? якої він форми? якого кольору? де росте? який він на дотик? |
10 хв. |
М’який пластелін, сірники, алфавіт.
|
Напруження м’язів рук, шиї, спини. |
Назва фізкульт-хвилинки
Мета
Інструкція |
«Вітрячок»
Зняти фізичну та емоційну напругу.
Ми повернулися в казочку, але тепер ти будеш вітрячком. Подув на тебе Вітерець і закрутився правий вітрячок і заскрипів: «с-с-с-с-с» (вперед, потім назад 5 обертів рукою), потім лівий вітрячок закрутився і зашипів: «ш-ш-ш-ш-ш». Потім від вітру закрутилися два вітрячки вперед і задирчали: «др-др-др-др-др», закрутилися назад і затріали: «тр-тр-тр-тр-тр» А потім повільно вперед дві але не синхронно: «др-тр, др- тр, др-тр, др-тр,др-тр».(Важливо слідкувати за диханням, обирати відповідний йому темп, домагатися повільного правельної вимови звуків). Добре, ти хороший вітрячок. Молодець. |
3 хв. |
|
Емоційний стан піднесений. Підвищення рухової активністі. |
Назва вправи 3
Мета вправи
Інструкція |
«Ти - автор».
Корекція мовлення.
Яка з цих казочок тобі добре знайома ? Виріж усі картинки, які до неї відносяться. Розклади їх в тому порядку, в якому відбувалися події. Тепер ти автор. Розкажи мені казочку за картинками. (Важливо, щоб дитина навчилася розповідати не пропускаючи деталі. Для цього варто задавати, якомога більше навідних питать. Коли, з часом, цю умову буде виконано, варто працювати над тим, щоб дитина розповідала повними реченнями). |
10 хв. |
Картинки з різних відомих казок надруковані на спільному аркуші формату А4(«Курочка ряба», «Ріпка», «Колобок») |
Зацікавлення у виконанні вправи. |
Назва вправи 4
Мета вправи
Інструкція |
«Ситий чи голодний»
Визначити вплив корекційного заняття на емоційний стан учнів.
Якщо заняття тобі сподобалося, то назви 5 фруктів, які ти любиш. Якщо не сподобалось, то назви 5 продуктів, які ти не любиш (кислі сольоні, гіркі, пекучі(перець, часник, цибуля, лимон, кріп…)) |
2 хв. |
|
|
Підсумок |
|
|
|
|
Назва вправи
Мета вправи
Інструкція |
«Флешка» (Рефлексія).
Повторити пройдений матеріал та закріпити позитивні відчуття.
Давай пригадаємо, що ми з тобою сьогодні робили? Яка вправа здалась важкою? Яка вправа сподобалась найбільше? Мені було з тобою приємно провести час. Ти сьогодні дуже старалася! Молодець! Дякую! Потиснемо одина одній руки. До наступної зустрічі! |
3 хв. |
|
Піднесений настрій. |