лекція "ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ"

Про матеріал
У лекції на теиу "ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ локальних інформаційних систем та описано принципи побудови управлінських інформаційних систем
Перегляд файлу

Лекція №3

ТЕМА. ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ

План

1. Локальні інформаційні системи

2. Принципи побудови управлінських інформаційних систем

 

1. Локальні інформаційні системи

 

ІС, що функціонує на одному ПК називається локальною і може функціонувати за допомогою одного з варіантів використання програмних засобів (рис.3.1):

- “повна” СУБД;

- додаток з ядром СУБД;

- незалежна програма.

“Повна” СУБД застосовується у випадках, коли в дисковій пам’яті комп’ютера вміщується вся СУБД і вона часто використовується для допрацювання додатків. Додатки виконуються в режимі інтерпретації, користувач взаємодіє із СУБД через термінальний інтерфейс або за допомогою додатків. Основною перевагою цієї схеми є простота розробки та супровіду БД та додатків при наявності розвинених відповідних засобів розробки та сервісних засобів. Недоліком схеми є затрати дискової пам’яті на зберігання СУБД.

Додаток з ядром СУБД використовують, щоб досягти зменшення об’єму зайнятої СУБД частини жорсткого диску та оперативної пам’яті, підвищення швидкості роботи додатку та захисту додатку від модифікації користувачем, так як ядро не містить засобів розробки додатків. Прикладом є використання модуля FoxRun системи FoxBase+. Із сучасних СУБД- Microsoft Access , яка включає додатковий пакет Microsoft Access Developer’s Toolkit. З його допомогою можна бути створена переносна на дискетах “скорочена” (run-time) версія Microsoft Access, яка не містить інструментів розробки. Перевагами використання ядра СУБД в порівнянні з використанням повної версії є менше споживання ресурсів пам’яті комп’ютера, прискорення роботи додатку, захист від модифікації. Основні недоліки – ще значний об’єм дискової пам’яті, необхідний для збереження ядра СУБД та недостня швидкодія роботи додатків, які виконуються в режимі інтерпретації.

  http://ok-t.ru/studopediaru/baza2/2986176911309.files/image006.jpg

Рисунок 3.1 – Використання засобів СУБД

 

При незалежних додатках вихідний модуль попередньо компілюється. В результаті отримуємо незалежну програму, готову до виконання, якій не потрібні ні СУБД, ні її ядро. Основними перевагами цього варіанта є економія пам’яті ПК, прискрення виконання додатку та його захист від модифікацій. Недоліки – трудомісткість доробки додатків та відсутність можливості використання стандартних засобів СУБД із обслуговування БД.

 

2.Принципи побудови управлінських інформаційних систем

 

Науково-методичні положення та рекомендації з проектування автоматичних систем управління (АСУ) вперше були сформульовані В.Глушковим і були прийняті як принципи побу­дови АСУ та закріплені державним стандартом. До них належать принципи:

- системності;

- розвитку;

-сумісності;

- стандартизації та уніфікації;

- ефективності.

Принцип системності є основним при створенні, функціонуванні та розвитку АСУ. Він дає змогу:

- розглядати досліджуваний об'єкт як одне ціле;

- виявляти різні, типи зв'язків між структурними елементами, що за­безпечують цілісність системи;

- встановлювати напрямок виробничо-господарської діяльності системи та виконувані нею функції.

Системний підхід передбачає проведення подвійного аналізу, що має назву “макро- та мікропідходи”.

При макроаналізі система або її елемент розглядається як частина системи вищого порядку. Особлива увага приділяється інформаційним зв'язкам: встановлюється їх кількість, аналізуються ті зв'язки, які зумовлені метою вивчення системи та з них відбираються найперспективніші, які реалізують задану цільову функцію.

При мікроаналізі вивчається структура об'єкта, аналізуються її складові елементи за їх функціональними характеристиками, що виявляються через зв'язки з іншими елементами та зовнішнім середовищем.

В процесі проектування АСУ системний підхід дає змогу використову­вати математичний опис функціонування, дослідження різноманітних власти­востей окремих елементів та системи в цілому, моделювати процеси, що вивчаються, для аналізу роботи створюваних систем.

