ТЕМА. КОСМЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПІДЛІТКІВ Функції шкіри. Чинники, що впливають на здоров'я шкіри
Мета: ознайомити з основними функціями шкіри та чинниками впливу на її здоров'я; дати уявлення про поширені косметичні проблеми підлітків та причини їх виникнення, поглиблювати знання учнів про косметичні засоби для підлітків та їх призначення; розвивати санітарно-гігієнічні навички, уміння виконувати гігієнічні процедури; виховувати потребу звертатися до фахівців у разі виникнення косметичних проблем.
Обладнання: ілюстративний матеріал, таблиця «Будова шкіри».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, створення позитивного настрою.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ
Складання інформаційного повідомлення «Особиста гігієна підлітків»
Що таке особиста гігієна?
Назвіть основні складові особистої гігієни.
Чому для підлітка важливо дотримуватись правил особистої гігієни?
Що ви зобов’язуєтесь робити постійно, систематично, дбаючи про свою красу і здоров’я?
Орієнтовні відповіді учнів: стежити за своїм зовнішнім виглядом, завжди мати при собі чисту, старанно випрасувану носову хустинку; у жодному разі не витирати ніс рукою чи рукавом, косметичні проблеми вирішувати з фахівцями тощо.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Обличчя — дзеркало душі.
В людині все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки (А. П. Чехов, рос. письменник).
Слово вчителя
Усі підлітки 11-16 років різні за ростом і розвитком, який проходить у кожного індивідуально. Крім того різняться успішністю, обсягом пам’яті, швидкістю реакції, загальною рухливістю. Ми з вами вже знаємо, що в підлітковому віці можуть виникнути проблеми із зовнішністю. Наприклад проблеми зі шкірою: вугрі, білі гнійники та прищі... Не секрет, що ці підліткові «неприємності» — результат гормональної перебудови організму, яка відбувається у всіх дітей. Наше завдання — ретельно розглянути їх і з’ясувати, які з цих проблем можуть погіршити стан здоров’я.
Оголошення теми уроку
Відповіді на всі ці непрості запитання ми отримаємо, попрацювавши на сьогоднішньому уроці.
V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
— Практично всі підлітки незадоволені власним зовнішнім виглядом, своїм відображенням у дзеркалі. Але це зовсім не привід себе розлюбити. Насправді кожен гарний по-своєму, і ця краса неповторна, індивідуальна. А якщо й трапляються проблеми із зовнішністю (висипання на шкірі, лупа тощо) — це пов’язане зі швидкими змінами, що відбуваються на фізіологічному рівні.
Шкіра — найбільший за площею та найдоступніший (ми його бачимо та пізнаємо на дотик) орган тіла людини, зовнішній його покрив. Площа шкіри дорослої людини — більш як 2 м2, її вага — близько 5 кг. Вона така еластична, що дає змогу вільно рухатись, і настільки міцна, що надійно захищає внутрішні органи.
Функції шкіри |
Характеристика |
Терморегуляційна |
Участь у регуляції теплового обміну з зовнішнім середовищем. Близько 80 % усіх теплових витрат організму здійснюється через шкіру |
Рецепторна (шкіра — орган чуття) |
Містить рецептори, завдяки яким відчуває холод, тепло, дотик, вібрацію, біль, що й дає їй змогу реагувати на зміни зовнішнього та внутрішнього середовища, сприймати навколишнє середовище і краще пристосовуватися до його умов |
Захисна |
Служить бар’єром між зовнішнім і внутрішнім середовищем, захищає інші тканини тіла від механічних і термічних ушкоджень, сонячного випромінювання, а також не пропускає всередину організму хвороботворні мікроорганізми (клітини чистої шкіри виділяють речовину, яка має бактерицидні властивості), шкідливі рідини, гази тощо |
Дихальна |
Загальний газообмін відбувається не тільки через легені, а й через шкіру, яка поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ |
Видільна |
Через шкіру виводиться частина сечовини, мінеральних солей і води (за допомогою потових залоз) |
Обмінна |
Участь у регуляції водного, сольового, вуглеводного та жирового обмінів |
Синтетична |
Бере участь у синтезі вітаміну Б, який утворюється під дією ультрафіолетових променів |
Депо крові |
У кровоносних судинах шкіри дорослої людини затримується до 1 літра крові |
Самоочищення |
Постійне злущення відмерлого верхнього шару шкіри запобігає проникненню бактерій в інші тканини та сприяє її відновленню |
Шкіра виконує безліч функцій, зокрема підтримує сталу температуру тіла, захищає від сонячної радіації та мікробів.
Функції шкіри
Шкіра складається з двох шарів. Верхній шар – епідерміс. Активні клітини в основі епідермісу розмножуються, а коли відмирають, то піднімаються на поверхню шкіри і відлущуються. Зазвичай повне оновлення верхнього шару шкіри триває від 21 до 41 дня. З віком цей процес уповільнюється.
Нижній шар — дерма. Він містить кровоносні судини, больові і теплові рецептори, за допомогою яких ми відчуваємо дотик, температуру, біль, а також містить потові та сальні залози, волосяні фолікули.
Під дермою міститься підшкірний шар, що складається з жирових клітин і великої кількості кровоносних судин.
Анатомічними похідними, що утворилися зі шкіри та її зачатків, є нігті і волосся.
Властивості шкіри: еластичність, міцність, чутливість.
Люди витрачають чимало коштів і часу на догляд за шкірою, однак іноді забувають, що шкіра — дзеркало всього організму. На шкірі відображається все, що шкодить здоров’ю: неправильне харчування, порушення травлення, недосипання, куріння, вживання алкоголю. Повноцінний сон, велика кіль кість води, овочів і фруктів у щоденному раціоні поліпшують стан шкіри і загальне самопочуття.
Отже, стан і зовнішній вигляд шкіри насамперед залежать від способу життя людини та умов навколишнього середовища.
Об’єднайтесь у 5 груп. За допомогою роздаткового матеріалу підготуйте презентації про вплив на здоров’я шкіри: група 1: харчування; група 2: фізичних вправ; 3 груп: сну і стресу; 4 група: паління і алкоголю; 5 група: кліматичних умов.
Харчування
Для здоров’я шкіри важливо вживати різноманітні продукти. Деякі інгрі діспти є особливо важливими (таблиця 4).
Таблиця
Речовина |
Як впливає на шкіру |
У яких продуктах міститься |
Вода |
Сприяє зволоженню і живленню шкіри, поліпшує обмін речовин. Зневоднення організму миттєво позначається на стані шкіри. |
Трав’яні чаї, фруктові напої, соки, свіжі овочі, | фрукти, супи.
|
Вітамін А |
Необхідний для росту і відновлення тканин. Дефіцит цього вітаміну робить шкіру сухою і шорсткою |
Печінка, нирки, яєчний жовток, молочні продукти, морква, шпинат, абрикоси, персики.
|
Вітамін С |
Необхідний для формування і збереження колагену — речовини, яка робить шкіру гладкою і пружною. |
Цитрусові, брюссельська капуста, чорна смородина, шипшина, солодкий перець. |
Вітамін Е |
Сприяє збереженню нормальної вологості шкіри, загоюванню ран, послаблює негативний вплив сонячної радіації, запобігає процесам старіння. |
Свинина, м’ясо індички, йогурт. |
Цинк |
Сприяє нормальному функціонуванню сальних залоз, забезпечує пружність шкіри.
|
Горіхи, соняшникове насіння, олія, зародки пшениці, авокадо.
|
Бідний на поживні речовини раціон зменшує приплив крові до шкіри, робить її уразливішою до інфекцій, порушує структуру шкіри, погіршує її здатність до відновлення.
У людини з підвищеною чутливістю до деяких продуктів харчування (зокрема таких як мед, яйця, молоко, полуниці, томати, цитрусові, а також деякі ліки) їх вживання може спричинити алергію — висипання на шкірі. У разі появи алергічної реакції треба звернутися до лікаря.
Завдяки фізичним вправам шкіра стає свіжою, з’являється здоровий рум’янець. Це тому, що активізується кровообіг і всі клітини краще насичуються киснем та поживними речовинами. Потовиділення звільняє шкіру під токсинів.
Однак заняття спортом можуть породити і деякі проблеми. Неправильно підібране спортивне взуття може натерти шкіру, спричинити виникнення мозолів.
Унаслідок інтенсивного пітніння організм втрачає багато води. Щоб запобігти зневодненню, до і після занять треба більше пити.
Якщо після занять не змити з тіла піт і бруд, на шкірі починають розмножуватися мікроби. Як наслідок — неприємний запах і висипання (так звана пітниця).
У душі чи басейні існує ризик інфікування грибком. Особливо часто він уражує шкіру ніг (так звана «стопа атлета»). Якщо його не лікувати, є небезпека занесення інфекції з ніг на інші ділянки тіла.
Тому у громадських душових і біля басейну не слід ходити босоніж. Оскільки грибок інтенсивно розмножується у теплому вологому середовищі, після миття треба ретельно витирати ноги, особливо між пальцями. Для тіла і ніг найкраще мати окремі рушники (щоразу чисті).
У разі зараження грибком необхідно порадитися з лікарем і використати один із багатьох лікарських засобів, які випускають у вигляді кремів, лосьйонів чи присипок.
Паління і алкоголь
Курця можна впізнати за нездоровим, сірим кольором обличчя. Оксид вуглецю, що міститься в тютюновому димі, частково заміщує в крові кисень, і через це клітини потерпають від кисневого голодування.
У тих, хто палить, у 5 разів частіше з’являються глибокі й помітні зморшки, до того ж — набагато (іноді на 20 років) раніше. Це тому, що тютюновий дим руйнує речовини, які забезпечують пружність шкіри. Курці весь час стискують губи і мружать очі. Через це у них з’являються зморшки на лобі, навколо очей і рота.
Зловживання алкоголем призводить до розширення кровоносних судин. На початку це спричиняє яскравий рум’янець, згодом колір обличчя стає плямистим, з’являються плями і червоні прожилки.
Вживання алкоголю призводить до зневоднення, сухості шкіри і появи дрібних зморшок. Через високу калорійність алкоголю порушується апетит, і організм отримує менше корисних речовин. Унаслідок цього шкіра набуває нездорового жовтуватого відтінку.
Сон і стрес
Здоровий сон забезпечує свіжість і здоров’я шкіри. Під час сну прискорюються обмін речовин, відновлення і ріст клітин шкіри. Якщо ми недосипаємо, ці процеси відбуваються недостатньо швидко. Недосипання одразу позначається на зовнішньому вигляді шкіри. Вона втрачає свіжість, пружність, стає блідою, плямистою, під очима з’являються темні кола, набряки.
Відомо також про негативний вплив стресів. Коли людина переживає сильний стрес, судини звужуються, погіршується кровообіг, дихання стає поверхневим. Унаслідок цього погіршується живлення клітин, їм бракує кисню і поживних речовин. Тому шкіра стає блідою, сірою, загострюються деякі її захворювання.
Несприятливі погодні умови (спека, холод, підвищена вологість або надмірна сухість повітря, сильний вітер) можуть негативно впливати на стан і зовнішній вигляд шкіри.
Спека. Під дією сонячних променів організм людини виробляє вітамін D, необхідний для профілактики рахіту і формування міцних кісток. Однак тривале «підсмажування» на пляжі шкідливе для людини, передусім для її шкіри. Сонячне проміння руйнує структуру шкіри, спричиняє опіки, алергічну реакцію, передчасне старіння, підвищує ризик виникнення злоякісних захворювань.
Для захисту шкіри від сонця треба носити капелюх і легкий одяг з натуральних тканин. Відкриті ділянки тіла захищають спеціальними кремами чи лосьйонами.
Холод. Низькі температури і вітер роблять шкіру сухою і надміру чутливою. В холодну погоду важливо захищати губи, їх слід змащувати гігієнічною помадою. У сильні морози треба носити рукавички, інакше шкіра на руках стане сухою і шорсткою.
4. Оздоровлювальна вправа. «Ротоніс»
Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути носом. Повторити 4-5 разів.
Типи шкіри
Умовно шкіру поділяють на нормальну, суху, жирну та комбіновану.
Робота з підручником. Ознаки різних типів шкіри.
