Художник з душею поета Підготувала вчитель з мистецтва Перепадя Наталія Едуардівна
Номер слайду 2
Історія У старій хатині В кріпака колись В тихий день весняний Хлопчик народивсь. Так, народився Тарас Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту на Київщині (тепер Черкаська область). Батьки, його були кріпаками. Григорій Іванович умів читати, стельмахував (робив із дерева вози, колеса), а іноді й чумакувати доводилось. Мати—лагідної вдачі жінка, працьовита, дбайлива. Письменним був і дід по батькові Іван, розповіді якого дуже любив слухати малий онук. Учень.Хлопчикові хотілося знати, і чому дерева на осінь листя скидають, звідки птахи прилітають, чого сонце І лягає спати і багато-багато іншого. Не раз задумувався Тарас над тим, чи є край землі і чи далеко до нього. Від діда він чув; що там, де сонце лягає спати, небо підпирають стовпи. «Де ж вони?» — міркував.
Номер слайду 3
Мужицький син,кріпак,школяр Моринського дяка-п’яниці,самоук,професор графіки Петербурзької академії мистецтв,геніальний поет, мислитель,патріот-інтернаціоналіст,інтелігент з душею людського милосердя…І все це він-Тарас Григорович Шевченко . В Петербурзі дім, Кріпаком у пана Був Тарас у нім. Хоче малювати, прагне він до знань, та за це багато зазнає знущань. Нишком він малює Статуї в саду, А вночі віршує Про чужу біду.
Номер слайду 4
У Петербурзі пан Енгельгард врешті побачивши-талант свого кріпака і бажаючи мати власного художника, дозволив Тарасові вчитися малювати у майстра живописних справ Ширяєва. Світлими «білими» ночами Шевченко ходив у Літній сад змальовувати статуї. За цим заняттям якось застав його земляк, молодий художник Іван Сошенко. Вражений талантом юнака і його становищем кріпосного художника, Сошенко намагався всіляко допомагати Шевченкові. Він познайомив його з байкарем Є.Гребінкою, деякими учнями й викладачами Академії мистецтв, зокрема. Славетним художником К. Брюлловим. Нові знайомі вирішили визволити його з кріпацтва. Брюллов намалював портрет відомого поета В. Жуковського, який було розіграно в лотерею,за 2,5 тис рублів. Та в людському морі Стрілися брати, Що зуміли в горі Щиро помогти. Викупили друзі Вільним став Тарас! Чом же серце в тузі, Біль чому не згас? Сміливий і щирий Був Тараса спів. Він гострить сокиру Кличе на панів.На виручені гроші 22 квітня 1838 року Шевченко був викуплений на волю і незабаром став учнем Академії мистецтв. Його вчителем став Брюллов, під керівництвом якого Шевченко досяг значних успіхів. Протягом 1839—1841 років він одержав три срібних медалі за художні роботи.
Номер слайду 5
Талант художника проявився рано, значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836-1837 роки, то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою “Погруддя жінки” або “Жіноча голівка” датований самим автором ще 1830році. З цієї юнацької роботи і розпочалась творчість видатного художника. Для Шевченка малювання стало потребою, вираженням його творчого духу. Він став одним із перших художників, які прокладали новий реалістичний напрям, основоположник критичного реалізму в українському мистецтві. Тема українського, простого народу та жіночої долі була згустком крові, що запеклась у його серці. Т. Г. Шевченко. «Катерина». 1842. Холст, масло. 93 Ч 72,3 см. Тарас Шевченко. Михайло та Марія Максимович, 1859.
Номер слайду 6
Свої пейзажі Шевченко - художник не компонував, а змальовував краєвиди, які бачив перед собою. Саме тому в його робочих альбомах ми знайдемо багато начерків дерев, бур’янів, хат, церков. Ведучий: Однією з перлин української національної графіки є “Живописна Україна”. Це альбом офортів Шевченка. Його твори виставлялися на академічних виставках, а за видатні успіхи у гравюрі Шевченкові було присвоєно звання академіка. Велике місце в Шевченковому доробку належить портретам. Він почав працювати над ними ще кріпаком. В Академії продовжував роботу в цій галузі. Незабаром він стає одним з відомих і популярних портретистів. «У Києві» 1844 офорт Тараса Шевченко «Видубицький монастир у Києві», 1844, офорт Тараса Шевченко Портрет Р. І. Лукомського Портрет дівчини із собакою Т.Шевченко. Портрет Варі й Василька Рєпніних
Номер слайду 7
Навіть всупереч царській забороні під час заслання у Казахстан Шевченко багато малював, і став першим живописцем цього краю. З великою симпатією і теплотою малював він побут казахів, і через це користується величезною повагою казахів аж до сьогодні. Ти пройди по селах рідної Вкраїни: В кожній хаті — книга, на стіні — портрет. В рушнику розшитім, квітчаний в калині, Бо в святій пошані у людей поет. То співець-предтеча, наш Кобзар Шевченко, Знають його люди і широкий світ. Внук Дніпра-Славути, син Вкраїни-неньки, Він живе в народі, як і «Заповіт».
Номер слайду 8
У заслання Тараса Шевченка відправили 1847 року за царським указом Миколи І. Згідно з ним, поетові було заборонено писати та малювати. Звісно, митець проігнорував заборону. За період заслання він створив близько 20 повістей, 120 віршів і 450 картин. Шевченко нотував свої твори в саморобних зошитах, які ховав у халяву чобота. У них він часто співчував знедоленим місцевим і критикував кріпацтво. Кобзар залюбки досліджував казахську культуру та природу. Наприклад, у повісті «Близнюки» він описав побут місцевих, а на відомій картині «Казашка Катя» зобразив жінку, яка працювала в родині коменданта Новопетровського укріплення. Шевченку подобалося спілкуватися з населенням краю: казахи нерідко приходили до нього погостювати та попозувати для зарисовок. Вони називали його «акин Таразі», або «поет Тарас». Сьогодні в Казахстані продовжують вшановувати українського митця. На його честь названі вулиці в багатьох містах країни, зокрема в столиці Нур-Султані. До 1991 сучасне місто Актау, обласний центр Мангістауської області, мало назву Шевченко, а в місті Форт-Шевченко ще з 1932 року працює найбільший меморіальний музей Тараса Шевченка за межами України.
Номер слайду 9
«Казашка Катя”
Номер слайду 10
Тарас Шевченко і Казахстан: супротивник Російської імперії симпатизував казахам
Номер слайду 11
Тарас Шевченко відомий у світі насамперед як художник слова, однак це аж ніяк не забирає його слави, як художника. Шевченко був справжнім творцем Української землі. Пам’ятаймо про це. Тарасе наш Кобзарю, всюди Приходиш нині ти, як свій, Тебе вітають щиро люди На всій Україні моїй. І дорослі, і діти шанують геніального українського-поета,, художника, борця за волю народу і завжди пам'ятатимуть його заповіти.
Номер слайду 12
У світі встановили 1384 пам'ятники Кобзареві. Це друге місце за кількістю пам'ятників одній особі. Найбільше на Землі існує монументів Ісусу Христу. Більшість пам'ятників Кобзареві розташовані на території України – 1256.
Номер слайду 13
Домашнє завдання Створити ілюстрацію до улюбленого твору Т.Г. Шевченка