В сучасних умовах створення АСУ базується на системному підході, що дає змогу знаходити оптимальну структуру системи та забезпечити найвищу ефективність її функціонування.

Принцип розвитку полягає в передбаченні можливостей поповнення та оновлення функцій АСУ та видів її забезпечення, тобто автоматизована система повинна збільшувати свої обчислювальні можливості, оснащуватись новими технічними та програмними засобами, постійно розширювати та по­новлювати склад задач і бази даних.

Принцип сумісності полягає в забезпеченні взаємодії АСУ різних ви­дів та рівнів в процесі їх спільного функціонування, що дає змогу підви­щити ефективність управління народним господарством та забезпечити нор­мальне функціонування економічних об'єктів.

Принцип стандартизації та уніфікації полягає в необхідності засто­сування типових уніфікованих та стандартизованих елементів при створен­ні, функціонуванні та розвитку АСУ, що дає змогу скоротити часові, тру­дові та вартісні витрати на створення АСУ при максимальному використанні нагромадженого досвіду у формуванні проектних рішень та автоматизації проектних робіт.

Принцип ефективності полягає в досягненні раціонального співвідно­шення між витратами на створення АСУ та цільовим ефектом, одержаним при її функціонуванні.

Крім основних принципів для ефективного управління існують часткові принципи, додержання яких дозволяє отримати певний економічний ефект. До них належать принципи декомпозиції, першого керівника, нових задач, автоматизації інформаційних потоків та документообігу, автоматизації проектування.

Принцип декомпозиції грунтується на розбитті системи на частини, вивченні їх властивостей та особливостей, що дає змогу для ефективного аналізу системи та її проектування.

Принцип першого керівника передбачає на етапі створення системи відповідальність замовника, тобто майбутнього користувача (керівника підприємства, установи, галузі), за ввід в дію та функціонування АСУ.

Принцип нових задач полягає в пошуку постійного розширення можливостей системи, вдосконалення процесів управління за рахунок постановки та реалізації на ЕОМ нових задач управління.

Принцип автоматизації інформаційних потоків та документообігу передбачає комплексне використання технічних засобів на всіх стадіях проходження інформації від моменту її реєстрації до одержання результативних показників та формування управлінських рішень.

Принцип автоматизації проектування дає змогу підвищити ефективність процесу проектування та створення АСУ на основі типізації проектних рішень, уніфікації методів та засобів при підготовці проектних матеріалів, методів автоматизації проектних робіт з використанням АРМ проектувальника АСУ, що організовані на ПЕОМ

 

 

Контрольні запитання

 1 Які є варіанти використання програмних засобів для функціонування ІС на одному ПК?

2 В яких випадках застосовується “повна” СУБД для функціонування ІС на одному ПК?

3 Які переваги використання “повної” СУБД для функціонування ІС на одному ПК?

4 Які недоліки використання “повної” СУБД для функціонування ІС на одному ПК?

5 В яких випадках застосовується додаток з ядром СУБД для функціонування ІС на одному ПК?

6 Які переваги використання додатка з ядром СУБД для функціонування ІС на одному ПК?

7 Які недоліки використання додатка з ядром СУБД для функціонування ІС на одному ПК?

8 В яких випадках застосовується незалежна програма для функціонування ІС на одному ПК?

9 Які переваги використання незалежної програми для функціонування ІС на одному ПК?

10 Які недоліки використання незалежної програми для функціонування ІС на одному ПК?

 11 Хто вперше сформулював науково-методичні положення та рекомендації з проектування автоматичних систем управління?

12 Яку роль відіграє принцип системності при створенні, функціонуванні та розвитку АСУ?

13 Яку назву має подвійний аналіз, який здійснюється, при використанні системного підходу?

14 В чому полягає суть принципу розвитку?

15 В чому полягає принцип сумісності?

16 Які часткові принципи використовуються для ефективного управління?

 

 

 

docx
Додано
4 квітня 2020
Переглядів
2769
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку