Вчитель О. Кузюкова
Тема. Корисні та шкідливі звички.
Мета: Викликати прагнення у дітей зберігати й зміцнювати здоров’я.
Довести до їх відома інформацію, що шкідливі звички є основною причиною порушення здоров’я.Формувати вміння піклуватися про своє здоров’я.Виховувати бажання підтримувати традиції здорового способу життя.
Обладнання: записи музики, мікрофон, картки.
Інтерактивні методи: мозковий штурм, технологія „Кути”, метод „Прес”,технологія „Висуваємо гіпотезу”.
Хід уроку
І. Створення емоційного настрою.
Учитель:
- Любі діти!Сьогодні чудовий ранок. Я бажаю вам гарного настрою, сил, здоров’я. Хай вам щастить!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети.
- Сьогодні на занятті ми з вами поговоримо про здоров’я, пізнаємо способи його збереження та загартування. Інакше говорячи, складемо рецепт здоров’я.
Ми з вами маємо чудове право – право на життя й здоров’я. У статті 49 Конституції України стверджується: „Кожен громадянин має право на охорону здоров’я”. Ми повинні вміти користуватися цим правом.
Мозковий штурм.
Учитель:
- Існує багато шляхів збереження і зміцнення здоров’я.
- Що треба робити вам, щоб не хворіти і бути здоровим?
(Учитель записує вислови дітей без коментарів).
- Дякую за цікаві ідеї.
ІІІ. Робота над розкриттям теми
1.Гігієна
- Діти, зараз ми дізнаємося про перший рецепт здоров’я. Для цього ви прочитаєте оповідання О. Буценя «На вулиці», і підготуєте відповіді на такі питання:
- Як описано дівчинку?(чепурна,охайна)
- Яке у неї плаття?(випрасуване, чисте)
-У яких строках головна думка?
- Я бачу, що у нашому класі всі ви охайні, серед вас немає нечепур. А які ж правила гігієни слід виконувати щодня?
Учень
Знаєм правила прості:
Треба жити в чистоті!
Умиватись вранці з милом,
Щоб усі за нас раділи.
Учень
Шию, руки й ноги мити
Завжди чистому ходити,
Зуби зранку вичищати
Й перед тим, як спать лягати.
Учень
Ногті добре доглядати.
Не виходити патлатим.
Перед їжею ми руки
З милом миєм без принуки.
Учитель:
-Що напишемо у рецепті здоров’я? (Гігієна)
-Яка ця звичка- корисна чи шкідлива?
2.Спорт
Учитель:
- Теппер ми дізнаємося другий рецепт здоров’я.
Учень
Фізкультура, спорт, здоров’я -
Речі кожному потрібні.
Бути сильним і здоровим -
Це найбільша радість в світі!
Якщо бути спорту вірним,
То хвороби не пізнаєш.
Завжди будеш ти веселим
І в навчанні не відстанеш.
Учень
Діти нашого класу полюбляють спорт. Спорт допомагає нам рости здоровими, сильними, вчитися добре..
Полюбляємо зарядку
І ритмічні вправи
Для здоров’я вони - плюс,
Намотай собі на вус.
(Під звуки музики учні виконуюють вправи валеозарядки).
Гра”Мікрофон”.
- Що для вас значить спорт? Ваше відношення до нього?
- Вам запропонували не піти на урок фізкультури. Ваші дії?
(Записуємо рецепт).
Учитель:
- Є багато рецептів, які допомагають бути здоровими. Розкриємо ще один з них.
3.Корисні продукти
Учень
Наші Катя і Антошка
На обід їдять картошку.
Ваня з Славою рішили,
Помідори покришили.
Цибулину, капустину,
Солі всипали частину.
Учень
І сказав Ванюша:”Все!
Ось у цьому у салаті
Вітамінів є багато”.
Щоб хороші очі мати,
Треба вітаміни А вживати,
Що живуть у цибулині,
У червоній є перчині,
І в морквині, в абрикосах,
Їжте, діти, вони хороші!
Учень
Хто нам скаже, де живе
Вітамін для діток”В”?
В яблуневий сад підем,
В стиглім яблуці знайдем.
Вітаміни всі смачненькі,
І солодкі, і кисленькі,
Їжте, діти, їх охоче,
Кожен, хто коли захоче.
