Сценарій виховного заходу.
Тема: Милують око краєвиди Студениці.
Мета: Розширити уявлення дітей про красу природи рідного села, його іс- торію і сьогодення. Розвивати цікавість до вивчення природи рідного краю. Формувати бажання дбати про красу і багатство природи. Прищеплювати почуття любові до рідного краю.
Обладнання: проектор, комп’ютер, фото – слайди, мікрофони.
(В залі запрошені місцеві поети і художники, батьки і вчителі, учні школи.)
Хід заняття.
І. Виставка дитячих малюнків, фотоколаж «Краєвиди Студениці».
1. Декламування вірша « Рідний край».
Рідний край.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
( М. Чернявський)
ІІ. Презентація «Історія створення села Студениця».
1.Вчитель: Село Студениця розкинулося по два боки річки Свинолужки, неда-
лечко від траси «Київ – Чоп». Виникло воно в ті часи XV – XVI столітті, коли на
нашу землю нападали монголо – татари. На місці теперішнього села були дрі-
мучі ліси, посеред яких текла річка з холодною, джерельною, чистою водою.
Люди тікали від монголо – татарської навали і ховалися в лісах. Почали виру- бувати ліси і будувати будинки, обробляти землю. Назвали річку «Студенна вода». На березі згодом утворилося містечко Студінь, жителі якого займалися сільським господарством і гончарством . Згодом річка замулилася і на її березі випасали свиней. Так річка отримала назву Свинолужка. А містечко Студінь стало селищем під назвою Студениця.
2.Звучить пісня на слова О.В. Магася « Рідне село».
Рідне село.
Рідне село наше – Студениця мила
У віках велична й водночас проста,
Ніжною красою серце полонила...
В цьому краї завжди гарно все цвіте.
І людей чудових ця земля зростила
Перлинка Полісся – Батьківщина моя
Ти дала наснаги і дала нам сили,
І в дорогу дальню із села вела...
Зацілована доля буйними вітрами
Колиска любові і пісня душі.
Та знайду я завжди дорогу додому,
І про тебе краю я пишу пісні.
Як душа зболіє різними думками:
В пам’яті згадаю все , що відцвіло.
Я прийду до тебе польовими стежками
І вклонюсь низенько ріднеє село...
3. Вчитель: Наші односельчани завжди намагалися показати красу природи
рідного села у своїх картинах і вишивках, у віршах і оповіданнях.
4. Вірш П. Кухарчука ( місцевого поета) « Поміж верболозу річечка тече».
( На екрані фотографія річки та кринички Омелька).
Поміж верболозу річечка тече
Молодість нестримна полиша мене.
Звідси вирушав я у вирій життя,
Та не знав тоді, що вороття нема.
Поміж верболозу молодість пройшла,
І замерзла річечка, не тече вода.
Сивина всніжила все моє життя,
Та лише матуся мене вигляда.
Повернусь у молодість у своїх синах,
Де стежина мамина за руку вела,
Де життя криниченьки – джерельна вода,
Де зі мною поруч завжди ти була.
Вдома за городами криничка стоїть
( Прадід наш Омелько викопав колись).
Освячена водичка до ріки біжить,
В ній сини купаються , як і я колись.
ІІІ. Демонстрація слайдів з фотографіями картин художників: М.К. Гончарука,
О.Кучука, Н.В. Кукліч.
1. Звучить пісня «Краю мій» на слова О.В. Магася (місцевого поета).
Краю мій чудовий сонця ясен цвіт
Перевеслом поля зав’яжу весь світ,
Заплету косою я твою красу
Й тихою ходою до тебе піду.
Приспів.
Тут я народився, тут я і живу
Ранками стрічаю сонце і росу.
Тут моє коріння, тут моя сім’я
Студениця рідна, чарівна моя.
Припаду вустами твого джерела
Дзвонять в селі храми – Богом ти дана.
Тут усе чарує, близьке таке все,
Твої бистрі води річка вдаль несе!
Приспів.
Буду я вертатись у дитинства світ
Село моє рідне долі оберіг.
Краю мій чудовий, рідна сторона-
Студениця мила, чарівна моя!
Приспів.
2. Декламування віршів.
***
Як не любить той край,
Де вперше ти побачив,
Солодкий дивний світ,
Що ми звемо життям,
Де вперше став ходить
І квіткою неначе
В його теплі зростав,
І усміхавсь квіткам!
( В. Сосюра)
Вірш М. Ромашки «В Студениці».( Власні вірші).
Ми живем в селі, де трави
Й жито колоситься,
Де ліси густі з грибами
В рідній Студениці.
Де біля будинків квіти
Пишно розквітають,
Де повітря чисте
І пташки співають.
(На екрані прекрасні квіти села).
Звучить пісня з репертуару Раїси Кириченко « Хата моя біла хата».
Виконує вчитель .
IV. Цікаві розповіді дітей на основі власних спостережень за природою в
рідному селі.
1. « Білочка, що живе біля школи».
2. « Екскурсія до річки».
3. « Подорож до лісу».
4. «Із життя пернатих друзів».
Читання учнями вірша « Люблю я в рідному краю».
Люблю я в рідному краю
Веселі співанки пташині,
І річки бистру течію,
І руту – м’яту при долині;
Пропахлі вітром колоски,
Гінке, гінке безмежне поле,
Яким уранці йду до школи;
І перші проліски в гаю,
І щедре сонечко в блакиті...
Люблю Вітчизну я свою.
Вона - найкраща в світі.
(Л. Компанієць)
Вірш Марії Ромашки « Світанок».( Власний вірш із книги «Думи про Україну»).
Ще сонце спить,
І ще не ранок.
Я вже не сплю -
Уже світанок...
Співає пташечка в саду
У мене під вікном,
А я собі рядки кладу
У голові рядком.
Так любо, мило у селі
Кругом цвіте все, зеленіє.
Тож добре жити тут мені-
Душа сміється і радіє.
V. Презентація «Краєвиди села Студениця».
1. Звучить пісня « Рідна земля» Наталії Май ( На екрані краєвиди села).
2. Декламування вірша Марії Ромашки «Школа».
***
Новенькі віконця
Повернуті до сонця
Дерева й квіти довкола
Наша рідна школа.
Життя вирує і кипить
У школі весело нам жить.
Класи просторі, світлі
Учителі добрі і привітні.
Є всі умови для навчання
Ми приходим сюди зрання
Любим бігати і гратись,
Що й не хочем йти до хати.
3. Пісня « Країна дитинства» Наталії Май.
4. Декламування вірша М. Ромашки «В селі».
Буяють трави .
На порозі літо,
Та чути запах ще весни,
П’янкого запашного цвіту.
Ідуть дощі рясні
І прохолодні ночі.
В городах все вже підроста
Та бур’янами покрива.
Чекають сонечка, тепла,
Щоб підсушило трохи землю.
Яка прекрасна ця пора,
Діти чекають, щоб піти на греблю.
Та тільки сонце припече,
Всі вийдуть на городи,
Отак в селі життя тече,
У кожного свої турботи.
Дорослі й діти всі працюють,
Часу даремно не марнують,
Бо літній день весь рік годує,
Тож клопоту він потребує.
Діти грають у м’яча,
Виходять часто на дорогу,
Спілкуються аж до темна,
А матері вже б’ють тривогу.
Додому кличуть їх вечерять,
Худоба з поля поверта,
Тож треба все попорать,
Усіх нагодувати, та й спать лягать.
Бо завтра знов до праці
Ще до схід сонця треба встать
Косити трави, подоїть корови
Та вчасно сніданок приготовить
І на город сапати бур’яни,
Рятувати картоплю й буряки.
З городу стомлені всі йдуть ,
Смачні обіди їх вже ждуть.
5. Декламування уривку із вірша М. Ромашки «Юній людині».
( Звучить спів пташок, Відео руху трави від вітру, звучить грім, чути дзюрчання води).
Юній людині.
Люби людей, рослин і звірів,
Веселку в небі, ясні зорі,
Цей світ такий чудовий,
Стежинку,що веде до школи.
Почуй, як пташечка співає,
Шумить струмок весняний,
Десь коник у траві сюрчить,
Поглянь на захід сонечка багряний.
І грім у небі полюби,
І рясні літні зливи,
У цвіті рясному садки,
Та соловейка переливи.
Ось вітер травами колише –
Земля неначе живе й дише,
І чути запах свіжої ріллі,
Не сплутаєш, який ні з чим в житті.
V. Підсумок заняття.
Звучить пісня « Яблуні цвітуть весною», Н. Май. (На екрані слайди квітучого саду).
Стимулювання до дій:
- Що я можузробити, щоб зберегти чи покращити красу природи рідного села Студениця?
(Діти записують відповіді на квітах і прикріплюють до карти Студениці)
Додатки :
Додаток 1. « Білочка біля школи».
Біля нашої школи поселилася весела і спритна руденька пустунка білочка.
Ми часто спостерігаємо із вікна, як вона спритно перестрибує з гілки на гілку,
Чи щось гризе.
Додаток 2. «Екскурсія до річки».
Ми часто ходимо милуватися красою нашої річки Свинолужки. Спостерігаємо
за нею у різні пори року. Відвідуємо криничку Омелька, колишній маєток по –
міщика Стрибеля, що був на місці місцевої амбулаторії. Милуємося і підгодо- вуємо лебедів, що плавають у річці.
Додаток 3. «Подорож до лісу».
Іноді ми ходимо до місцевого лісу. Це навесні та восени. Там ми проводимо
день здоров’я: граємося, готуємо страви, милуємося красою рідного лісу, ди-
хаємо чистим повітрям. Одного разу під час подорожі ми побачили їжачка, що ховався в купі сухого листя і ворушив ним. Веселі, хоч і стомлені завжди повертаємося з лісу додому.
Додаток 4. «Життя пернатих друзів».
У 2 класі ми вивчали про життя птахів. Виготовили для них годівнички, наси –
пали туди їжі і спостерігали, як вони їдять. Часто прилітали горобчики, сойки,
синички, снігурі. Вони весело щебетали, ніби дякували нам за смачний обід.