7 КЛАС
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ
ТЕМА: Країни басейну Середземного моря. Італія.
МЕТА: 1) сформувати уявлення учнів про розвиток країн Середземномор’я
та особливості політичного та економічного життя італійських міст
- комун, особливо республік Флоренції, Генуї , Венеції і Папської
області;
2)розвивати навички порівняння історичних процесів, виявляти
спільне та відмінне у розвитку державних утворень регіону,
виділяти основні ознаки певного історичного періоду;
3) виховувати в учнів інтерес та повагу до історичного минулого
людства;
ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу
ОЧІКУВАЛЬНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
- порівнювати політичне та економічне становище італійських міст-комун;
- характеризувати позицію папства та роль Папської області в історії Європи та Італії;
- визначити роль в історії Європи Сицилійського королівства;
- показувати на карті кордони країн Середземномор’я;
- застосовувати та пояснювати на прикладах основні поняття та терміни;
ОБЛАДНАННЯ: підручник ,,Всесвітня історія. 7 клас ’’, атлас
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.За часів Римської імперії Італія була одним з найрозвинутішим регіоном. Сюди надходили всі награбовані речі з залежних територій. В Середні віки Рим стає містом, яке потерпає від завойовників. Власне, вся Італія перебуває під владою германських племен. Італійські міста вирішили, що краще жити самостійно. В Італії відбувається відродження міського життя. В ХІ – ХІІ ст італійська міста перетворються на комуни. Середньовічні міста – центри ремесла та торгівлі. Кожне місто мало власні інтереси та відстоювало їх. Наймогутнішими тогочасними містами – державами були Флоренція, Венеція та Генуя.
ЗАВДАННЯ:
Пригадайте з уроків історії України, які італійські міста – держави мали відношення до українських земель , в чому проявлялися ці стосунки?
РОБОТА З КАРТОЮ
,, Німеччина та Італія в ХІ – ХV ст.’’
Завдання:
Система управління в містах-державах була складною. У ХІІ – ХІІІ ст. найвпливовішими в містах були два угрупування – гвельфи і гібеліни.
РОБОТА З ІСТОРИЧНИМИ ТЕРМІНАМИ
Опрацюйте і запишіть в зошит терміни ,, гвельфи ‘’ та ,, гібеліни ‘’.
На прикладі Венеції визначимо, як здійснювалося управління
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
Завдання:
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
Завдання :
1.Опрацюйте матеріал підручника стр.81-82
2. Складіть таблицю ,, Розвиток італійськихміст – держав Флоренції, Генуї та Венеції ’’
Критерії для порівняння |
Флоренція |
Венеція |
Генуя |
Географічне положення |
|
|
|
Причини розквіту |
|
|
|
Форма правління |
|
|
|
Основні Історичні події |
|
|
|
2.Значні володіння в Італії мав Папа Римський – Папську область
РОБОТА З ІСТОРИЧНИМИ ТЕРМІНАМИ
Завдання:
Опрацюйте і запишіть в зошит термін ,, Папська область ’’
РОБОТА З КАРТОЮ
,, Німеччина та Італія в ХІ – ХV ст..’’
Завдання:
Знайдіть володіння римських пап. Як змінилася територія Папської області?
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
Завдання:
Визначте роль Папської області в історії Середньовічної Європи
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
А) У результаті якої події утворилося Сицилійське королівство?
Б)Що таке ,, Сицилійська вечеря ‘’?
В) Як в подальшому склалася доля Південної Італії та Сицилії?
3. Скласти схему ,, Система управління в Сицилійському
королівстві ‘’
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Середньовічна І талія була роздробленою. Значну частину території займала Папська область. На Півночі Італії утворилася чимало заможних міст – держав, наймогутніші з них – Флоренція, Венеція та Генуя . Південна Італія потерпала від нападів завойовників – візантійці, араби, нормандці, німецькі імператори і т.д. Найбільшого піднесення цей регіон зазнав за правління німецьких імператорів з династії Штауфенів. Сицилійське королівство перетворилося на першу централізовану державу в Європі.
V . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Прочитати параграф 8 (п.1.2.3), виконати завдання 8 на стр.8