Щоб здоровим буть завжди,
Знай бо ти, дитино,
Що продукти вибирай
Повні вітамінів.
Технолоя”Кути”. Гра”Корисно-некорисно”.
Учитель:
- Зараз дізнаємося, чи добре ви засвоїли, які продукти корисні, бо в них багато вітамінів, а які ні.
(Діти беруть картки з малюнками продуктів.За сигналом учителя „дзвоник” діти розходяться у різні кутки за ознакою ”корисно-некорисно”).
Технологія”Висуваємо гіпотезу”.(Робота в 2 групах.)
Учитель:
-А тепер вам треба висунути гіпотезу. Що може бути причиною цих подій:
У Василя в саду біля яблуні розболівся живіт...
Фізхвилинка
(Діти виконують рухи під словесний супровід учителя)
Два ведмедики Тіп і Топ з’їли смачні, але немиті яблука. У них розболілися животики. Ведмедики скаржаться:
Ой-ой-ой, живіт болить.
Ой-ой-ой, мене нудить.
Ой, ми яблук вже не хочем!
Захворіли Тіп і Топ.
(Аліфанова І.А.)
- Чому не можна їсти немиті фрукти?
- Який ще рецепт запишемо? (Корисні продукти).
4.Режим дня
- Продовжуємо далі дізнаватися рецепти здоров.я.
Кросворд”Режим дня”
1. Що ти робиш зранку кожен день? (Прокидаюся) 1 р
2. Нащо граєшся водою? е
- Щоб не стрітися з бідою.(Вмиваюся) ж 3.Одяг складений, чистенький
Ти зробив це так швиденько.(Одягаюся)
4. Вже зібравшись ти щоранку,
Приступаєш до сніданку.(Снідаю) 6 и
5. Від сніданку пропав вже слід, 2 м
Наближається обід.(Обідаю). 5 д
6. Повітря чисте замінить 4 н
Найкращі вітаміни.(Відпочиваю). 3 я
7. А на кінець сказати:
- Я лягаю спати.
- Назвіть, про який рецепт ви двзналися щойно? (Режим дня).
- А зараз довідаємося, чи дотримуєтесь ви режиму дня. Пограємо
Гра ”Так чи ні”.
Кожного ранку встаю о 7 (так)
Вставши, швиденько вдягаюсь (так)
Потім вмиватись я забуваю,
Так і до школи іду. (ні)
Зубки чищу я щодня (так)
Милом личко я вмиваю (так)
Та грязненькою ганчіркою
Очі протираю. (ні)
Вранці снідать не люблю (ні)
Із мікробами дружу (ні)
З вітамінами дружу
Щоб здоровим бути.(так)
5.Звіт медиків.
Учень
Куріння - злісний ворог здоров’ю.У курячої людини збільшується ризик захворювання на рак та туберкульоз, знижується пам’ять. Під час куріння людина шкодить собі й тим, хто знаходиться поруч. Кожен, хто палить, скорочує своє життя на 8 - 9 років.
Віка. Для дітей алкоголь – це отрута. Діти можуть померти майже від чарки горілки. Алкоголь погіршує мислення, притупляє пам’ять. Ніколи не торкайтеся алкоголю, хто б його не пропонував.
Учень
Наркотики і цигарки, спиртне-
Це просто страх.
Як подружитися з ними -
Здоров’ю буде крах.
Назавжди це запам’ятай,
Та їх ніколи не вживай!
3.Гра”Мікрофон”
-Якщо вам друзі запропонують закурити, ваші дії...
-Так що ж шкодить вашому здоров.ю?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Метод”Прес”.
Робота у групах.Учитель роздає 5карток.
1 група- Шкідливі звички. Спорт. Режим дня.
2 група- Вітаміни. Гігієна. Режим дня.
Діти висловлюють власну думку, пояснюють точку зору за таким алгоритмом:
V. Підсумок уроку
Учитель:
-Вирішити проблему здоров’я повинна сама людина. Мало народитися здоровим, треба вміти щодня дбати про своє здоров’я та не давати шкідливим звичкам узяти верх над вашею волею й бажанням бути здоровою людиною.
Зробіть для себе правильний вибір!