Лабораторні методи обстеження

Про матеріал
Лабораторні дослідження мають велике значення для діагностики і диференціальної діагностики захворювань внутрішніх органів
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Лабораторні методи обстеження

Номер слайду 2

Всі лабораторні методи, які застосовують в клініці, можна поділити на декілька груп залежно від мети, принципів та матеріалу дослідження. Лабораторні дослідження мають велике значення для діагностики і диференціальної діагностики захворювань внутрішніх органів. Правильне трактування лабораторних досліджень, проведених у динаміці, має не лише діагностичне і прогностичне значення, але є визначальним у виборі адекватного лікування.

Номер слайду 3

Виокремлюють такі лаборатоні методи дослідження: * фізичні, метою проведення яких є визначення кількості, відносної щільності, кольору біологічного матеріалу. Прикладом може бути загальний аналіз сечі, калу, серозної рідини, харкотиння, плевральної рідини, тощо; * хімічні, наприклад, визначення загальної кислотності в шлунковому соці; гемоглобіну в кровi, білка, цукру, уробіліну в сечі; наявність в калі домішків невеликої кількості крові, так звана «прихована кров» в калі; * біохімічні, наприклад, визначення в крові білірубіну, глюкози, сечовини, креатиніну, холестерину ліпопротеїдів, електролітів, ферментів, гормонів;

Номер слайду 4

* мікроскопічні, наприклад, визначення формених елементів крові (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів); дослідження харкотиння та плевральної рідини; сечового осаду; мікроскопічне вивчення клітин слизової оболонки шлунка; дослідження випорожнень на наявність яєць глистів, найпростіших паразитів; вивчення спинномозкової та серозної рідини, тощо; * бактеріологічні та вірусологічні - вони мають важливе значення для діагностики й терапії інфекційних хвороб, але поряд з цим ці методи відіграють велике значення й у клінінці внутрішніх хвороб, тому що деякі захворювання, які вивчають в терапії є інфекційного походження. Вивчають бактеріологічний посів калу, крові, сечі, плевральної рідини, харкотиння, тощо; * імунологічні - служать для вивчення й діагностики алергічних ті інфекційних захворювань.

Номер слайду 5

Бувають випадки, коли за допомогою клінічних, інструментальних і лабораторних методів дослідження не вдається точно поставити чи диференціювати діагноз, тоді вдаються до пункції або біопсії. Ці методи належать до морфологічних. * Діагностична пункція – (від лат. punctio – укол) – це прокол тканини органа або порожнини тіла ін'єкційною голкою або троакаром з метою одержання клітинних елементів чи рідин для мікроскопічного дослідження. З метою діагностики проводять пункцію грудини (для вивчення клітин кісткового мозку), збільшених лімфатичних вузлів, селезінки, печінки, щитовидної залози, а також порожнини (плевральної, перикардіальної, черевної, суглобової), спинномозкового каналу тощо. З отриманого матеріалу виготовляють мазки, їх фарбують та проводять мікроскопічне вивчення отриманого матеріалу, а саме, вивчають клітинний склад. Таке дослідження називають цитологічним (від лат. cito – клітина).

Номер слайду 6

Біопсія – цей морфологічний метод є більш результативним та інформативним. Назва походить від грецької bios – життя та opsis – вид, розгляд. Це прижиттєве вирізування з органа шматочка тканини для електронно-мікроскопічного дослідження. Такий шматочок тканини називають біоптатом. Наприклад, біопсію слизової оболонки шлунка можна виконати під час гастрофіброскопії за допомогою спеціальних біопсійних щипців під контролем ока. Біоптат лімфатичного вузла отримують шляхом невеликого хірургічного втручання, яке виконують після попереднього місцевого знеболення. Біопсію внутрішніх органів, таких, як печінка, селезінка, нирки, серце виконують за допомогою спеціальної довгої біопсійної голки, яку насаджують на шприць. Пункційну біопсію вказаних органів виконують після попереднього проколу голкою шкіри та підшкірно-жирової клітковини. Пункційна біопсія має велике значення для розпізнавання та диференціальної діагностики злоякісних пухлин. Проводять її лише за суворими показаннями.

pptx
Додано
27 червня 2022
Переглядів
1654
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку