Наталя Карпенко КУЛЬБАБКИЛуг за ніч причепурився,Жовтим цвітом рясно вкрився. На кульбабки ясноокіСіли промені високі. З сонечком кульбабки схожі,Такі ніжні і пригожі. Жовті сонечка-веснянки. Прокидаються щоранку. Море радості і втіхи. Принесуть кульбабки дітям. Квіти весноньку вітають,У дитинство повертають.
Чи знаєте ви, що є Всесвітній день кульбаби, який відзначається 13 травня? Отже, про квітку сонця – кульбабку, її властивості, образи у фольклорі та мистецтві. Коли весняне сонечко посилає перші теплі промені, галявини вкриваються зеленню, тоді по траві розсипаються яскраво-жовті квіти – кульбаби. Їх вшанували тим, що запровадили окреме свято, яке так і називається – Всесвітній день кульбаби, а відзначається він 13 травня. Існує така думка, що походження свята сягає своїм корінням в французьке місто Оі, в якому з такої корисної рослини готують безліч різних страв. Бо рослину поважають і знають багато народів. Це одна із найбільш невибагливих і поширених рослин. Зустрічається повсюди в Європі й Азії, дещо рідше – в Південній і Північній Америці, Австралії. Більшість народів вважають кульбабу бур'яном, а в Китаї її називають овочем, оскільки тут вона дуже часто вживається для приготування різних страв. У Франціїї її вирощують на городах як салатну рослину. Кульбабу вживали перші поселенці на Американському континенті, в Італії та Великій Британії можна знайти страви з кульбаб в меню багатьох ресторанів, їх навіть подають до весільного столу. Що ж означає назва цієї рослини?Українське слово «кульбаба» утворене від давнішої форми «кульбава», яке походить від праслов’янського слова «кульбастий», тобто квітка, здатна до загинання, округлості, горбата, загнута. По-латині кульбаба називається Taraxacum. Вчені припускають, що цей термін походить від грецьких слів «заспокоювати», «лікувати хворобу очей» або «дикий латук». Називали цю рослину одуваном, пустодуєм, вітродуйкою, повітряною квіткою, а за раннє цвітіння та лікувальні властивості – бабусиною травою, березневим кущем і еліксиром життя.
Кульбаба — рослина з гіллястим, стрижневим коренем завтовшки близько 2 см і завдовжки близько 60 см, яке у верхній частині переходить в коротке багатоголове кореневище. Листки голі, перисто-надрізані або цілісні, зібрані в прикореневу розетку. Квітконос соковитий, циліндричної форми, порожнистий, несе поодиноке суцвіття-кошик язичкових яскраво-жовтих квіток. Усі частини рослини містять густий білий молочний сік. Квітне кульбаба в квітні, плодоносить сім'янками з білим чубком — з квітня по травень. Еволюція. Насіння кульбаби утворюється без запліднення (явище апоміксису). Таким чином, його генетичний матеріал ідентичний генетичному матеріалу батьківської рослини (за винятком мутацій). Отже, природний добір понизив варіативність популяції, що зменшує пристосованість її до середовища, тим не менше кульбаба досягла значного поширення у світі. Систематика й поширення. Представники роду поширені в Європі, Азії, Америці, Австралії та Північній Африці. Рід Кульбаба налічує понад 2000 видів, в Україні зростають дванадцять, з них найпоширенішим є Кульбаба звичайна, або лікарська (Taraxacum officinale). Росте скрізь в Україні на луках, вигонах, у садах як бур'ян. Застосування. Екстракт або порошок з коренів (іноді й з листків) кульбаби лікарської застосовують у медицині для поліпшення діяльності органів травлення. Деякі види кульбаб, наприклад крим-сагиз, або кульбаба осіння (Taraxacum hybernum), росте в Криму, та кок-сагиз, який раніше вирощували в Україні, містять в коренях 4 — 6 % каучуку.
Значення кульбабки в лікуванні. В традиційній медицині багатьох народів, у тому числі й в Україні корінь кульбаби давно використовується для лікування захворювань шлунку та печінки. Настій кореня кульбаби використовують при захворюваннях шкіри: висипах, фурункульозі, вуграх… Якщо вас раптом вжалила оса або бджола, то ця квітка допоможе полегшити біль. Для цього достатньо зірвати її та помастити схожим на молоко соком місце укусу. Вже через 5–7 хвилин біль або зникне повністю, або суттєво ослабне. Властивості кульбаби настільки різноманітні, що роблять цю рослину цілющою, здатною стимулювати працездатність, усувати підвищену стомлюваність і кволість. У кульбаби є сік, про який вже згадувалося, який можна віднести до найцілющих, тонізувальних і зміцнювальних засобів. При захворюваннях хребта, кісток, для підвищення міцності зубів, для боротьби з пародонтозом добре допомагає свіжий сік кульбаби, отриманий із коренів і листя рослини в суміші з соком моркви та листків ріпи. Народна медицина заявляє про протипухлинну властивість кульбаби лікарської. При застосуванні в терапевтичних дозах побічних дій не виявлено. Листя кульбаби використовують ще й в косметиці. З нього готують маски, що живлять, зволожують і омолоджують шкіру. Головне використовувати молоді рослини, зібрані у квітні-травні на незабруднених територіях, подалі від дороги.
І Борис Мозолевський, відомий дослідник скіфських курганів у нашому краї склав для свого малого сина вірш про сонячні квіти. КВІТЕНЬЗеленіють верби дужіБіля річки край села. Терпнуть солодко брандуші,Спивши першого тепла. Луг зелений в жовтих цятках. Випливає із імли. То розбіглися курчатка, –Чи кульбаби розцвіли?
У творах українських поетів неодноразово згадується ця квітка. Ось вам байка Павла Глазового: Росла кульбаба при дорозі,Звичайна квітка польова. Зоріла щастям золотистим. Кругленька голова. Росла, росла вона, дозріла. Та й побіліла, посивіла. Взяли вітри той скромний цвітІ понесли у білий світ. Отак і я прожив на світі,І побіліла голова,І полетіли в світ широкий. Мій сміх, і думи, і слова. Нехай стебло моє затопчуть,Нехай мій корінь перетруть,Того, що в люди полетіло,Уже назад не заберуть. Насіння кульбаби розноситься вітром на відстань до 100 кілометрів
Квіти і трави для плетіння вінка. Найпопулярнішою травою для плетіння вінка є Іван-да-Мар'я, ведмеже вухо та богородицька трава. Серед квітів – ромашки та кульбаби. А щоб вінок був оберегом від пристріту вплітали полин та часник. За традицією, квітів у вінку мало бути 12 видів. У вінок вплітали не просто перші-кращі квіти, а обирали саме такі, які здатні залучити щастя та любов. До прикладу, ромашка – символізувала непорочність, барвінок – для залучення залицяльників, незабудки – щоб не забував коханий, червоний мак – для змін в житті, верес – для залучення успіху, мальва – для залучення любові. Калину у вінок вплітали ті жінки, які хотіли залучити у своє життя материнство. Плели вінок дівчата ввечері 6 липня. Здійснювався цей процес у магічній, спокійній атмосфері біля водойми. Сплітаючи вінок, дівчата та жінки промовляли молитву, надаючи вінку особливого значення. Зараз дівчата плетуть вінки лише для веселощів та забави.
Як зробити віночки з кульбаби, ромашки і трав – дивіться далі. Як сплести вінок з кульбаби?1. Зберіть в пучок кілька квітів кульбаби.2. Потім до отриманого букета потрібно додати ще один бутон, а його стебло переплести навколо стебел вже існуючих квітів.3. Наступні рослини потрібно укладати точно таким же чином, міцно обвиваючи їх стеблами пучок, що вийшов.4. Бутон необхідно розташовувати дуже щільно, щоб вінок виглядав густим, і в ньому не було просвітів.
Що смачненького приготувати з кульбаби?Спопередньо квітня, у світі відзначають День кульбаби. У багатьох країнах з цієї рослини готують різноманітні страви. Її додають у супи, борщі, салати, муси та навіть у сир. Попередньо видаливши гіркоту замочуванням в солоній воді. Люблять кульбабу і в Україні. Окрім смакових властивостей, кульбаба відома й у народній медицині. У кулінарії цю квітку також використовують. З неї варять варення. Кульбаби не менш корисні. Особливо для підшлункової залози. Вони дуже багаті вітаміном С . Мед з кульбаб Час приготування: більше 3-х годин. Складові:1 кг кульбаб1 л води1/2 ч.л. лимонної кислоти або соку1 кг цукру. Спосіб приготування: Спершу кульбабу слід правильно зібрати. Зривати потрібно тільки ту, що повністю розпустилася, бажано в середині дня. Потім кульбабу треба акуратно промити і замочити на 24 години, щоб пішла гіркота. Перетримувати не потрібно, інакше вона зіпсується. Тепер треба правильно їх зварити. На 1 кг кульбаб і 1 л води нам знадобиться 1/2 ч.л. лимонної кислоти або соку. Кип'ятити кульбаби слід приблизно 30 хвилин на повільному вогні, потім процідити через дрібне сито. До відвару, що вийшов, потрібно додати цукор. На літр рідини знадобиться 1 кг цукру. Варіть сироп на повільному вогні не більше 40 хвилин, щоб зберегти корисні речовини. Потім перелийте мед з кульбаб в підготовлені банки.
Інструкція з охорони праці під час малювання 1. При роботі з матеріалами для образотворчої діяльності потрібно уважно слухати вчителя і стежити за показом прийомів, які він використовує при виконанні завдання.2. Перед початком роботи необхідно надіти спеціальний робочий одяг (фартух, нарукавники і т.п.).3. До інструментів з образотворчої діяльності відносяться: папір, пластилін і глина, фарби, воскові крейди, пастель, фломастери і клей.4. Перед початком заняття з образотворчого мистецтва необхідно підготувати робоче місце: розкласти олівці, фарби, папір. Для роботи з фарбами налити воду у баночку.5. При роботі з приладдям для образотворчої діяльності вам слід сидіти вільно і прямо. Не горбітися.6. При роботі з папером слід уникати:порізів об краї паперу.7. Малювати на тілі або одязі як своєму, так і сусіда не можна.8. При роботі з пензликом, олівцем або фломастером використовувати інструкцію з охорони життя і здоров'я при поводженні з пензликом і олівцем.9. При роботі з фарбами слід уникати:попадання їх в очі, до рота, у ніс.можливості забруднити обличчя, одяг.10. Не можна пробувати фарби на смак.11. Протягом заняття необхідно стежити за чистотою рук і робочого столу.12. Після закінчення роботи прибрати приналежності на місце.13. Вимити руки.14. Зняти робочий одяг, привести його в порядок і повісити на місце.
ДЖЕРЕЛО: https://www.dnipro.libr.dp.ua/flora,%20kul%CA%B9baba,%20lehendyhttps://dovidka.biz.ua/virshi-pro-kviti-ukrayinskoyu-movoyu-dlya-ditey;«Кульбаба», Раїса Вітановська, м. Кривий Ріг // https://sverediuk.com.ua/napivkazkoviy-svit-vitanovskoyi-rayisi/«Кульбабки», Віктор Родіонов, м. Дніпро // https://donshu.at.ua/index/rodionov_viktor_oleksijovich/0-173https://zvidusil.in.ua/kulbaba-parashutyst/https://lifestyle.24tv.ua/vinok-z-kvitiv-i-travi-ivana-kupala-yak-plesti-instruktsiya_n2074127https://radiotrek.rv.ua/news/vsesvitniy-den-kulbabi.-chim-korisna-kvitka_269860.htmlhttps://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9 A%D1%83%D0%BB%D1%8 C%D0%B1%D0%B0%D0%B1%D0%B0https://www.istockphoto.com/uk/%D1%96%D0%BB%D1%8 E%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82-%D0%B7-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8 C%D0%B1%D0%B0%D0%B1