План-конспект
уроку з української мови в 5 класі
на тему:
«Лексикологія. Лексичне значення слова.
Однозначні та багатозначні слова»
Розробила
учитель української мови та літератури
Носаченко Людмила Михайлівна
Тема: Лексикологія. Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова(повторення).
Мета: актуалізувати знання здобувачів освіти про слово, про його роль у мові й мовленні людини, поглибити знання про мовну науку лексикологію, про лексичне значення слова, про однозначні та багатозначні слова, ознайомити з тлумачний словником, навчити школярів користуватися тлумачним словником, учити розуміти й тлумачити лексичне значення слів, з'ясовувати лексичне значення слів за тлумачний словником, збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, вміння грамотно висловлювати власну думку; розширювати кругозір, формувати світогляд школярів; виховувати любов до рідного слова, пошану до звичаїв та традицій українського народу, шанобливе ставлення до хліба, уважність до вибору слів; прищеплювати навички культури, навички догляду за власним здоров’ям під час уроку.
Тип уроку : урок засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання :
Хід уроку
І. Організація класу.
![]()
Який смайлик ви обрали? Чому?
ІІ. Актуалізація знань.
З-поміж поданих буквосполучень виписати лише ті, які є словами:
Жото, жито, хіб, хліб, зібжа, збіжжя.
ІУ. Оголошення теми, мети уроку.
Позитивна настанова (Слайд № 4).
Я чекаю від вас активності на уроці, нестандартних думок. Хай настановою в роботі для вас будуть слова Олени Пчілки :
Слово – то мудрості промінь,
слово – то думка людська.
У. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне запитання (дати відповідь наприкінці уроку):
Що слід робити для того, щоб збагатити власний словниковий запас?
Результат роботи на уроці:
Представити відповідь на проблемні запитання у вигляді дружньої поради ровесникам, як збагатити власний словниковий запас (Слайд № 5).
VІ. Осмислення об'єктивних зв'язків.
1. Робота з тлумачним словником.
жито, хліб, збіжжя
2.Робота з прислів’ями.
Звернімось до енциклопедії народної мудрості – творів УНТ. Пригадайте, які народні прислів'я про хліб ви знаєте? В якому значенні вжито слово хліб?
3. Виступ учнів, що працювали зі словником (демонстрація вчителем ілюстрацій (Слайд № 6)).
а) запис прислів'я про хліб:
Зима без снігу – літо без хліба.
З'ясування лексичного (багатозначне слово) та граматичного значення слова хліб(ім.,ч.р.,одн.,Р.в.).
- Що спільного між усіма значеннями багатозначного слова хліб? (Хліб –
важливий для предків, назва переноситься на важливі речі: їжа, заробіток, гостинність).
б) запис прислів'я про жито:
Посій жито, а васильки (волошки) вродяться самі.
З'ясування лексичного (багатозначне слово) та граматичного значення слова жито(ім.,с.р.,одн.,Зн.в.). ! Однакові корені жито та життя.
в) прочитати приклад речення зі словом збіжжя за словником.
З'ясування лексичного (багатозначне слово) та граматичного значення слова збіжжя(ім., с.р., одн.,Р.в.).
Слово збіжжя у лексичному значенні рослини та зерно хлібних злаків синонімічне слову хліб у лексичному значенню злакові культури, зерно.
4. Повторення теоретичного матеріалу.
а) опрацювання матеріалів сайту «Мій клас» на тему «Лексикологія. Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова» або статті підручника (ст. 32-33);
б) складання карти знань (Слайд № 7):
Слово
![]()
має
лексичне значення граматичне значення
1 ЛЗ 2 i < ЛЗ
однозначне багатозначне
лексикологія граматика
в) повторення правила учнями за схемою.
5. Фізкультхвилинка (Слайд № 8).
Учитель декламує українську народну жниварську пісню «Там у полі криниченька», а діти імітують рухи женців:
Там у полі криниченька,
Навколо пшениченька.
Там женчики жали,
Золоті серпи мали,
Срібнії юрочки,
Що в'язали снопочки.
Добрії були женці –
Дівчата й молодиці.
Дівчата – косаті,
А хлопці – вусаті,
Молодиці – білолиці.
6. Технологія «Мікрофон» (Слайд № 9).
- Яке значення слова в житті людини? (Доповнення вчителя: слово - найсильніший оберіг, зв'язок з вищим духовним світом: замовлення, заклички, молитви).
- Які слова ввічливості ви знаєте? Для чого їх ми вживаємо у мовленні?
7. Індивідуальне завдання: робота зі словником; з'ясувати лексичне значення слова «слово».
8. Робота з прислів’ями.
- Які прислів'я ви знаєте про слово?
- Презентація учнями результатів роботи за випереджувальним індивідуальним завданням.
- У якому значені вжито це слово в прислів'ях?
9.Презентація результатів індивідуальної роботи зі словником.
10. Записати одне прислів'я та проаналізувати.
Усякому слову своє місце.
З'ясування лексичного (багатозначне слово) та граматичного значення слова в реченні (слову - ім., с.р., одн., Д.в.).
10. Технологія «Мікрофон» (Слайд № 9).
- Що ми маємо на увазі, коли говоримо фразу рідне слово?
- Що слід робити, щоб рідне слово процвітало?
- Виразне читання учнями поезії М. Рильського «Мова».
Пам'ятаймо настанови українського письменника Максима Рильського:
Читець І :
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Читець ІІ :
Прислухайтесь, як океан співає -
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Читець ІІІ :
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
11. Самостійна робота з тлумачним словником за варіантами.
а) з'ясувати за тлумачним словником лексичне значення слів, уважно переписати словникову статтю, підкреслити вивчені орфограми і пунктограми, з'ясувати, які слова однозначні, які – багатозначні.
1 варіант: красоля, квасоля
2 варіант: краватка, кватирка
3 варіант: ґречний, гречка
б) колективно скласти речення зі словом ґречний, підкреслити головні члени речення.
Необхідно бути уважним до слів, використовувати їх у правильному значенні. Уникати слів-паразитів. Плекати мову, полоти мовні бур'яни.
12. Гра «Упізнай слово».
Описовий диктант: за поданим лексичним значенням упізнати слова, записати їх, пояснити орфограму:
а) трав'яниста рослина, що не розводиться людиною, але росте в посівах культурних рослин і на пустирях – бур'ян;
б) учень, який дотримується норм поведінки, уважний у поводжені з іншими людьми, чемний, ґречний – ввічливий;
в) те, що утворюється при горінні; полум'я – вогонь;
г) незалежний, самостійний – вільний;
ґ) урочиста пісня, що є символом державної єдності – гімн;
д) приладдя для вимірювання часу – годинник;
е) електронно-обчислювальна машина - комп'ютер.
13. Гра «Підказка» .
Поясніть лексичне значення слова так, щоб інший відгадав, що зображено на ілюстрації (Слайди № 10 - 14).
Калина, коровай, мак, метелик, Київ.
Пояснити, які зі слів однозначні, а які багатозначні.
14.Гра «Мовознавці».
Знайдіть помилку у виборі слова, правильну відповідь запишіть, з одним словосполученням складіть речення. (Слайд № 15).
Перевертати сторінки – перегортати сторінки.
Правильна відповідь – вірна відповідь.
Відкривати двері – відчиняти двері.
VI. Узагальнення і систематизація знань.
1. Гра «Мудрагелі».
Мудрагель – це той, хто багато роздумує, обмірковує. (Слайд № 16).
Пояснити значення багатозначного слова голова в реченнях.
1. Як голова сивіє, то людина мудріє. 2. Хліб всьому голова. 3. Не той голова, що дуже кричить, а той, хто вміє навчить. 4. Яка головонька, така й розмовонька. 5. Сила без голови шаліє, а розум без сили мліє. 6. Зміряв його з ніг до голови. 7. Скільки голів, стільки й умів. (Народна творчість).
2.Вправа 60, ст.33.
VII. Контроль і корекція знань.
Лелека, красоля, слово, хліб, квасоля, ґречний, мак, кватирка.
Фахівець, що займається читанням і виправлянням помилок - це коректор. (Слайд № 18).
1.Максиме, терміново подзвони мені. 2. Трудівники редакції журналу «Пізнайко» підготували цікаві матеріали для публікації.3. Наш клас приймав участь у спортивних змаганнях.
VІІІ. Підсумок уроку.
1. Фронтальна бесіда
- Яка наука вивчає лексичне значення слова?
- У яких словниках пояснено лексичне значення слів?
- Як поділяються слова за кількістю лексичних значень?
- Зі значенням яких нових слів ви познайомились?
- Для чого необхідно збагачувати словниковий запас?
2. Творче завдання «Дружня порада, як збагатити власний словниковий запас».
Презентація дружніх порад. Здобувачі освіти представляють власні роботи, учитель пропонує свій варіант (Слайд № 19).
ІХ. Рефлексія навчальної діяльності.
Після сьогоднішнього уроку з упевненістю можу сказати, що:
![]()
Який смайлик ви обрали? Чому? Чи змінився ваш настрій? Чому?
Х. Оцінювання учнів.
Самооцінюювання, взаємооцінювання, оцінювання вчителем.
ХІ. Домашнє завдання (Слайд № 22):
Вивчити правила: §8, ст. 32-33 або матеріали на сайті «Мій клас» (див. літ-ра №4)
Високий рівень : скласти міні-твір на тему «Бережи хліб», використовуючи однозначні та багатозначні слова.
Достатній рівень: вправа 62, ст. 34.
Середній рівень: вправа 61, ст. 33.
Початковий рівень : вправа 59, ст. 32-33.
Додатково: Інтерактивна авторська вправа на Сервісі LearningApps
«Однозначні та багатозначні слова» (Слайд № 23), доступ вільний: URL: https://learningapps.org/display?v=pb8s7acb321
Відскануйте QR-код і виконайте завдання:
(Надіслати скриншот результату у classroom).
Розробила
учитель української мови та літератури
Носаченко Людмила Михайлівна
Використана література: