«Крила Надії» Н. Рубінської – духовне наповнення людини

Про матеріал
Мета уроку: Навчальна – ознайомити учнів зі збіркою поезій «Крила Надії» Надії Рубінської, поетеси із Запорізької області. Розвивальна – розвивати вміння виразно читати й аналізувати поетичні твори; розвивати навички самостійної та групової роботи, уяву, творче та логічне мислення. Виховна – виховувати почуття любові і поваги до поетичного слова, рідного краю, України, матері, коханої людини, пошану до творчого таланту поетеси.
Перегляд файлу

Література рідного краю, 10 кл, 2 год.

 Тема уроку: «Крила Надії» Н. Рубінської – духовне наповнення людини

Мета уроку:

Навчальна – ознайомити учнів зі збіркою поезій «Крила Надії» Надії Рубінської, поетеси із Запорізької області.

Розвивальна – розвивати вміння виразно читати й аналізувати поетичні твори; розвивати навички самостійної та групової роботи, уяву, творче та логічне мислення.

Виховна – виховувати почуття любові і поваги до поетичного слова, рідного краю, України, матері, коханої людини, пошану до творчого таланту поетеси.

Методи навчання:

  • словесні (розповідь, пояснення, бесіда),
  • наочні (малюнки, демонстрування),
  • практичні ( вправи) – М.М.Верзилін;
  •  репродуктивний,
  • частково – пошуковий  - І.Я.Лернер.

   Форми організації  навчально – пізнавальної діяльності : фронтальна, групова, індивідуальна.

  Прийоми та форми роботи: бесіда, «біографічний бліц», взаємоперевірка, вправа «З чого складаються крила поетеси», виразне читання поезій напам’ять, три види аналізу поезій (паспорт твору, «якого кольору поезія?», «віршостосики»), доповіді учнів, вправа «Серце Надії», тестування.

Обладнання уроку: відео, презентація, збірка поезій «Крила Надії» Надії Рубінської, роздатковий матеріал, текст поезій, сердечка.

Тип уроку: комбінований

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, інформаційно – цифрова, обізнаність та самовираження у сфері культури, учитися впродовж життя, соціальна і громадянська.

Предметні компетентності

Основні поняття

Основні знання

Основні вміння

Поезія, аналіз ліричного твору,  паспорт твору, ліричний герой, художні засоби, Фоностилістика,рецептивний аналіз поезії (нестандартний підхід до вивчення віршів; вивчення читацьких реакцій та оцінок), віршостосик (книга власних рефлексій на вірш).

Знають особливості творчого доробку поетеси,називають цікаві факти з життя, пояснюють умовність ситуацій, зображених у поетичних творах, метафоричний підтекст, характеризують образи, аналізують роль засобів образотворення.

Розкривають основні ознаки і використовують  під час аналізу художнього твору літературознавчі поняття; виразно й вдумливо читають та коментують поезію, аналізують її, визначають  провідний  мотив та ідею; пояснюють поняття «ліричний герой», аналізують роль засобів образотворення.

 

Наскрізні лінії

НЛ 2.Громадянська відповідальність

НЛ 1. Екологічна безпека та сталий розвиток

Міжпредметні зв'язки (МЗ) : фоностилістика, образотворче мистецтво.

 

 

                                            Перебіг уроку

І. Організація початку уроку

Американський винахідник Генрі Форд сказав:

Зібратися разом - це початок,

Триматися разом - це прогрес,

Працювати разом - це успіх!

Ми зібралися,тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!

ІІ.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація

Перегляд відео, визначення теми уроку. Представлення подарованої книги. Запис у зошит теми.

Вчитель читає  слова Н. Рубінської, написані на книзі.

Прочитайте вислови видатних людей і сформулюйте мету нашого уроку. Що ви очікуєте від уроку?

«Якщо шукаєш в книгах мудрості уважно, то знайдеш велику користь для душі своєї» Нестор Літописець

 «Читати корисно! Книги освічують душу, піднімають і зміцнюють людину, пробуджують в ній кращі прагнення, гострять її розум і пом’якшують серце» У. Теккерей

«Хороша та книга, яку відкриваєш – смакуючи, а закриваєш — збагатившись» А. Олкотт

З поетесою нашого краю ми зустрічалися двічі, у 5 кл. та 10 ( на превеликий жаль, не усі учні були присутні на зустрічі через хворобу. Зустріч пройшла напрочуд тепло, цікаво. Нам подарували книгу. Народилася ідея дослідити творчість нашої землячки. І сьогодні ми представимо нашу роботу , адже працювали по групах, у деяких учнів було випереджувальне завдання.

Завдання я поставила собі таке: щоб ви об’єдналися у творчі групи, ознайомилися з поезією, дослідили  поезію, використовуючи ідейно – художній  аналіз ( паспорт твору), фоностилістику вченого Журавльова  та створили віршостосики ( рецептивний аналіз поезії);   пройнялися душею, сповнили серця любов’ю, зрозуміли, що автор хоче донести до молоді. Адже книжка має цінність тоді, коли її прочитати повністю. Вона формує душу, світогляд дитини.

 

Запишіть, будь ласка, епіграф до  нашого уроку, це  слова Ліни Костенко з поезії «Крила»                                                                Людина нібито не літає…

А крила має. А крила має!

   Запишіть проблемне питання уроку. «Що означають для людини крила»?

Дамо на нього відповідь у кінці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання

Пригадайте зустріч, вдома ви опрацювали біографію Надії Петрівни. Перевіримо домашнє завдання.

«Біографічний бліц»

Вставити пропущене, 0, 25 за одну пропущену фразу, у кожному реченні їх дві).

  1. Надія Петрівна народилася 28 січня ….року в селі…………..Луганської області.
  2. Поетичне обдарування відкрилося ще в школі, коли Надія випускала .........   ………….  , складала оригінальні привітання зі святами та на ………..     ………..
  3. У 1976 році, після закінчила школи, навчалася у …………… ……………      …………., закінчила його з відзнакою, здобувши професію …………..    -…………...
  4. У …… році поїхала на будівництво ………..     …….., так почалися трудові будні в групі робочого проектування в місті Енергодарі.
  5. В 1988 році у складі збірної команди ………….. їздила на змагання з настільного тенісу до ………….
  6.  В 1995 році почала працювати педагогом-організатором, а через рік – ……………………. в Енергодарській ЗОШ №.
  7. У 2002 році була прийнята до міського ………….- ………….. об’єднання ………………...
  8. З 2008 року по 2014 рік на змаганнях різного рівня виборола …. перших місць, отримавши ….. медалей та кубків.
  9. Перша збірка віршів ………     …………, надрукована у видавництві «Просвіта» міста …………….., вийшла 2009 року.
  10. У 2016-му закінчила навчання у ……….. «Класичного приватного університету» міста Запоріжжя за фахом «Розробка програмного забезпечення». Отримала диплом ……….- …………. з відзнакою.
  11. З 2018-го працює в Енергодарському ……….    ……..     ………..    …………….. на посаді керівника гуртка …………     ……………...
  12.  В січні 2019-го вийшла збірка віршів ……….    ………., видана у місті ……………..

Взаємоперевірка

  1. Надія Петрівна народилася 28 січня 1959 року в селі Білоріченка Луганської області.
  2. Поетичне обдарування відкрилося ще в школі, коли Надія випускала стінні газети, складала оригінальні привітання зі святами та на день народження.
  3. У 1976 році, після закінчила школи, навчалася у Київському технічному училищі, закінчила його з відзнакою, здобувши професію кресляра-конструктора.
  4. У 1981 році поїхала на будівництво Запорізької АЕС, так почалися трудові будні в групі робочого проектування в місті Енергодарі.
  5. В 1988 році у складі збірної команди ЗАЕС їздила на змагання з настільного тенісу до Польщі.
  6.  В 1995 році почала працювати педагогом-організатором, а через рік – бібліотекарем в Енергодарсбкій ЗОШ №3.
  7. У 2002 році була прийнята до міського літературно-творчого об’єднання «Резонанс».
  8. З 2008 року по 2014 рік на змаганнях різного рівня виборола 9 перших місць, отримавши 9 медалей та кубків.
  9. Перша збірка віршів «Храм души», надрукована у видавництві «Просвіта» міста Запоріжжя, вийшла 2009 року.
  10. У 2016-му закінчила навчання у коледжі «Класичного приватного університету» міста Запоріжжя за фахом «Розробка програмного забезпечення». Отримала диплом «техніка- програміста» з відзнакою.
  11. З 2018-го працює в Енергодарському Центрі дитячої та юнацької творчості на посаді керівника гуртка «Літературна майстерня».
  12.  В січні 2019-го вийшла збірка віршів «Крила Надії», видана у місті Мелітополі.

Порахуйте правильні відповіді та поставте відповідний бал.

ІV.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

«Хороша та книга, яку відкриваєш – смакуючи, а закриваєш — збагатившись» А. Олкотт.

Отже, відкриваємо  книгу та будемо смакувати.

 Запишіть, будь ласка, епіграф до  нашого уроку, це  слова Ліни Костенко з поезії «Крила»                                                                Людина нібито не літає…

А крила має. А крила має!

 

Наші дослідники будуть виступати, а ви в зошиті малюєте крила ( як на дошці), уважно слухаєте товаришів та занотовуєте, з чого складаються крила поетеси.

Дослідник

Збірка віршів «Крила Надії», вийшла друком  у січні 2019  у місті Мелітополі. Надія Петрівна висловлює велику подяку брату Бєляєву Дмитру Івановичу  за фінансування видання збірки.

Як зазначає сама Надія Петрівна у передмові до збірки: «Ця книга – повне видання моїх віршів. Поетичним рядком я намагаюся передати своє відношення до життя та явищ природи, такого непростого сьогодення  та моральних цінностей, свій душевний біль та віру у спасіння. У збірці є сторінки для дітей. Читачі з почуттям гумору знайдуть для себе  такий жанр як гумореска  та байка. Сподіваюся, що ця збірка не залишить нікого байдужим. Бажаю миру та спокою в ваших серцях. З любов’ю до вас – Надія».

Учитель

Діти , що ви записали? З чого складаються крила поетеси? ( підтримка рідних, душевний біль та віра у спасіння)

Збірку відкриває поезія «Крила Надії».

Учень виразно читає поезію та аналізує. ( Учні записали – надія)

Сама  назва дає нам зрозуміти, що мова у цьому вірші  про те, що підіймає, надихає людей. Наприклад, коли я чую слово "крила" у літературі, то одразу ж уявляю, як люди за допомогою своїх "крил" можуть зробити неймовірні речі, навіть якщо ці "крила" не є справжніми у звичному нашому розумінні.

Але з чого б ці крила не були зіткані, з пір'я, як справжні, чи з надії та віри, вони однаково дають людям можливість літати, літати вище за всі багатоповерхівки, що побудували люди, вище за всі гори та хмари.

Звичайно, "крила" у цьому вірші метафоричні, але саме їх люди відчувають, коли не здаючись йдуть до цілі, коли вже стільки було пригод та поразок, що будь-який інший "без крил" вже опустив би руки від неснаги. Але тільки не людина, котрій надію та віру в майбутнє дають крила. Автор у цьому вірші акцентує увагу на тому, що кожна людина, котра так чи інакше буде жити без крил, буде зломлена, так як "жити зовсім без надії не можна!"

Дослідник

Далі у хронологічній послідовності з 1997 по 2019 роки розташовані  поезії різноманітної тематики, написані російською та рідною мовами. Є розділи «Гумор», «Для дітей», «Дорога в Отчий дом», «По следам пословиц», «Афоризмы».

На обкладинці збірки ( у кінці) – звернення Надії Петрівни до нас: «Шановний читачу, тримаючи в руках збірку моїх віршів, ви наче тримаєте моє серце. Бо кожен вірш в ній – це частинка життя. Мого або моїх близьких. А також наші спільні з вами переживання , які ятрять душу. Народилася (1959) й живу в Україні. Оптимістка. Мрію. Кохаю. Пишу».

Девізом поетеси є рядки:

Щаслива та усміхнена іду,

Всі перешкоди на шляху долаю.

Обов’язково до мети дійду:

Бо Віру та Надію в серці маю!

 

Діти записали ( переживання, які ятрять душу, оптимізм, мрія, кохання, талант писати, щастя, усмішка, мета)

Учитель:

Ліричні вірші поета – «це етапи його життя, біографія його душі, відбитки всього, що хвилювало цю палаючу душу:істину та помилки, миттєві захоплення і глибокі  незмінні симпатії». ( О. Герцен)

Літературний критик

Досліджуючи поезію Н. Рубінської ми спробували проаналізувати її у трьох напрямках: «паспорт поезіі», «якого кольору поезія» та  «створення віршостосика».

Дослідження художнього твору  ( паспорт поезії - це науковий опис, аналіз тексту, а також його інтерпретації (творче трактування читачем) та частково контекстуальний розгляд. Залучення цих відомостей у поєднанні з особистою оцінкою твору - передумова проникнення в поетичний світ митця.

Учні зробили дослідження «Якого кольору поезія?» та представлять свою роботу. За теорією вченого  О. Журавльова голосним звукам відповідають певні кольори.  Складно повірити, що поет, сам того не підозрюючи (на рівні підсвідомості), вибудовує математично точні відношення між частотами звуків, їх кольорами тих явищ і предметів, які подає в творі. Виявляється, що поетичний талант включає в себе і поетичну інтуїцію, яка допомагає йому не тільки створювати потрібні образи, підбирати потрібні слова й рими, а й саму поезію звучати музикою і горіти кольорами-барвами живопису.

Також однокласники представлять   рецептивний аналіз поетичного тексту ( створення віршостосика - книги власних рефлексій на вірш). На нашу думку, така форма роботи об'єднує текст і читача,  розвиваючи емоційний інтелект та творчий потенціал.  Це нестандартний підхід до вивчення віршів: коли текст зустрічається з читачем. Хочеться,  щоб вірш не просто запам'ятався, а відгукнувся та «зачепив».  Читач зустрічається із твором, який написав автор. Акцент не на ідейно – художньому аналізі, а на вивченні читацьких реакцій та оцінок ( через власні рецептори, власне сприйняття, власну оцінку). У цьому напрямку працювали німецькі філологи Ганс Роберт  Яусс і Вільфган Ізер.  Акцент – що відчуваю я, читач.

V.Етап цілереалізацій

 Перша група  досліджувала поезію  «До всіх я звертаюсь».

Запрошуємо до виступу.

Виразне читання поезії.

Паспорт твору.

Дослідження «Якого кольору поезія».

Презентація віршостосика.

Вчитель:

Уявіть образ поетеси. Яка вона? Які має риси характеру, вдачі?

У поетів світобачення своє. А кожен з нас між рядочків  читає свої думки. Поділіться, будь ласка, своїми міркуваннями.

Які прислів’я та приказки ви підібрали, щоб підкреслити мудрі настанови поетеси для нас?

(Життя дане на добрі справи. За добру справу чекай похвали сміливо. Батьківщина – мати, умій за неї постояти. Батьківщина починається з сім’ї).

Додайте, з чого складаються крила поетеси (небайдужість до довкілля, любов до України, добрі справи)

Друга група  досліджувала поезію  «Коли ми поруч». Надаємо їм слово.

Виразне читання поезії.

Паспорт твору.

Дослідження «Якого кольору поезія».

Презентація віршостосика.

Вчитель

 Якою ви бачите поетесу?

Чим зачепила ця поезія?

Які прислів’я та приказки ви підібрали, щоб підкреслити мудрі настанови поетеси для нас?

З чого складаються крила? (грамонія, розуміння)

Третя група  досліджувала поезію  «Доля матері». Надаємо їм слово.

Виразне читання поезії.

Паспорт твору.

Дослідження «Якого кольору поезія».

Презентація віршостосика.

Вчитель

 

Чим зачепила ця поезія?

У чому полягає синівський обов’язок перед батьками?

Які прислів’я та приказки ви підібрали, щоб підкреслити мудрі настанови поетеси для нас?

З чого складаються крила? (повага до старості, допомога батькам та людям похилого віку)

Четверта група  досліджувала поезію  «Патріот». Надаємо їм слово.

Виразне читання поезії.

Паспорт твору.

Дослідження «Якого кольору поезія».

Презентація віршостосика.

Вчитель

 

Чим зачепила ця поезія?

Ваші почуття і роздуми.

Що підібрали з усної народної творчості на підтвердження думки?

З чого складаються крила Надії Петрівни? ( наснага, досвід, допомога, друзі)

 

Виразне читання поезії  напам’ять «Не втрачайте надію» ( з коментарем)

VІ. Підсумок уроку

Ми з вами закриваємо збірку Надії Рубінської.  Чим ви збагатились?

Даємо відповідь на проблемне питання уроку: «Що означають для людини крила?»

 Отже, духовне наповнення людини – її «крилатість». Збірка змусила задуматись над власними вчинками, і ми хочемо мати крила – це крила творчості, крила кохання, крила мрії, бо тільки ці крила  зможуть підняти нас у повітря, тобто піднести над буденністю, сірістю повсякдення. Варто прислухатися до цього і не ламати власних крил песимізмом, нещирістю чи байдужістю.

 

Вправа «Серце Надії» ( роздатковий матеріал  - вирізане сердечко )

«Моє побажання поетесі» (Діти пишуть свої враження та побажання землячці).

Тестування

1.Кому висловлює велику подяку Надія Петрівна за фінансування видання збірки?

А). Сусідам.

Б). Брату.

В). Сестрі.

Г). Редактору.

2.  Вірш «До всіх я звертаюсь» належить до …

А). Філософської лірики,

Б). Інтимної лірики.

В). Громадянської лірики.

Г). Релігійної лірики.

3. У рядках «Та ось пролітаю над краєм я рідним,

Його не впізнати – занедбаний, бідний» виділені слова…

А). Епітети.

Б). Метафори.

В). Порівняння.

Г). Антитеза.

4. До кого звертається Надія Рубінська у поезії «Коли ми поруч»

А). До батьків.

Б). До брата.

В). До матері.

Г). До коханого.

5. «Не збагну нівроку: чи байдужим став?

      Ні, у тебе в місті так багато справ…» це рядки з поезії:

А). «Патріот».

Б). «Доля матері».

В). «До всіх я звертаюсь».

Г). «Крила Надії».

6. Виділений художній засіб у рядках «Віддам негайно свої я крила

                                                                  Тим, в кого віри не дістає» є:

А). Градація.

Б). Епітет.

В). Порівняння.

Г). Метафора.

VІІ. Оцінювання

Діти здають біографічний бліц та тестування. Учитель коментує виступи дітей.

VІІІ. Домашня робота

Переглянути відео, де  Б. Ступка виразно читає поезію  Л. Костенко «Крила».

Написати есе « Мої крила».

Спробувати перекласти  вірш Н. Рубінської, який найбільше сподобався, англійською мовою ( для бажаючих).

Додатки

Відомості про поетесу

     Ім’я при народженні Рубінська Надія Петрівна.

      Дата народження 28 січня 1959р.

  • Місце народження с. Білоріченка Луганської області
  • Рід діяльності кресляр-конструктор, технік-програміст, бібліотекар
  • Мова творів українська, російська

Життєпис (біографія)

Народилася 28 січня 1959 року в селі Білоріченка Луганської області. Дитячі роки минули у селі Малоіванівка тієї ж області. У 1969 році сім'я переїхала до міста Українка Київської області. У 1976 році, після закінчила школи, навчалася у Київському технічному училищі, закінчила його з відзнакою, здобувши професію кресляра-конструктора. У 1981 році поїхати на будівництво Запорізької АЕС. Так почалися трудові будні в групі робочого проектування в місті Енергодарі. В 1995 році почала працювати педагогом-організатором, а через рік – бібліотекарем в Енергодарсбкій ЗОШ №3. Бібліотекарем працювала і в Енергодарському інституті державного та муніципального управління ім. Р.Г. Хеноха «Класичного приватного університету» (2008-2015), і в ЕНВК «ЗНЗ-МНВК» (2015-2017). Друкувала власні вірші у місцевих, районних та обласних виданнях. У 2002 році була прийнята до міського літературно-творчого об’єднання «Резонанс». В 2006 році стала членом літературного об’єднання «Горизонт» міста Дніпрорудне. У 2016-му закінчила навчання у коледжі «Класичного приватного університету» міста Запоріжжя за фахом «Розробка програмного забезпечення». Отримала диплом «техніка- програміста» з відзнакою. З 2018-го працює в Енергодарському Центрі дитячої та юнацької творчості на посаді керівника гуртка «Літературна майстерня».

Літературна творчість

Поетичне обдарування відкрилося ще в школі, коли Надія випускала стінні газети, складала оригінальні привітання зі святами та на день народження. З 2001 року почала писати вірші і в наступному році була прийнята до міського літературно-творчого об’єднання «Резонанс». В 2006 році стала членом літературного об’єднання «Горизонт» міста Дніпрорудне. Спочатку поезії друкувалися у місцевих виданнях: «Энергия», «Здесь живём», «Рабочее слово». Згодом вірші пані Надії ввійшли до колективних збірок літературно-творчих об’єднань «Резонанс» та «Горизонт»: «Резонанс души» (2004),«Энергия слова» (2007), «Энергия сердец – столице энергетики» (2009), «Тебе, Днепрорудный» (2011), ряду альманахів: «Василівщина туристична та мистецько-поетична» (2011), «Звезда Рождества» (2015-2017), «Хортиця» (2013, №5), «Україні присвячую» (2016), «Не міліють джерела Дніпрові» (2016). Перша збірка віршів «Храм души», надрукована у видавництві «Просвіта» міста Запоріжжя, вийшла 2009 року. В січні 2019-го вийшла збірка віршів «Крила Надії», видана у місті Мелітополі. Це повне видання поетичного доробку Надії Рубінської. ЇЇ поезія - це молитва, прохання дати сили жити з любов’ю в серці, вірою в перемогу добра, бути творцем, а не руйнівником. Краса природи, палке кохання, материнські почуття завжди слугували джерелом поетичного натхнення для авторки. Поетеса розмірковує над такими вічними філософськими категоріями, як сенс життя, щастя, любов, переймається проблемами суспільного життя. Читаючи поезії Надії Рубінської, відчуваєш її тривогу за долю рідного краю, Батьківщини. Своєю активною громадською позицією та полум’яним словом вона закликає сучасників берегти і любити свою країну, бути відповідальними за її майбутнє. Серед віршів Надії Рубінської знаходимо теплі й ніжні слова для дітей і про дітей, байки, гуморески. Надія Петрівна говорить про себе: «Я оптимістка. Мрію. Працюю. Кохаю. Пишу».

Цікаві факти

Активно займалася спортом. В 1988 році у складі збірної команди ЗАЕС їздила на змагання з настільного тенісу до Польщі. З 2008 року по 2014 рік на змаганнях різного рівня виборола 9 перших місць, отримавши 9 медалей та кубків. Найпочесніша нагорода була у 2013 році за перше місце у 20-й Спартакіаді першості України серед профспілок атомних станцій.

 

Результати роботи 1 групи

«До всіх я звертаюсь»

Розправлені крила і можна злітати.

Спочатку додому, до рідної хати.

Де квіти найкращі, де зичили долі.

Де крилам моїм вже не буде неволі.

Та ось пролітаю над краєм я рідним,

Його не впізнати – занедбаний, бідний.

Що сталося, люди? Що сталося з нами?

Чому ліс наш цінний вивозять дровами?

Де степ наш сьогодні, красою багатий?

Місця заповідні палають багаттям!

Чи може байдужа нам нинішня днина?

Чи буде в нащадків до їжі хлібина?

До всіх я звертаюсь, бо маю це право.

Що кожен з нас може, не зробить держава.

Хіба нам потрібна у хаті руїна?

Одна у нас ненька, одна Україна.

Я щиро всім вдячна, хто десь на дозвіллі,

Хоча б не забруднює наше довкілля.

Бо вчинок маленький врятує багато.

Робіть такі вчинки! Від серця. Завзято.

 

Паспорт твору

Ми дослідили ідейно – художній аналіз поезії

Назва: «До всіх я звертаюсь»

Автор: Рубінська Надія Петрівна

Рік написання: 2008

Назва збірки: «Крила Надії»

Жанр: вірш

Вид: громадянська лірика (розуміння поетом сучасного суспільного життя і ставлення до нього)

Тема: зображення рідного краю – занедбаний, бідний. Ліс вивозять, степи палають багаттям. Поетеса звертається до кожного : робити маленькі вчинки – не забруднювати довкілля.

Ідея: возвеличення рідного краю, заклик від серця робити корисне для України, жити не одним днем, а турбуватися про наступне покоління, залишити їм хороші екологічні ресурси.

Основна думка: «Робіть такі вчинки! Від серця. Завзято».

Тропи (художні засоби):

  • епітети: розправлені крила, квіти найкращі, краєм рідним, ліс цінний, степ багатий, байдужа днина, вчинок маленький.
  • метафори: крилам не буде неволі, ліс вивозять дровами, степ красою багатий, вчинок врятує.
  • риторичні запитання: Що сталося, люди? Що сталося з нами?

                                         Чому ліс наш цінний вивозять дровами?

                                         Де степ наш сьогодні, красою багатий?

                                         Чи може байдужа нам нинішня днина?

                                         Хіба нам потрібна у хаті руїна?

  • риторичні оклики: Місця заповідні палають багаттям!
  • анафора: Де  квіти  найкращі,  де  зичили  долі. 

                 Де  крилам  моїм  вже  не  буде  неволі. 

                 Чи  може  байдужа  нам  нинішня  днина? 

                 Чи  буде  в  нащадків  до  їжі  хлібина? 

    Перед нами постає образ ліричної героїні, яка піклується про майбутнє своєї Батьківщини, якій не байдуже подальша доля рідного краю. Поетеса переживає, чи буде у нащадків хлібина до обіду. Вона не хоче, щоб рідний край перетворився на руїну. Тому звертається до всіх нас, бо Україна у нас одна. Поетеса вдячна тим, хто не забруднює довкілля і просить робити маленькі вчинки від серця, завзято. І тоді буде процвітання рідного  краю. Отже, робіть добро! Ця поезія залишила в моїй душі глибокий слід та надихає робити добро.

Якого кольору поезія?

                                               До всіх я звертаюсь

Розправлені крила і можна злітати.

Спочатку додому, до рідної хати.

Де квіти найкращі, де зичили долі.

Де крилам моїм вже не буде неволі.

Та ось пролітаю над краєм я рідним,

Його не впізнати – занедбаний, бідний.

Що сталося, люди? Що сталося з нами?

Чому ліс наш цінний вивозять дровами?

Де степ наш сьогодні, красою багатий?

Місця заповідні палають багаттям!

Чи може байдужа нам нинішня днина?

Чи буде в нащадків до їжі хлібина?

До всіх я звертаюсь, бо маю це право.

Що кожен з нас може, не зробить держава.

Хіба нам потрібна у хаті руїна?

Одна у нас ненька, одна Україна.

Я щиро всім вдячна, хто десь на дозвіллі,

Хоча б не забруднює наше довкілля.

Бо вчинок маленький врятує багато.

Робіть такі вчинки! Від серця. Завзято.

 

      Ми спробували поєднати колір, звук і слово. Як стверджує науковець Воронін, «ідею можна живописати звуками, бо поезія, будучи власне музикою, певною мірою, і є нею, голосні – це свого роду ноти».

      Провівши дослідження над фоностилістикою поезії, ми виявили що у ній переважають голосні: а – червоного кольору (74), о – світло-жовтого кольору (48), і – блакитного ( 37), е – зеленкуватого( 29),  и – коричневого (28), у – темно-синього (17).

          Ми виявили, що переважають червоний, жовтий, блакитний кольори, які відповідають символам любові, радості, надії.

          Авторка звертається з проханням не забруднювати наше довкілля і робити хоча б маленькі вчинки (але, від чистого серця). Вона любить свій край усім серцем, тому переважає любов.

        Поезія пройнята духовно-патріотичним настроєм. Спостерігаємо, що поетеса турбується про  рідний край,  їй не байдужа  доля нашої країни.

        Надія Рубінська змогла передати душевні переживання до рідного краю. Зображується це через багату образну палітру, а також через контрастні суб’єктивні оцінки.

 

Рецептивний аналіз поетичного тексту ( створення віршостосика)

 

C:\Users\Наталья\Desktop\IMG-c2907e93af77c2542d56c5a03023d31d-V.jpg

 

 

 

 

C:\Users\Наталья\Desktop\IMG-e8ac968dc0d2fec1b3016c175251cfab-V.jpg

 

 

 

Результати роботи 2 групи

                            «Коли ми поруч»

Не засмучуйся зовсім, коханий,

Що нанизує дні календар.

 У моєму житті ти – жаданий,

А кохання нам є Божий дар.

Ми йдемо по життю гармонійно

І немає для нас самоти.

В мою долю вплітаєш постійно

 Все найкраще лише саме ти.

Кольорові стежини буденні

Загаптовуєш щастям мені.

 І радіємо ми в сьогоденні

Серед осені нашій весні.

Довго буде вона нас плекати,

Щоб уникнути холод зими.

А для цього достатньо лиш знати:

 Щастя є, коли поруч є ми.

Якого кольору поезія «Коли ми поруч»?

Не засмучуйся зовсім, коханий,

Що нанизує дні календар.

 У моєму житті ти – жаданий,

А кохання нам є Божий дар.

Ми йдемо по життю гармонійно

І немає для нас самоти.

В мою долю вплітаєш постійно

 Все найкраще лише саме ти.

Кольорові стежини буденні

Загаптовуєш щастям мені.

 І радіємо ми в сьогоденні

Серед осені нашій весні.

Довго буде вона нас плекати,

Щоб уникнути холод зими.

А для цього достатньо лиш знати:

 Щастя є, коли поруч є ми.

 

:

 

      Провівши дослідження над фоностилістикою поезії ми виявили, що у ній переважають жовтий і червоний кольори, які відповідають символам радості  і любові. Червоних – 37 голосних звуків, жовтих – 36. Звуків і – блакитного  кольору - 15, е – зеленкуватого( 22),  и – коричневого (24), у – темно-синього (8).

      Це пов’язано з тим, що автор закладає у темі ідею кохання і радості, розповідає про свого коханого і не може натішитись своїм щастям.

       Якби ми створили ілюстрацію до поезії то переважли б саме ці кольори – червоний і жовтий. Ми ще раз переконалися, що мова – це струнка, чітко організована система, витончений організм, де навіть така елементарна частинка як звук – досить вагома ( створює певну змістовність, мелодію, вибудовану в певному тоні, який підтверджує, підкреслює зміст тексту), звук вимагає, щоб до нього ставилися уважно і вміло, залежно від ситуації спілкування, стилю мовлення.

 

 

 

 

 

Паспорт твору

Назва: «Коли ми поруч»

Автор: Надія Рубінська

Рік написання: 2017

Назва збірки «Крила Надії»

Жанр: вірш

Вид: інтимна лірика (почуття і переживання зв’язані з особистим життям людини)

Тема: розповідь про почуття до коханої людини,  про підтримку один одного у сімейному житті. Показ гармонійних відносин між чоловіком та жінкою.

Ідея: автор закликає читачів  до щирого та вірного кохання,  до гармонії у стосунках.

Основна думка: «А для цього достатньо лиш знати:

                              Щастя є, коли поруч є ми».

Тропи

У поезії емоційному наснаженню сприяють такі мовні засоби:

  • епітети: ти жаданий, кольорові стежини, буденні стежини;
  • порівняння: кохання – Божий дар, все найкраще – ти;
  • метафори: йдемо по життю, вплітаєш в долю все найкраще, стежини загаптовуєш щастям, весна буде плекати;
  • звертання: коханий;
  • інверсія (незвичайний порядок слів); «Не засмучуйся зовсім, коханий,

                                                                            Що нанизує дні календар».

  • художній паралелізм (паралельне зображення картин природи і життя людини у двох рядках): «Довго буде вона нас плекати,

                                                      Щоб уникнути холод зими».

Поезія справила на мене велике враження. Це прекрасно, коли кохання – взаємне, щасливе почуття. Це невід’ємна частина нашого життя. Воно наповнює наше життя. Якщо немає кохання – ми самотні. Поетеса мотивує знайти своє справжнє кохання, бути щирим, вірним у почутті.

Рецептивний аналіз поетичного тексту ( створення віршостосика)

 

 

 

 

 

C:\Users\Наталья\Desktop\IMG-32c3bbf4e2d5d4096b889f0acad33b72-V.jpg

 

C:\Users\Наталья\Desktop\IMG-22816883eff5716bc2062a67bef692a1-V.jpg

Результати роботи 3 групи

 

«Доля матері»

Хвіртка похилилась і паркан гнилий.
Де ти, мій синочок, де ти, мій малий?
Пролягла дорога з міста до села.
А тебе так довго все нема й нема.
 
Вже і я, як хата, теж хилюсь до низу.
Кинув би хто зранку з сірниками хмизу.
Запалала б хата, зникла б з нею я.
Кинув би ти місто, їхав аж здаля.
 
І мене б побачив, ти лише в труні.
Тож сиджу і плачу, боляче мені.
Не збагну нівроку: чи байдужим став?
Ні, у тебе в місті так багато справ…

 

Паспорт твору

Назва: «Доля матері»

Автор: Рубінська Надія Петрівна

Рік написання: 2008

Назва збірки: «Крила Надії»

Жанр: вірш

Вид: філософська лірика (роздуми про сенс людського життя)

Тема: зображення ліричної героїні, яка сумує за своїм сином, що живе і працює у місті і, напевно, забув про свою матір.

Ідея: автор возвеличує жінку-матір, материнські почуття, закликає синів та дочок не забувати стареньких батьків.

Основна думка: «Не збагну нівроку: чи байдужим став?

                               Ні, у тебе в місті так багато справ…»

(мати, не дивлячись на свій сум, розуміє, що син не може бути з нею завжди – у нього своя життєва дорога)

Тропи

Емоційному наснаженню твору сприяють такі мовні засоби:

  • епітети: паркан гнилий, мій малий, байдужим став;
  • метафори: хвіртка похилилась, я хилюсь до низу;
  • порівняння: я як хата ( матір порівнюється з будинком);
  • градація: «Тож сиджу і плачу, боляче мені.

                    Не збагну нівроку: чи байдужим став?»

  • звертання: мій синочок, мій малий;
  • риторичні запитання: Де ти, мій синочок, де ти, мій малий?

                                         Не збагну нівроку: чи байдужим став?

 Вірш залишає дуже сумні враження, бо ця ситуація актуальна в наш час. Кожна матір чекає своїх дітей та сумує за ними. Тому наш обов’язок – піклуватися про старих батьків.

Якого кольору поезія?

«Доля матері»

Хвіртка похилилась і паркан гнилий.
Де ти, мій синочок, де ти, мій малий?
Пролягла дорога з міста до села.
А тебе так довго все нема й нема.
 
Вже і я, як хата, теж хилюсь до низу.
Кинув би хто зранку з сірниками хмизу.
Запалала б хата, зникла б з нею я.
Кинув би ти місто, їхав аж здаля.
 
І мене б побачив, ти лише в труні.
Тож сиджу і плачу, боляче мені.
Не збагну нівроку: чи байдужим став?
Ні, у тебе в місті так багато справ…

а - 43

о -18

е -20

і - 16

у - 16

и - 22

        Провівши дослідження над фоностилістикою поезії, ми виявили, що у цій поезії більше червоного (39) та коричневого (22) кольорів, які відповідають символам любові та праці.

        Мати буде завжди любити свого сина, бо це єдиний сенс життя для неї.

       Жінка тяжко працювала, щоб забезпечити сину кращу долю, а тепер син, мабуть, тяжко працює та не має часу. Праця працею, але синівський обов’язок ніхто не відміняв, тому  символи праці та любові не даремно тут присутні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська література 10 клас (Міщенко О.І.)
Додано
15 серпня
Переглядів
95
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку