«Корінь слова. Спільнокореневі слова»

Про матеріал
розрізняти групи слів, у яких корені звучать і пишуться однаково, але мають різні значення; удосконалювати знання учнів проспільнокореневі слова, про основу слова, про закінчення змінних слів.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок української мови

«Корінь слова.

Спільнокореневі слова»

3 клас

 

 

 

КНИГА – міст у світ знань | Конспект. Виховна робота

 

 

 

 

 

Мета:

навчальна: навчити розрізняти групи слів, у яких корені звучать і пи­шуться однаково, але мають різні значення; удосконалювати знання учнів проспільнокореневі слова, про основу слова, про закінчення змінних слів.

розвивальна: розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

виховна: виховувати любов і пошану до рідної мови, пробуджувати інтерес до знань, до навчання.

Обладнання: індивідуальні картки, малюнки до диктанту, цеглинки  лего, Куб Блума, мікрофон.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.

 

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

 

1.Пролунав шкільний дзвінок,

Всіх покликав на урок!

Будем гарно працювати,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім  третім класі

Діти просто молодці!

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1.   Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання.

2) Асоціативний кущ

 

                                                       Мова

 

 

  1. Каліграфічна хвилинка.

Мм   мо   ов   ва  мова

Мова — духовне багатство народу.

2. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Кубування»

 

 

Завітав сьогодні в клас

Знову на урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

 

Запитання/завдання на кубику:

Над яким розділом почали працювати?

Як називається змінна частина слова?

Навіщо необхідні закінчення?

Що називається основою слова?

З яких частин складається основа?

Наведіть приклади нульового закінчення.

Малюнковий диктант.

 Запишіть словами. Позначте закінчення та основу.

Демонстрування малюнків: морква, диня, кавун, огірок, горох, гарбуз, квасоля.

3. Повідомлення теми та мети уроку

 Сьогодні на уроці розглянемо тему

«Спільнокореневі слова. Корінь слова».

4. Вивчення нового матеріалу

  Робота за підручником (с. 66).

 

 

Виконання вправи 1.

  •           Порівняйте слова і скажіть, що між ними спільного, а що відмінного.

Ліс, лісок, праліс, лісовий, лісник, лісництво.

  •           Зазначте у цих словах спільну частину.

 —- Як вона називається?

 Робота над правилом (с. 66).

  •         Що називається спорідненими словами? (Слова, які мають спільну частину, однакову за зву­чанням і значенням, називають спорідненими.)
  •         Що називається коренем? (Спільна частина споріднених слів називається коренем.)
  •         Які слова називаються спільнокореневими? (Споріднені слова називають спільнокореневими.)

Проблемна ситуація.

Описание: Знак питання | Різне-всякеC:\Users\Anna\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\d1d1cf8d9cf05bcdf5c29a8c33d10983_xl.jpgC:\Users\Anna\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\depositphotos_10892532-stock-photo-great-horned-owl-bubo-virginianus.jpg

 

 

 

Сова – це великі хижі птахи, які поширені майже по всій земній кулі.

Совок — господарський інструмент, прилад для збору сміття.


Корені звучать однаково, а значення мають різні, тому це не спільнокореневі слова.

 

 

5.    Закріплення вивченого матеріалу

1)  Робота в групах.

1. Знайдіть «зайве» слово. Поясніть свій вибір.

Мак, маківка, макарони, мачинка,маковий.

Хвиля, хвилястий, хвилюватись, хвилька.

Літера, літак, відліт, політати, перелітний.

Літо, літечко, літак, літній.

Дощик, задощило, дощовий, дощатий.

Мило, милитися, милуватися, мильний.

Фізкультхвилинка

2) Вправа «Розбери слова за будовою». (Взаємоперевірка в парах)

  • Сад, садовий, садівник.
  • Яблука, яблуня, яблуневий.
  • Груша, грушевий.
  • Квітка, квітник, квітникар.
  • Листя, листочок, листяний.
  • Ліс, лісок, лісовий.

3) Робота в парах

Вправа «Добери слово»

 До поданих слів доберіть споріднені за зразком.
Зразок: зима — зимовий, зимувати.

Шум — Сум —

Черга — Зелень —

Подорож — Галас —

Радість —

 

4)   Прочитайте текст.  Випишіть споріднені (спільнокореневі) слова. Позначте в них корінь

 

Тато мій — рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного сонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.

 

 

ІІІ.   ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Вправа «Мікрофон».

  •        Що нового дізналися на уроці?
  •        Як визначити корінь?
  •        Які слова називаються спільнокореневими?

Наведіть приклади

2. Рефлексійна вправа «Вежа успіху з Лего»

На парті в кожного учня  цеглинки Лего. Кожен учень має право вибрати цеглинку того кольору, відповідно як він (вона) працювали на уроці. Діти  в групах «будують» вежу успіху  з цеглинок

Все вдавалося легко

Було цікаво

Я запам‘ятав  (запам‘ятала)

Я старався  (старалась)

Не все було зрозуміло

Мені було важко 

 

3. Домашнє завдання

 Доберіть спільнокореневі до слів  казка, вода, водій. Складіть і запишіть три  речення з цими словами (на вибір).

 

docx
Додано
28 листопада 2021
Переглядів
4106
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку