Курс за вибором «Розвиток продуктивного мислення» "ГАЛЕРЕЯ РОЗУМНИХ ДУМОК. РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ ТА МОВЛЕННЯ"

Про матеріал

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань

Форма уроку:урок – практикум

На уроці учні :

будують асоціативні ланцюжки;

підбирають антоніми, синоніми,омоніми, омографи;

будують метаграми;

роблять узагальнення;

класифікують;

підбирати слова за аналогією;

читають анаграми, монограми, шифрограми, криптограми, паліндроми.

Перегляд файлу

 

 

Посібник. Планета міркувань. Методичний посібник для вчителя. 1-4 класи. Гісь О.М. Вид-во: Інститут сучасного підручника. - Интернет магазин "knigovo.org.ua" в Харькове

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Курс за вибором

«Розвиток продуктивного мислення»

 

       Галерея розумних думок.

 Розвиток мислення та мовлення.

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань

Форма уроку:урок – практикум

Мета уроку:

  • створити умови для здійснення самостійного пошуку,стимулюючи при цьому максимальну ініціативу учня за мінімального втручання вчителя;
  • заохочувати дітей до обговорення, висування ідей, використовуючи метод «мозкового штурму;
  • сприяти формуванню у дітей здатності до аналізу та синтезу, узагальнення та конкретизації, абстрагування та переносу, вміння класифікувати, порівнювати та виділяти суттєве, мислити за аналогією, бачити відмінності та закономірності, знаходити причинно-наслідкові зв’язки, розвивати логічне та комбінаторне мислення, а також вміння мислити асоціативно, шукати нестандартні підходи до розв’язання задач, розвиваючи тим самим евристичне творче мислення;
  • виховувати зосередженість, уважність, почуття відповідальності та здатність спілкуватися в процесі спільної діяльності.

 Засоби уроку:презентація,посібники, все для творчості учнів( кольоровий ватман, різнокольорові листочки,маркери,малюнки (квітів, сонечка,хмарок),смайлики – наліпки.

Орієнтири для учнів: посібник з серії «Планета Міркувань»

Очікувані результати:

  • будувати асоціативні ланцюжки;
  • підбирати антоніми, синоніми,омоніми, омографи;
  • будувати метаграми;
  • робити узагальнення;
  • класифікувати;
  • підбирати слово за аналогією;
  • читати анаграми, монограми, шифрограми, криптограми, паліндроми.

 

Випереджувальні завдання від Мудрика:

  • підібрати синоніми до слів:вітер зі снігом, дятел;
  • написати твір – опис про дятла;
  • підготувати міні-повідомлення на тему «Мислення та мовлення»;
  • намалювати сонечко, хмарки,квіти.

Методичний коментар:рекомендується проводити уроки в ігровій формі. Форми роботи:групова, в парах, індивідуальна.

  • При груповій роботі діти об’єднуються в команди, даючи їм назву, обирають капітанів.
  • Важливим моментом є мотивація учнів.
  •  Потрібно, щоб не губився інтерес. Краще зробити менше, але з натхненням.

 

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Бесіда про мандрівку на Планету Міркувань

Привіт тобі, міжзоряний досліднику!

Я рада вітати Вас на Планеті Міркувань – це друга планета в сузір’ї  Логіки безмежного Всесвіту Знань. Ми сюди потрапили завдяки своїй допитливості і бажанню вчитися!

  • Вам подобається подорожувати Планетою Міркувань?Чим ця Планета особлива?

Планета Міркувань – дивовижна. На кожному уроці ми мандруємо вулицями і кварталами невідомих міст, відвідуємо острови, центри розваг, де розгадуємо паліндроми, метаграми, ребуси, головоломки, загадки, будуємо асоціативні ланцюжки. Мешканці планети кожного дня роблять зарядку для розуму, тренують своє мислення.Головне правилоніколи не здаватися і за кожну справу братися з радістю. Уважних, кмітливих, веселих учнів завжди супроводжує удача!

А щоб ми почувалися впевнено поруч з нами завжди інструктор Плюсик!

Я зміцнюю вашу пам'ять,розвиваю спостережливість та увагу, слідкую, щоб думка йшла в правильному напрямку. На кольорових листочках ставте плюски за кожну правильну відповідь, а в кінці уроку  підведемо підсумки…

Всі будівлі на планеті збудував його вчитель координатор Мудрик.

