КВЕСТ «ТАЄМНИЦІ СЛОВА»
(6 клас)
Відгадайте слово за чотирма підказками
-
Біти – їхня діалектна назва.
-
Бути під ним означає бути в цілковитій залежності від кого-небудь, перебувати під чиєюсь владою, чиїм-небудь гнітом.
-
Якщо вони сняться дитині напередодні подорожі – мандрівка буде важкою, сповненою труднощів.
-
У давнину, щоб засвідчити коханій дівчині свої серйозні наміри, парубок дарував їй їх. При цьому повинен був виготовити їх самостійно.
Відгадайте, про яку річ йдеться у поховальному обряді
-
Надягання цієї речі на померлу дитину було обов’язковим у поховальному обряді, мало захисну функцію, хоча самі виконавці обряду не завжди розуміли його призначення. П.Куліш переповідає свою розмову з селянином, який пояснює цей звичай таким чином: “Без цієї речі не треба ховати, бо на тім світі хтось дасть йому (малюку)яблучко червоне граться, а він має у пазуху сховати, а яблучко додолу як випаде з пазушки…”.
-
У деяких обрядах цю річ надягають не лише на людей, а й на дерева. Відомо, що навесні, вперше почувши кування зозулі, питають у неї, скільки років залишилось жити. Для того, щоб зозуля довше кувала й не полетіла з гілки, до неї тихенько підкрадаються й цією річчю охоплюють стовбур дерева, на якому вона сидить.
-
Інші назви: черес, ретязь, крайка, підперіз, попруга
Встановіть відповідність між застарілими словами та їхніми значеннями
вакації
велеречивий
велико
кирея
кормилець
отрок
узоріччя
канікули
дорогоцінності
опікун княжих дітей
юнак
довгий плащ
дуже
багатослівний
Відгадайте географічні назви
-
Стародавні греки називали цю річку Борисфеном, римляни і скіфи - Данапріс, а згодом Данапер, турки - Узу.
-
Це місто заснував князь Данило Галицький і назвав його на честь свого сина Лева.
-
За легендою, першими поселенцями цього міста були козаки, які знайшли тут торбини (сумки). Сумкою називається і річка, на якій стоїть це місто.
-
Назва цього міста походить від старослов'янського слова - "віно": придане, посаг, дарована земля. З історії відомо, що воно була придбана князями Коріатовичами.
-
Ця річка - права притока Дніпра. Її назва походить від слов'янського слова "п'ятить" - пливти по річці.
-
Це місто, за легендою, одержало назву від князя Чорного і княжни Чорної, які героїчно загинули в битві з хозарами, але не далися до рук ворогів.
Відгадайте три слова за архаїзмами
-
У XVIII — на початку XIX ст. ридван використовувався для далеких подорожей, у нього запрягали 6-12 коней. Поїхала [Венера] в своїм ридвані, Мов Сотника якого пані (Котл., І, 1952, 109); Курною, роз’їждженою дорогою, плавно похитуючись на високих ресорах, м’яко котився ридван (Мушк., Серце.., 1962, 316).
Ридван - …
-
Застаріла назва птахи. Безвісної птиці зигзиці Осипались крила гінкі (П. Воронько); Полечу, каже, зигзицею, Тією чайкою вдовицею ( Т. Шевченко).
Зигзиця - …
-
З-за густих будяків і всякого зела незабаром висунулись баштани з довгими рядками високих соняшників (Нечуй-Левицький, I, 1956, 499); Був вересень на початку; сонце пекло, аж шкварчить; по узгір'ях всяке зело пожовкло (Анатолій Свидницький, Люборацькі, 1955, 120)
Зело - ….