Корекційно-розвиткове заняття. Тема. Розвиток зв'язного мовлення. У світі казки чарівної

Про матеріал
Предмет: корекційно-розвиткове заняття Тема. Розвиток зв'язного мовлення. У світі казки чарівної Мета. Поглибити знання учнів про казку, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, виховувати інтерес до читання казок, збагачувати слоників запас, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, мислення, увагу, спостережливість, вміння доводити свою думку. Виховувати бережне ставлення до книги.
Перегляд файлу

Клас: 5 спеціальний

Предмет: корекційно-розвиткове заняття

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. У світі казки чарівної

Мета. Поглибити знання учнів про казку, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, виховувати інтерес до читання казок, збагачувати слоників запас, розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, мислення, увагу, спостережливість, вміння доводити свою думку. Виховувати бережне ставлення до книги.

Обладнання : загадки, ігри, тексти казок, розмальовки, тестові завдання, виставка книг-казок.

Хід заняття

  1. Організаційний етап

Уже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

То ж і ми часу не гаймо

Роботу швидше починаймо

  1. Огляд виставки книг Бесіда:
    1. Які книжки сподобались на виставці? Чому?
    2. Які ви вже читали, знаєте?
    3. Яким одним словом можна назвати ці твори? (Казки)

А ось, що розповіла мені одна із книжок.

Я-книжка для всіх цікава

Мене читають залюбки.

У світ казковий всіх вас кличу

Мене щодня ви берете

Та в багатьох погані звички:

Той їсть зі мною, а той мне

Той рве сторінки, букви коле,

Цей замальовує рядки,

Той в ліжку, а не коло столу

Мене читає лежачи

Як би учні свої книги як друзів любили

То вони б іще багатьох розуму навчили.

Висновок.

Як треба поводитись з книгами ?

Книга всім в житті допомагає, то ж хай від нас тільки вдячність має.

III. Загадки про казкових героїв (Додат.1)

Вчитель. Сьогодні вас чекає чарівний світ казки. Як казка прийшла до нас. Казка - давні і мудрий порадник. Це вона нам дає перше уявлення про добро і зло , правду і неправду, чесність, справедливість. Казка народилась у сиву давнину. Дитинство невіддільне від неї. Пригадайте, як ви слухали, затамувавши подих, про курочку Рябу, Котика і Півника, Колобка і т.д.

Хто автор народних казок? Ці казки з'явились раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували одне одному. Чим казка відрізняється від оповідання? В оповіданні описуються події, що могли насправді бути у житті, а в казці розповідається часто про фантастичні явища, події. В казках говорять тварини, рослини, різні предмети.

Спочатку, давайте відгадаємо загадки про казкових героїв. Уявіть, що відому вам казку розповідає один із казкових героїв. Вам потрібно назвати героя казки, від імені якого ведеться розповідь та назву казки.

Казка 1

«Я вирішив просто подорожувати світом і не знав, що все так станеться. Я гадав, що всі так само добрі, як мої Дідусь та Бабуся. Але виявилося, що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі...» ( Колобок , «Колобок»)

Казка 2

«Оце так хвіст у цієї Мишки! Не зрівняти його ані з кулаком Дідуся, ні з кулаком Бабусі. Й треба ж було цій Мишці вибігти у найнеслушніший момент. Зараз би усі дивувалися з мене. Лежало б я на видноті... » (Яйце , «Курочка-Ряба»)

Казка З

«Мені приємно знаходитися на голівці цієї Дівчинки. Вона мені подобається. Завжди охайна. Мені подобається разом з нею подорожувати лісом, навідуватися до бабусі. Але є єдина вада: моя хазяйка занадто довірлива. Тому з нею трапляються різні негаразди...» (Червона шапочка, «Червона Шапочка»)

Казку добре ви читали ,

Що так швидко відгадали.

Не піддався я Ягусі,

Цій старій і злій бабусі.

Кожен з вас те певно знає ,

Що добро перемагає. («Івасик-Телесик»)

  1. Перегляд мультфільму «Івасик- Телесик».

Казкотерапія

Словникова робота

Читають вчитель -учні.

Телесик, веселечко, забавка, кулешик, не натішаться, приплинь, заслінка, явір, відслонила.

Бесіда за змістом казки.

  • Про кого розповідається в казці?
  • З чого дідусь зробив Івасика?
  • Що попросив хлопчик дідуся, коли підріс? Для чого?
  • Хто носив Івасику їсти на річку?
  • Хто підслухав її пісню?
  • Що вона зробила?
  • Як звали доньку змії?
  • Що вона мала зробити з Івасиком?
  • Як він перехитрив Зміючку?
  • Хто визволив Телесика з біди?
    1. Фізкультхвилинка.

(Діти промовляють ,імітуючи рухи). Азка-азка-азка-у нас гостює казка, ід-ід-ід- жили баба і дід. ими -ими-ими- вони були старими, есик-есик-есек- з явився в них Телесик. авав-авав-авав- на човнику він плавав, идку-ибку-ибку- ловив матусі рибку, ихо-ихо-ихо- трапилось з ним лихо, ївна-ївна -ївна- украла його зміївна. ивий-ивий-ивий- він був кмітливий, есик-есик-есик- врятувався наш Телесик.

  1. Конкурс «Телеграма від казкового героя»

На наше свято ми запросили багато казкових героїв, але, нажаль, не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але наші гравці знають все про казки. І зараз розкажуть нам від кого ж телеграми.

- Приїхати не зможу, бо тато не зробив мені човник та весельце. (Івасик- Телесик)

- Дуже хотілося б потрапити до вас, але соромно своєї гидкої зовнішності. ( Гидке каченя)

- Терміново викликали лікувати звірів у Африку. Не встигну повернутися. ( Лікар Айболить )

- Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не зможу. ( Курочка Ряба )

- Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска. ( Півник)

- Вигнав дід мене із хати, іншу я пішла шукати. ( Коза - Дереза)

Конкурс «Впізнай з якої казки»

    

 

     

Глечик з вузькою шийкою «Лисичка та Журавель»

Борошно «Колобок»

Солома «Солом'яний бичок»

Яблуко «Казка про сплячу красуню»

Колосок «Колосок»

Пір'я «Кривенька качечка»

Ключик «Пригоди Буратіно»

Туфелька «Попелюшка»

Арт-терапія.

Конкурс на кращу розмальовку до казок (Додат.4)

Ізотерапія.

 

   

 

 

 

 

   

Розмалювати малюнки до казок «Вовк і семеро козенят», «Івасик-Телесик» та інш.

Розвиток довготривалої пам’яті.

Вікторина «Пригадай казку та продовж її»

 

 

Гра «Мульти-пульти»  (Додат.3)

 Тести до казок «Івасик-Телесик», «Рукавичка»(Додат.2)

Казка —це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів'я, приказки, притчі... Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба по правді жити.

Гра «Знайди відповідність»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Загадки про казкових героїв

Він веселий і незлобний,

Цей хороший дивачок,

З ним господар хлопчик

Робін І товариш П'ятачок.

До прогулянки він ласий,

Є на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий балясний,

Цей ведмедик ...(Вінні-Пух)

До школи з букварем крокує

Хлопчик дерев'яний,

Потрапляє замість школи

В балаган полотняний.

Як називається ця книжка?

Як зовуть цього хлопчиська? (Буратіно)

Бабуся онучку дуже кохала,

Шапочку червону їй подарувала.

Дівча ім'я забула сказати.

Ну, відгадали, як її звати? (Червона Шапочка)

Всіх він любить незрадливо,

Хто б до нього не ходив. Здогадались?

Це ж наш Гена, Це наш Гена — ...(Крокодил)

Він дружок звірятам, дітям,

Він живий, як я і ти. Та таких у цілім світі

Нам ніде більш не знайти.

Це тому, що він не пташка,

І не тигр, і не комашка,

Не котисько, не щеня,

Не бабак, не вовченя,

Він знімається в кіно

І відомий всім давно.

Упізнать його неважко, А зоветься...(Чебурашка)

Зі сторінки букваря

До вас у клас з'явився я,

Але щоб знали ви надалі,

Що народився я в журналі.

Хто нам зараз би назвав

Моє ім'я та журнал? ( Мурзилка)

Він сміливий і веселий,

Дружить з ним П'єро, Мальвіна,

Шкода, що не любить школу

Дерев'яний...(Буратіно)

 

Він довгу бородищу має,

Ляльок в театрі б'є і сварить.

А голос в нього — справжній бас.

Хто ж це, діти . ..(Карабас)

Він звірят усіх лікує,

Від халеп різних рятує,

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів, тигренят.

Вилікує він за мить

Все, що в звірів так болить

Наш добрий лікар...(Айболить)

Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь — кабан біжить.

Тут і вовк іде, й ведмідь,

Й кожен в хатці хоче жить.

Так вже тісно їм усім —

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться, й дрижить? («Рукавичка»)

На голову глечик лисиця наділа,

Мерщій до річки поспішила,

Скоріше глечика сварити,

У річці жартуна втопити.

І не подумала лисиця,

Що і сама може втопиться. («Лисиця та глечик»)

Сидить півник на печі,

їсть смачненькі калачі.

Тут лисичка прибігає,

Мерщій півника хапає.

Біжить котик рятувати,

В лисиці півника забрати. («Котик і півник»)

Знайшов Півник колосок,

Змолов борошна мішок.

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав. («Колосок»)

Я — бичок-третячок,

Смоляний в мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. («Солом 'яний бичок»)

Вигнав дід козу із хати,

Та й пішла вона блукати,

В зайця хатку відібрала,

Всі козу ту виганяли.

Рак козуню ущипнув —

Зайцю хатку повернув. («Коза-дереза»)

Виріс цей хлопчина

З малої деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусятко врятувало —

На крилечка свої узяло.

Принесло до тата й мами

Частуватись пирогами. («Івасик- Телесик»)

Що втікло від баби з дідом, —

Не сиділось на вікні.

А зустрілось з зайченятком —

Й ну співать йому пісні. («Колобок»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

Тести

 «Івасик - Телесик»

І. Дід і Баба:

а) були самотні;

б) мали кожен по доньці;

в) мали трьох синів?

ІІ. Баба у Діда проста:

а) принести золоту рибку;

б) зробити колисочку;

в) спекти колобок?

  1.         Баба співала:

а) карооке;

б)колискову;

в) весільну?

  1.          Синка назвали:

а) Котигорошко;

б) Телесик;

в) Іванко?

  1.             Дід зробив Телесикові:

а) чарівну сопілочку;

б) летючий корабель;

в) золотий човник?

  1.          Телесика викрала:

а) Баба-Яга;

б) Змія;

в) Лисиця?

  1.       Гості наїлися м'ясця:

а) гусячого;

б) Оленчиного;

в)Телесикового?

  1.   Телесик заліз на дерево:

а) дуб;

б) клен;

в) явір?

  1.          У небі летіло гусей:

а) отара;

б) табун;

в) зграя?

  1. Гусеня посадило Телесика:

а) на лавці;

б) на припічку;

в) на причілку?

XI. Баба і Дід у хаті:

а) ділили пиріжки;

б) пекли пиріжки;

в) їли пиріжки?

XII. Яку винагороду одержало гусеня:

а) гречки;

б) пшенички;

в) пшонця?

 

«Рукавичка»

  1.              Хто написав цю казку?

а) автор;

б)народ.

  1.              Де загубив Дід рукавичку?

а) у лісі;

б) у полі.

  1.              Хто перший оселився в рукавичці?

а) Жабка;

б) Мишка.

  1.              Хто залізу рукавичку останнім?

а) Ведмідь;

б) Кабан.

  1.    В якому порядку  з’являються дійові особи казки «Рукавичка»

а) Жабка, Зайчик, Мишка, Вовк, Кабан, Ведмідь, Лисичка;

б) Зайчик, Жабка, Мишка, Вовк, Кабан, Лисичка, Ведмідь;

в) Мишка, Жабка, Зайчик, Лисичка, Вовк, Кабан, Ведмідь.

  1.           Продовж речення: «Ведмідь вліз в рукавичку... »:

а) шостим;

б) сьомим;

в) п'ятим.

  1.   Хто загубив рукавичку в лісі?

а) дід;

б) хлопчик;

в) баба.

  1.     Кого в казці називають Іклан?

а) Вовка;

б) Ведмедя;

в) Кабана.

  1. Чим закінчилася казка?

а) звірі залишилися жити в рукавичці;

б) прийшов дід та й забрав рукавичку.

  1.         Яке з даних прислів'їв розкриває головну думку казки?

а) Чуже переступи та не займи;

б)Хто не працює, той не їсть.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Додано
23 січня 2019
Переглядів
4292
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку