Урок-квест
з української літератури в 5 класі
Хорош Ольга Віталіївна, учитель української мови та літератури
Тема. Леонід Глібов та його віршовані загадки. Акровірш
Мета: ознайомити учнів із загадками, акровіршами Л. Глібова, учити аналізувати їх,поглибити знання про Полтавщину; формувати літературознавчу,мовленнєву, комунікативну компетентності;
розвивати кмітливість, розумові здібності, пам'ять, творчу уяву;
виховувати цікавість до творчості Л. Глібова, найкращі людські якості.
Форма уроку: квест.
Очікувані результати:
- учні знатимуть цікаві факти з життя Л. Глібова;
- розумітимуть зміст загадок і акровіршів;
- умітимуть визначати їх теми, ідеї, жанрові особливості;
- умітимуть характеризувати героїв твору;
- формуватимуться навички роботи в команді;
- удосконалюватимуть навички роботи з тлумачним словником, словником синонімів.
- удосконалюватимуть творчі здібності.
Обладнання: тексти загадок, маршрутні листи, інтерактивні вправи, тлумачні словники, словники синонімів.
Форма уроку: квест.
Попередня підготовка до уроку: прочитати загадку «Химерний, маленький…», «Що за птиця?», «Хто вона?», вивчити визначення акровірша.
Перебіг уроку
Малята вчать ті сонячні слова
Що, ніби чародійник з рукава,
Ти сипав їм і в мудрості не схибив.
М. Рильський
І. Мотивація навчання учнів
1. Організаційний момент.
Учитель читає віршовану загадку:
По полю ходить, носом оре
І розкидає по сліду
Одним шанобу, другим горе,
Тому привіт, тому біду.
Він оре скрізь: і на чужині,
І в нашій рідній стороні;
Колись і у моїй долині
Він дещо виорав мені.
Хто ж носом оре — чи вгадали?
Під жартом сховано добро.
Скажу, щоб довго не шукали:
Письменництва нашого перо.
— Автором цієї загадки є Дідусь Кенир. Чи відоме вам ім'я цього письменника?
— Під іменем Дідуся Кенира у львівському журналі для дітей "Дзвінок" виступав відомий український байкар Леонід Глібов. "Лебідь, Щука і Рак", "Чиж і Голуб", "Коник—стрибунець", які ви вивчали у початкових класах, теж належать його перу.
2. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Фронтальне опитування
2. Знайдіть у тлумачному словнику значення слова «чародійник». Зачитайте його.
ІІІ. Робота над матеріалом уроку.
1. Оголошення ключового питання уроку: чому Леоніда Глібова називають чародійником сміху? У чому секрет популярності його творів?
2. Об’єднання учнів у 5 груп.
3. Ознайомлення груп зі змістом завдань та вимогами до їхнього
виконання. Критерії оцінювання (див. у додатку до уроку).
Правила роботи в групах: поважай думки інших; вислухай уважно
товариша; обґрунтуй перевагу своєї пропозиції; будь толерантним та
вихованим.
І група
Завдання:
ІІ група
Завдання:
Завдання: об’єднайте в пари назви дій та образні вислови, що їх відтворюють.
ІІІ група
Завдання:
ІV група
Завдання:
V група
Завдання:
4. Розподіл учасників груп за номерами завдань.
ІV. Квест.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія.
Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення…(«Мікрофон»)
На уроці я:
VІ. Домашнє завдання.
Підготувати інсценізації за акровіршами «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?». Написати акровірші на теми: «Книга», «Зошит», «Школа».
Додаток до уроку.
1.Віршовані загадки Л. Глібова
«Химерний, маленький…»
Химерний, маленький,
Бокастий, товстенький
Коханчик удавсь;
У тісто прибрався,
Чимсь смачним напхався,
В окропі купавсь.
На смак уродився,
Ще й маслом умився,
В макітрі скакав…
Недовго нажився,
У дірку скотився,
Круть-верть — та й пропав.
Хотів був догнати —
Шкода шкандибати:
Лови не лови!
А як його звати —
Лінуюсь сказати,
А нуте лиш ви!
«То ж, діду коханий,
Вареник гречаний!» —
Кричить дітвора.
Чому не вгадати!
Не бігать шукати
Такого добра.
«Що за птиця?»
Між людьми, як пташка, в’ється,
У людей і їсть, і п’є;
Ходить старець, просить, гнеться,
А у неї всюди є.
«Хто вона?»
Лиха зима сховається,
А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане, —
І здалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А діткам більше буде.
2.Критерії оцінювання
Критерії |
Середній |
Достатній |
Високий |
Розуміння завдання |
Включені матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми; використовується одне джерело, зібрана інформація не аналізується й не оцінюється |
Включаються як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї; використовується обмежена кількість джерел |
Робота демонструє точне розуміння завдання |
Виконання завдання |
Випадкове добирання матеріалів; інформація неточна або не має відношення до теми; неповні відповіді на питання; не робляться спроби оцінити або проаналізувати інформацію |
Не вся інформація взята з достовірних джерел; частина інформації неточна або не має прямого відношення до теми |
Оцінюються роботи різних періодів; висновки аргументовані; усі матеріали мають безпосереднє відношення до теми; джерела цитуються правильно; використовується інформація з достовірних джерел |
Результат роботи |
Матеріал логічно не побудований і поданий зовні непривабливо; не дається чіткої відповіді на поставлені завдання |
Точність і структурованість інформації; привабливе оформлення роботи. Недостатньо виражена власна позиція та оцінка інформації. Робота схожа на інші учнівські роботи |
Чітке й логічне подання інформації; уся інформації має безпосереднє відношення до теми, точна, добре структурована й відредагована. Демонструється критичний аналіз і оцінка матеріалу, визначеність позиції |
Творчий підхід |
Учень просто копіює інформацію із запропонованих джерел; немає критичного погляду на проблему; робота мало пов'язана з темою веб-квесту |
Демонструється одна точка зору на проблему; проводяться порівняння, але немає висновків. |
Представлені різні підходи до вирішення проблеми. Робота відрізняється яскравою індивідуальністю і виражає точку зору мікрогрупи |