Це було дуже не просто! Ви архітектори – початківці, цеглинки – це правильні відповіді. Так, крок за кроком, цеглинка за цеглинкою й ви  збудуєте  власний будинок. Успіхів вам! Будуйте, подорожуйте, повторюйте!

На дошці протягом уроку будується  будинок  з цеглинок – відповідей на кольоровому  ватмані…

Учні діляться на 3 групи ( диференціація), у кожній групі свій Мудрик.

ІІІ. Цікаві завдання

Навчання – це найцікавіша у світі  гра, в яку варто бавитися все життя!

1.Асоціації ( слово іншомовного походження озн.обєднання)

Учням пропонуються різні слова, до яких підбирають асоціації…

Сімя, ведмідь, Лунтик, директор школи, усна народна творчість, приказки,сенкан)

2. Цеглинки  логічного мислення (Підкреслити слова в дужках, які найбільше пов’язані зі словом перед дужками)

Наприклад(Газета(папір,фотографія, програма телебачення, оголошення, інформація))

  • Сніг (опади, сніжинки, рукавиці, сніжки, санки).
  • Город ( рослини, опудало, земля, трактор, буряк).
  • Квадрат (сторони, кути, малюнок, олівець, лінійка).
  • Множення ( зошит, множник, калькулятор, добуток).
  • Речення (оповідання, знак питання, зміст, слова, кома).
  • Торт ( кафе, крем, тісто, свічки, магазин).
  • Телефон ( дзвінок, шнур, зв'язок,апарат, квитанція).
  • Курка ( яйця,півень, подвіря,піря, зерно).
  • Малина ( кущ, варення, ліс, ягоди, чай).
  • Математика ( вчитель, числа, задачі, оцінка, зошит).

Наступна мантра…

Думки вдягаються в слова, щоб їх побачили.

Лексикологія – наука про слова

  • Цеглинки антонімів і синонімів

Антоніми – це слова, протилежні за значенням.

До кожного іменника добери антонім ( І група)

Скористайся довідкою

Довідка.Щедрість,старість, ласка, тиша, ненависть, північ, слабкість,радість, смерть,захід,тепло, зло.

Добро, гамір, південь,любов, схід,грубість, смуток, скупість,життя, сила, молодість,холод

До кожного прикметника добери антонім ( ІІ група)

Боязкий – см……………………………

Простий – ск…………………………….

Швидкий – по…………………………….

Тонкий – то……………………………...

Балакучий – мо……………………………

Довгий – ко………………………………...

Нудний – ці………………………………….

Молодий – ст…………………………………

Чистий – бр…………………………………….

Пізній – ран……………………………………

Останній – пе……………………………………….

Мілкий -  гли……………………………………….

Синоніми - це слова, близькі за значенням, але різні за звучанням. Синоніми збагачують наше мовлення. Адже завдяки їм одне слово можна замінити іншим. Так уникають повторів. (Алфавіт – азбука, абетка;дорога – путь, шлях;думати – міркувати).

Вітер зі снігом – віхола, буран, завія,завірюха, заметіль,завійниця, курява,метелиця, сніговій,сніжниця, охиза,поземка, хуга,хиза, хурделиця,хуговій, шквига, юга.

Дятел – ятіль, товкач, клюйкодерево,дзюбдерево,кус дерево,дзьобавка,дьоглик,гетель,поковтач,яків,добак,дєдлюх.

Повторити стилі та типи  мовлення.

Опис дятла  - визначити стиль мовлення

Фразеологізми – влучні вислови ( ІІІ група)

Замінити подані фразеологізми одним словом – синонімом

Взяти ноги в руки -……

Набрати води в рот - …..

Викинути з голови - ……

Крутитися під ногами - …..

Байдики бити - …..

Пекти раків - …..

Завдання від Плюсика

Я зайшов до кімнати, де знаходилися двоє  людей й я побачив такі предмети: шприц,мольберт,свисток,термометр,пістолет,указку,фарби,аптечку,пензлі,крейду,палітру,журнал,таблетки,мікстуру,глобус(всі предмети демонструються).Відгадай професії людей, які були в кімнаті.

  • Цеглинка  омонімів, омографів

Омоніми - це слова, однакові за написанням та звучанням, але різні за значенням.