Нормальна шкіра містить достатньо жирового мастила й вологи. Вона гладка, чиста, має матовий колір. На ній майже не видно пір, чорних крапок, вугрів і рубців, зморшок. Нормальна шкіра потребує менш ретельного догляду, ніж суха або жирна.
Зберегти вологу, не пересушити — це головне в догляді за нормальною шкірою обличчя. Не треба використовувати засоби з великим умістом спирту або мило — вони сильно сушать шкіру.
Щоб не зашкодити шкірі, зволожувальні маски і скраби слід застосовувати не частіше за один раз на тиждень. Дбайливий догляд за нормальною шкірою дозволить підтримати її в хорошому стані якомога довше.
Суха шкіра — тонка, еластична, ніжна, нерідко на ній видно зморшки, частіше з красивим природним рум’янцем. Такий тип шкіри обличчя поширений у блондинок зі світлими очима, у брюнеток — рідше.
Догляд за сухою шкірою обличчя в юності мінімальний. Брак жирного блиску, свіжий вигляд, майже невидимі пори не викликають бажання зайвий раз користуватися косметичними засобами. Але, не дивлячись на це, бажано використовувати зволожувальні засоби по догляду за шкірою обличчя. Це допоможе уникнути швидкої появи зморшок, а крім того й захистити від лущення, почервоніння, позбутися відчуття стягнутості.
Сухому типу шкіри протипоказані мило й засоби, що містять спирт, які ще більше сушитимуть шкіру. Ранкова процедура по догляду за сухою шкірою обличчя включає очищення за допомогою ватяного тампона, змоченого тоніком, або вмивання теплою водою. Скраби для догляду за сухою шкірою обличчя мають бути з м’якою очищувальною дією, без глибокого проникнення в пори шкіри, оскільки це викличе ще більше обезводнення.
Жирна шкіра надмірно блищить через підвищену секрецію сальних залоз, має сірувато-землистий відтінок. Своїм виглядом вона нагадує апельсинову кірку: пори на ній різко розширені, нерідко закриті чорними точками.
Уранці й увечері для догляду за жирною шкірою обличчя рекомендовано користуватися косметичним молочком. Оскільки волога досить добре зберігається природним чином, жирна шкіра не потребує зволоження. Скрабом для очищення пір обличчя необхідно користуватися двічі на тиждень. Якщо всі процедури по догляду за обличчям проводити регулярно, тоді жирна шкіра постійно буде доглянутою й чистою.
Комбінована, або змішана, шкіра обличчя має ознаки і жирної, і сухої. Найчастіше це результат неправильного догляду за шкірою обличчя.
У Т-зоні (лоб, ніс, підборіддя) шкіра жирна, а на скулах і щоках — нормальна. За комбінованого типу шкіри необхідно використовувати косметичні засоби для двох типів шкіри.
Практична робота. Визначаємо тип шкіри обличчя
Для визначення типу шкіри треба скористатися гігієнічною серветкою. Цей спосіб не дає точного результату, але дозволяє приблизно визначити тип шкіри обличчя. Для цього потрібно вмити обличчя, почекати 10-15 хвилин, а потім промокнути його чистою гігієнічною серветкою (білою).
Також визначити тип шкіри обличчя допоможуть деякі ознаки:
5. Косметичні проблеми підлітків
Зовнішній вигляд і стан шкіри змінюється залежно від віку.
Перша проблема — підлітки звертають увагу на те, що почали сильніше пітніти. Це пов’язано з посиленою роботою потових залоз у період статевого дозрівання.
Тому треба ретельніше дотримувати правил особистої гігієни: частіше митися, не носити синтетичної білизни, гуляти на свіжому повітрі, займатися фізкультурою, загартовуватися.
Друга проблема — поява вугрової висипки (пробки із суміші шкірного сала, відмерлих клітин шкіри і пилу).
Вирішення цієї проблеми потребує консультування з фахівцями: лікарем-косметологом, дерматологом.
Дерматолог займається лікуванням хворої шкіри: вугрі, висипання, діатез тощо.
Косметолог здійснює маніпуляції по догляду за шкірою: очищення, накладання масок, масаж тощо.
Які трапляються захворювання шкіри та як їм запобігти?
Інші захворювання шкіри
Дерматит — це свербіж, запалення шкіри. Хвороба не заразна й безпечна, але дуже «незручна». Є багато типів дерматиту, у тому числі алергічний, екзема, себорейний (той, що викликає лупу). Ознаки й симптоми:
Причини захворювання:
Короста — інфекційне паразитарне захворювання шкіри, яке супроводжується свербінням та розчухами.
Збудник корости — кліщ, який паразитує у верхніх шарах шкіри. Носієм є тільки людина. За межами людського організму коростяний кліщ живе 3-5 діб, цим пояснюють малу кількість непрямих способів зараження. Кліщ гине за температури вище 50 °С, тому кип’ятіння білизни чи прасування її гарячою праскою вбиває його. Кліщі та їхні личинки практично відразу гинуть за температури нижче нуля, де можна використати взимку для дезінфекції матраців, виставивши їх на мороз.
Джерелом зараження є хвора, на коросту людина. Основний шлях поширення хвороби — сімейно- побутовий у разі безпосереднього контакту з хворою людиною або через речі, якими користувався хворий. Трапляються випадки зараження коростою в лазнях, душових, готелях, потягах, на пляжах.
Грибкові захворювання відносять до групи інфекційних. Збудники грибкових захворювань — патогенні грибки різних видів. Джерелом захворювань є хвора людина чи хвора тварина, заражуються під час безпосереднього контакту, а також через предмети особистого користування.
Грибки можуть уражати всі шари шкіри, а також її придатки: волосся і нігті. Залежно від цього розрізняють шість видів грибкових захворювань.
Воші — це дрібні кровосисучі комахи, що паразитують на тілі людини. Вони поселяються на волосяній частині голови або інших волосяних ділянках тіла. Головні й лобкові воші відкладають свої яйця — гниди — на волоссі, платтяні воші — на білизні. Гниди схожі на крихітні білі грудочки на волоссі. Лобкові воші не викликають венеричних захворювань, хоча можуть передаватися.
Симптоми педикульозу: укус воші залишає на тілі червону плямочку розміром зі шпильковий укол, але він викликає сильне свербіння, яке призводить до розчісування. Свербіння й маленькі, неглибокі виразки біля коріння волосся є першими ознаками педикульозу.
Герпес — (повзуча, поширена шкірна хвороба) — вірусне захворювання з характерним висипанням згрупованих пухирців на шкірі та слизових оболонках.
Найчастіше вірус уражає:
Розвитку захворювання сприяє переохолодження, зниження опірності організму. Можливий герпес і в спекотну пору за перегрівання організму.
Простий герпес — група скупчених бульбашок із прозорим умістом на запаленій ділянці. Герпесу передує свербіж, печія шкіри, іноді остуд, нездужання.
Вірус герпесу передається безпосереднім контактним шляхом, а також за допомогою предметів ужитку. Можлива також передача інфекції повітряно-крапельним шляхом. Герпес проникає через слизові оболонки порожнини рота, верхніх дихальних шляхів і статевих органів. Подолавши тканинні бар’єри, вірус потрапляє до крові й лімфи. Потім проникає у внутрішні органи.
VІ.ВАЛЕОЛОГІЧНА ПАУЗА - Вправа «Слон»
Стати в коло, ноги поставити на ширині плечей. Нахилити голову вліво так, щоб вухо торкнулося плеча. Підняти ліву руку й дуже повільно виписувати нею велику лежачу вісімку (знак безкінечності). Очима стежити за кінчиками пальців. Зробити 5 разів. Опустити руку. Нахилити голову до правого плеча й повторити вправу.
VІІ. РЕФЛЕКСІЯ (усне опитування)
VІІІ. ПІДСУМКИ Незакінчене речення»
Продовжте: «Я можу впливати на здоров’я шкіри позитивно, якщо...».
Учні по черзі продовжують речення: «Щоб мати гарну шкіру, я буду... (умиватися, бувати на свіжому повітрі тощо)». Учень, який висловив свою думку, бере за руку того, хто говоритиме далі. Таким чином усі, тримаючись за руки, говорять: «Ми не будемо мати проблем зі шкірою!»
ІХ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
2. Підібрати засоби догляду за обличчям і волоссям свого типу.
Використана література
1