Посібник містить матеріали, які дозволяють ознайомити учнів з технологією виготовлення квітів «йо-йо» з тканини та технологічні картки.
Матеріали посібника можуть бути використані на уроках трудового навчання, технологій та гуртковій роботі з предмету.
Рекомендовано учням та вчителям трудового навчання загальноосвітніх навчальних закладів.
Квіти «йо-йо» з тканини своїми руками для інтер'єру
Попова Галина Яківна
вчитель обслуговуючої праці навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3-колегіум» Смілянської міської ради Черкаської області
Зміст
Вступ..................................................3
Історична довідка.........................................4
Види технік «йо-йо».......................................6
Інструменти і матеріали.....................................8
Техніка виготовлення квітів круглої форми.......................9
Список використаних джерел................................19
Проблема утилізації дрібних клаптиків часто виникає у тих хто шиє.
Представляємо ще одну цікаву ідею утилізації дрібних клаптиків тканини після шиття. З обрізків тканини можна зробити багато квіточок «йо-йо».
Але ж здавалося б із непридатного матеріалу, в результаті народжуються надзвичайно гарні речі. Ними можна прикрасити все що завгодно або зшити якусь річ. Квіти «йо-йо» можуть бути будь-якого діаметру і фактури, плоскі або об'ємні, з декором і без нього. «Йо-йо» різного розміру шикарно виглядають у вигляді окремого елемента декору для жіночих сумочок, декоративних подушок, шарфиків та інших аксесуарів для жінок і дівчаток.
Квітами з тканини «йо-йо» можна прикрасити одяг і будь-яку, найпростішу, футболку перетворити в симпатичну ошатну річ.
«Йо-йо» подобається тим, що можна використовувати всі клаптики, всі залишки тканини, старий одяг.
А для чого і куди застосувати ... ось, де можна розіграти свою бурхливу фантазію! І створити дуже красиві вироби!
Як випливає з назви, «Саффолкскій пуф» з'явився на світ в графстві Саффолк (Suffolk, регіон Східна Англія, Великобританія). Перша згадка про нього відноситься до 1601 р., і збігається з періодом розквіту місцевої текстильної промисловості. Безумовно, в XIX столітті тканина була дуже дорогою, а тому на виготовлення «пуфів» йшли тільки обрізки і добре збережені фрагменти поношених речей. Особливо активно цей метод «художньої утилізації» став застосовуватися в навколишніх селах, де поряд з покривалами в стилі печворк, майстрині почали створювати ошатні покривала, наволочки і килимки з різнокольорових маленьких пуфів.
Спочатку цей стиль рукоділля не мав власної назви і вважався одним з видів печворку, але в кінці XIX століття все ж отримав окреме найменування за місцем народження- «Саффолкскій пуф» (існує ще одна версія за якою, Саффолкскімі пуфи стали називатися тому, що їх набивали м'якою шерстю саффолкскіх овець).
Чому ж тепер «Саффолкскіе пуфи» називаються «йо-йо»? Історія дуже цікава. На початку 20 століття в моду знову увійшли об'ємні деталі з клаптиків. В цей же час з Філіппін привозиться маленька дерев'яна іграшка, яка носить назву «йо-йо», що в перекладі з філіппінського означає «йди-йди» або «туди-назад». Ця іграшка мала два плоских кола з'єднаних між собою вузькою перемичкою. На цю перемичку необхідно було намотати мотузку, після чого іграшка опускалася до полу, розкручуючи мотузку, а потім знову поверталася в руку, закручуючи мотузку назад. Кому спало на думку порівняти вироби з тканини і дерев'яну іграшку - невідомо, хоча деяка схожість у них безумовно є. Швидше за все через це «Саффолкскіе пуфи» і стали називатися просто - «йо-йо».
У деяких джерелах йо-йошки називають японськими квітами і техніку їх виготовлення - японською клаптиковою технікою.
Підкуповуючи своєю простотою і практичністю, цей метод був особливо популярний в період з 1910 по 1950 рік. В цей час в моду увійшли покривала і панно зі складними фігурами, на яких «пуфи» не були розкидані хаотично, а підпорядковувалися якомусь певному колірному або геометричному порядку.
У 21 столітті квіточки «йо-йо» знову входять в моду. Тому рукодільниці у своїх роботах стали активно використовувати їх.
«Йо-йо» - це певним чином задрапіровані кола з тканини, які традиційно використовуються в аплікації і печворку. Ці кола можуть бути будь-якого діаметру і фактури, плоскі або об'ємні, з декором і без нього. Вони нашиваються на основу, створюючи цілісну об'ємну аплікацію, або використовуються як окремі декоративні елементи.
Квадратні і круглі «йо-йо» дозволяють створювати самі різні образи, тому ця техніка має дуже широке застосування.
Зовсім нетрадиційним і оригінальним виглядає використання цієї техніки для виготовлення різдвяних і великодніх вінків.
Рекомендації
0,5 см. Стібки робимо дрібними.
Квіточка «йо-йо» з пелюстками
1. Для виготовлення квадратного «йо-йо» з округленими краями необхідно зробити заготовку квадратного розміру з картону.
При цьому довжина сторони квадрата розраховується за тією ж формулою:
Довжина сторони підсумкового квадратного «йо-йо» х 2 + 1 см = сторона квадрата заготовки.
2. Аналогічно круглому «йо-йо», край клаптя підвертається на 1 см і призбирається швом голка вперед по зігнутому краю з відступом 03-05 см, а потім фіксується в центрі.
Необроблений край при цьому виявляється всередині «йо-йо».
Найпростіший спосіб для декору готових виробів квіточками «йо-йо» - просто пришити їх зверху на чохол для подушки, покривало, серветку і так далі:
1. робимо квіти з тканини;
2. розміщуємо їх на поверхні виробу;
3. приколює шпильками;
4. пришиваємо голкою з ниткою або приклеюємо (наприклад, в разі декору абажура або панно).
Якщо у виробі потрібно зшити квіти між собою, наприклад, в серветці або декоративній накидці на ліжко, то роблять таким чином:
1. викроюємо кола для квітів;
2. в середній їх частині на лінії, по якій буде проходити згин квітки, помічаємо чотири точки на рівній відстані;
3. по цій розмітці зшиваємо кола між собою попарно. Отримуємо ряд з зшитих кіл;
4. не рекомендується зшивати відразу всі кола, так важче буде зробити квіти.
5. робимо два ряди з декількох зшитих кіл і потім вже робимо квіти з тканини тільки в одному ряду;
6. потім пришиваємо ще один ряд кіл і робимо другий ряд квіточок і так далі.
"Йо-йо" можуть бути не тільки круглими, квадратними але і будь-яких іншийх форм.
Для складних форм використовуються спеціальні пристосування.
Варіантів застосування квіточок «йо-йо» безліч. Це і пледи, і покривала, чохли на подушки, скатертини, серветки, килимки, декорування абажурів і так далі.
Квіточками «йо-йо» дуже красиво можна прикрасити сумки, одяг, брошки, пасхальні яйця, новорічні вироби. Все що завгодно.
1