|
|
|
|
|
|
|
|
|
Супровід до кросенсу за повістю «Земля» О.Кобилянської
1. Недобрі очі – у творі авторка звертає увагу на очі Сави. Потупити (опустити, втупити і т. ін.) очі (очиці) в (у) землю (до землі) — нахилившись від почуття сорому, незручності, ніяковості і т. ін., дивитися вниз.
2. Циганка – це Рахіра, двоюрідна сестра Сави.
3. Колосиста нива. Мрії Рахіри – бути господаркою на ґрунтах Федорчуків.
4. Вухо. Рахіра підбурює Саву проти рідних, навчає його непослуху.
5. Каїн та Авель. Легенда: «Авель був добрим і лагідним, він приносив жертву від чистого серця, з любов`ю і вірою в обітованого Спасителя, з молитвою про помилування і надією на милість Божу; і Бог прийняв жертву Авеля, – вважається, що дим від неї пішов до неба. Каїн же за натурою був злим і жорстоким, він приносив жертву тільки з необхідності, за звичаєм, без любові і страху Божого. Господь не прийняв його жертви; це, як гадають, було видно з того, що дим від його жертви стелився по землі. Після цього Каїн став заздрити своєму братові, покликав Авеля в поле і вбив його. Бог звернувся до Каїна, бажаючи, щоб він покаявся, і запитав його: “Де брат твій Авель?” Каїн зухвало відповів: “Не знаю; хіба я сторож братові моєму?” Тоді Бог сказав йому: “Що ти вчинив? Голос крові брата твого волає до Мене від землі. За це ти будеш проклятий і поневірятимешся по землі”. І Каїн, який мучився докорами совісті, з дружиною втік від своїх батьків в інший край».
Сава вбиває Михайла за землю.
6. Архангел Михаїл. У християнській традиції — ангел-цілитель, згодом — захисник, патрон вояків і лицарів. У християн День вшанування Архистратига — 29 вересня у західній традиції, 8 (21) листопада у східній традиції
На Св. Михайла поховали старшого сина Івоніки.
7. Чорна вдова – павук. Сам по собі павук неагресивний і кусається виключно в цілях самозахисту. Грішать цим лише самки, а самці абсолютно нешкідливі. Анна – вдова невінчана; добра, вихована. Ненавидить Саву.
8. Знак зодіаку – Близнюки. У шумерських астрологічних джерелах знак Близнят мав назву Великі Близнята або Близнята, йому відповідає зображення двох чоловічих постатей. У давньогрецькій міфології з цим знаком пов'язаний міф про Кастора і Поллукса, близнят-напівбогів (за легендами, напівбогом був лише один із братів — Поллукс, що володів безсмертям; Кастор же був смертним), народжених Ледою від Зевса, який спустився з Олімпу у вигляді лебедя.
Близнята символізують Крішну і його кохану Радгу.
Анна народила близнюків від коханого Михайла.
9. Події відбувалися в с. Димка (у творі «село Д.») - село в Україні, в Чернівецькій області. В 1889—1891 роках в селі в маєтку материних батьків жила О. Кобилянська. Повість «Земля», створена на основі реальної трагедії братовбивства, що сталася восени 1894 році в селі Димка. Димка (серпанок) - легка, схожа на дим поволока, що обмежує видимість, скрадає обриси кого-, чого-небудь; пелена.