Дивитися скоса й зрізувати траву косою – косити

Ніжність, звір – ласка

Біля й поблизу,геометрична фігура – коло

Керівник,начальник,частина тіла – голова

Омографи – це слова, що однаково пишуться, але мають різний наголос та значення.

З неї печуть пиріжки, дуже болісне переживання – мука.Будинок багатих людей, він висить на дверях – замок.З неї з’їжджають на санках, їжа – гірка.

Розвиток невербального логічного мислення. Логіка малюнків.

Розвиток невербального логічного мислення ( відсутні слова, є лише зображення). Це важливо, оскільки наочно-образне мислення у дітей цього віку переважає над вербальним (словесним).Домальовування малюнка за фрагментом лінії…Дитині пропонується домалювати малюнок так, щоб отримати якесь зображення. Чим оригінальніший малюнок, тим вищі показники творчого потенціалу дитини. Можна попросити дітей прокоментувати свої малюнки. Такі тренінги розвивають дитячу уяву  та фантазію.

  • Цеглинка  анаграм
  • Анаграми – це слова, в яких літери стоять не на своїх місцях.

Прочитати заанаграмовані слова.

  • ВІЄ + СОЛОД = (частина мови) дієслово
  • ХАН + КОНЯ = ( дивовижне почуття) кохання
  • КОМА + ГОЛ + ВОЛО = ( складна задача) головоломка

Створення клумби біля будинку

Тюльпан -панльтю

Ромашка - машрока

Нарцис  - цисрна

Троянда - даянтро

Фіалка - алфіка

Айстра - йстраа

 

  • Зал дзеркальних анаграм

Дзеркальні анаграми – це слова, які при читанні у зворотному напрямку мають інше значення.

Кіт ,сир, бар,шрам

  • Цеглинки метаграм

Метаграми– це набір слів, у якому кожне наступне слово відрізняється від попереднього лише однією літерою.

КОМА

КО..А

  • Метаграми із «сідлом»

«Сідлом» у метаграмах називають незмінну частину слова.

Гри… Ко…а

Гри… Ко…а

Гри…  Ко…а

  • Цеглинка  паліндромів

Паліндроми – це слова чи словосполучення, які в обидва боки читаються однаково. Їх називають словами – перевертнями.

Око, біб,кок,вів,вив,зараз.

Паліндроми – імена.

  • Цеглинка  криптограм

Криптограми – це метод шифрування.

Прочитай криптограми

Людинаусвітприходитьдлядобра.БудьзавждидобримносиусвоїйдушісвітлесонечколюбовідовсьогосвітуаджетиЛюдина

  • Розшифруй криптограми
  1. 7 Н у М – 7 нот у музиці.
  2. 29 Д у Л у ВР -  …………………………………………….
  3. 60 С у Х -…………………………………………………….
  4. 365 Д у Р -  …………………………………………………
  5. 7 Д у Т -…………………………………………………….
  6. 12 М у Р -…………………………………………………….
  7. 10 Ц у М - ……………………………………………………
  8. 33 Л у А - …………………………………………………….
  9. 7 К у Р- ……………………………………………………….
  10. 32 З у Р Л -…………………………………………………..

Підсумок уроку

  • Який будинок побудували? Підібрати асоціації.
  • Назва аплікації? Що таке ведута?

Закінчення колективної роботи на ватмані:

Сонечко прислало нам свій привіт до нашого класу. Скільки у нас у класі маленьких маминих і татових сонечок сяє. А тепер встаньте , розкрийте свої долоньки до сонечка, візьміть його тепло, притисніть долоньки до свого серденька і тепло своєї душі, свого серця , любов і ніжність подаруйте мені .
 

 

  • сонечко – це енергія й життя для всього живого;
  • квіточки – зачарують своєю красою, допоможуть побачити красу, навіть там, де її немає;
  • веселі хмарки – напоять водичкою, такою прозорою та чистою, як ваші мрії.

Рефлексія

І група – навчальна рефлексія  у формі міні-повідомлення в науковому стилі на тему: «Мислення і мова»

ІІ група – кольорова рефлексія

З яким кольором у вас асоціюється сьогоднішній урок і чому?

ІІІ група – графічна рефлексія


 

 

 

 

docx
Додано
21 липня 2018
Переглядів
2703
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку