Корекційно-розвиткове заняття з розвитку мовлення для учнів четвертих класів з особливими освітніми потребами. Мета заняття - розвиток комунікативних функцій дітей, зв'язного та діалогічного мовлення, дрібної моторики рук, уяви та фантазування за допомогою аплікації; збагачення словникового запасу; виховання любові до рідного краю та дбайливе ставлення до природи. На занятті використані методики ТАН-Содерберг.
Корекційно-розвиткове заняття з розвитку мовлення
4 клас
Тема. Розвиток зв’язного мовлення.«Зимові розваги. Складання ТАН – історії про зимові розваги»
Мета. Розвивати зв’язне мовлення, фантазію, уяву, збагачувати словниковий запас учнів, формувати вміння будувати зв’язні розповіді. Виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання: малюнки та картинки про зиму, картки для групової та індивідуальної роботи, презентація «Зимові розваги».
Хід заняття
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, пташкам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
Роботи в нас дуже багато і тому пропоную:
Не просто слухати, а чути;
Не просто дивитись, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати.
II. Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети заняття.
Тема заняття «Зимові розваги. Складання ТАН – історії про зимові розваги»
Сьогодні на занятті ми пригадаємо зиму та її прикмети. Складемо ТАН-історію про зимові розваги
Послухайте будь ласка що вони вам пишуть. Текст листа «Доброго дня, діти! Ми не знаємо що таке зима. Допоможіть нам зрозуміти, яка у вас зима, і які зимові забави у вас бувають?»
Допоможемо дітям з Африки зрозуміти що таке зима?
Погляньте на малюнки. Яка зима в Африці? А яка зима у нас на Україні? Порівняйте ці малюнки
Які розваги у дітей в Африці?(футбол, гра магазин)
2. Читає вірш вчитель.
Понад містом пролітає
Фея чарівна – Зима,
У віконця заглядає,
Вихор сніговий здіймає.
Замітає білим сріблом
На будиночках дахи
Та заховує під снігом
Всі доріженьки-шляхи.
3. Давайте, діти, пофантазуємо. Закрийте очі і уявіть красуню – зиму. Назвіть одним словом, якою ви уявили зиму:
хурделиця сніг заметіль
крига зима завірюха
іній сніговій бурульки
Умовно-графічно записати слово з и м а
4. Мовна розминка
Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло – кучугури намела
Емо-емо-емо – саночки візьмемо.
Демо-демо-демо – на гірку підемо.
Жі-жі-жі – ставай мерщій на лижі.
Ам-ам-ам – ой, весело нам
5. Хто з вас любить зиму? За що ви любите цю пору року?
- Вирушимо назустріч зимовій красі, визначимо, якого кольору зима. Але спочатку послухайте та відгадайте загадку:
Чудо - сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця -
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає - сріблом
Все вкриває білим снігом
Про яку царицю йдеться у загадці? Які слова вам допомогли її відгадати? Як ми називаємо такі слова?
6. Діти а зима яка? Снігова Морозна Весела Красива Холодна
Сніг який?
Пухнастий Білий Легкий М'який Холодний Колючий Розсипчастий
Іскристий Хрусткий Сріблястий Мокрий
Настрій який?
Веселий Радісний Святковий Новорічний Сумний Поганий Гарний Прекрасний
А який у вас зараз настрій?
7. Словесна гра «Третій зайвий»
Січень, лютий, заметіль
Сніжинки, санки, лижі
Мороз, ковзани, снігопад
Сніговик, сніжок, снігур.
8. Який колір вважають головним кольором зими? - Чому?
Послухайте віршик:
Білі черевички у зими,
Вкрив дерева білими крилами
Морозець колючий, мов шипшина.
Білі черевики у зими,
Біла – біла в неї кожушина,
Білі сани, білогриві коні,
Білі рукавички пухові,
Білі щоки, а вуста червоні,
Мов розквітлі маки польові.
Отже, головний колір зими – білий. Покажіть білий колір.
Як ви розумієте, чому сніг сріблястий?
Послухайте, як про це написав поет:
Ліг на землю вранці
Ковдрою пухнастою,
Виграє на сонці
Ниткою сріблястою.
Словникова робота: сріблястий - кольором та блиском схожий на срібло .
Срібло буває тільки одного кольору - білого, срібного.
Срібло – благородний, цінний метал.
9. Проблемна ситуація.
- Чи всі згодні з тим, що зима білого кольору.
- Чи можна назвати її безбарвною? Якщо ні – доведіть!
- Які кольори, крім білого, можна зустріти у зимовій природі?
Подивіться на зимові пейзажі.
- Якого ще кольору може бути сніг?
- Тепер давайте послухаємо, як про колір снігу пишуть поети. Покажіть, будь ласка, потрібний колір.
Сніг вранці
Він ще недавно був блакитним
– Застиг у сонній мрії,
Ось небокрай почервонів –
І він вже став рожевим...
Сніг ввечері
Як тільки сутінь настає
І ліхтарі мигають,
Він фіолетовим стає
І таємничо сяє...
То як ви гадаєте, чи можна зиму вважати безбарвною порою року?
10. Гра-вправа «Додай слово».
От випав сніг. Яка обнова?
Зима тоді така …
Мороз у лід дерева кута –
Зима тоді всі кажуть …
Вона буває і серйозна:
Суха, вітряна і …
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму …
(чудова, люта, морозна, красива)
11. Інтерактивна гра «Сніжку лови, слово лагідне утвори».
Зима – … мороз –… сніжинка – … шапка – … рукавиця – … сани – … гірка – … сніг – …
(зимонька, морозець, сніжиночка, , шапочка, рукавичка, саночки, гірочка, сніжок)
12. Фізхвилинка для очей
13. Завдання-гра Зимові розваги
14. Пальчикова гімнастика «Лижники»
Вказівний і середній пальці витягнути і опустити вниз, безіменний і мізинець притиснути до долоні великим пальцем.
Вказівний і середній пальці поставити на рахункові палички.
Не відриваючи середній і вказівний пальці від «лиж»- рахункових паличок, дитина «їде» ковзаючими рухами по столу.
Вранці на лижах кататися пішли,
Швидко до лісу на лижах дійшли.
Час до обіду – обійшли весь ліс.
Дружно на лижах додому ми прийшли.
15 Вірш. Дарунки зими
Білі, ніжні, мов пір’їнки,
Тихо падали сніжинки
Білосніжний листопад
Вкрив вночі і ліс і сад.
Будують зранку малюки
В сніжки грають залюбки.
Зліплять бабу снігову
Величезну мов живу.
От так радість дітворі
На санчатах мчать з гори!
Сніжки, лижі, ковзани –
Це даруночки зими!
(Ліна Костенко)
- То за що дітвора любить зиму7
- А цей вірш нам говорить що зима яка? - весела;
- радісна;
- голосна
16. Фізхвилинка «Веселі сніговички»
17 ТАН-історія «Зимові розваги»
Які зимові розваги ви знаєте ?
Які розваги вам більш подобаються?
18. Рольова гра «Вчимося розмовляти по телефону»
Будемо вчитися ввічливо розмовляти по телефону, запрошувати друзів на прогулянку, ділитися своїми враженнями.
Прочитайте діалог. Знайдіть в ньому помилки.
- Алло! Андрію, ходімо на гірку кататися!
- Це не Андрій, а його мама.
- А де Андрій?
- Він застудився і гуляти не може.
- Ну, добре, буду кататися сам.
Чи ввічливо хлопчик спілкувався по телефону?
Під час розмови дотримуйся таких правил
Привітайся з тим, хто взяв слухавку.
Назви своє ім'я.
Якщо слухавку взяла інша людина, чемно попроси покликати.
Якщо той, з ким ти хочеш поговорити, не може підійти до телефону, вибачься і попрощайся з тим, хто тобі відповів.
Під час розмови будь чемним, не перебивай співрозмовника.
По телефону довго не розмовляй.
У кінці розмови попрощайся.
19. Гра «Додай слівце ланцюжком».
Ліпити зі снігу...(сніговика)
Кататися з гірки на ...(санях)
На ковзанці катаються на… (ковзанах)
З'їхати на санчатах з...(гірки)
По лижні кататися на...(лижах)
Взимку будувати фортецю зі...(снігу)
Мороз малює візерунок на ...(вікні)
Покласти птахам зерна в...(годівницю)
20. Хвилинка творчості «Веселі сніговики». (Аплікація з ватних дисків та кольорового паперу)
21.Слова вчителя
Як не любити зими сніжно – білої
на Україні моїй,
Саду старого в пухнастому інеї,
сивих, веселих завій..
22. Підсумок заняття
- Яка зима на Україні?
- Чому потрібні зимові розваги для дітей? Чим вони корисні?
- Як слід себе поводити під
час розваг?
- Що сподобалось на занятті?
25. Рефлексивно-коригуючий етап.
Всі діти в коло. (звучить музика).
Зараз ми з вами будемо передавати снігову кульку по колу і бажати нашим друзям з далекої Африки найкращі побажання. А які, визначитеся самі. Бажання не повинні повторюватися.
Ну, що, відеозапис готовий, ваші творчі роботи по аплікації сьогодні ж буде відправлено в Африку і діти, які там живуть, нарешті дізнаються якою може бути зима на Україні.
«Доброго дня діти! Ми не знаємо що таке зима. Допоможіть нам зрозуміти, яка у вас зима, і які зимові забави у вас бувають?»