Тема уроку: Лічба часу в історії. (урок у 5 класі)
Складено до модельної програма: Модельна навчальна програма «Вступ до історії України та громадянської освіти. 5 клас» для закладів загальної середньої освіти (автори Бурлака О.В., Власова Н.С., Желіба О.В., Майорський В.В., Піскарьова І.О., Щупак І.Я.)
Мета: Ознайомити учнів з поняттями хронологія, літочислення, вік; пояснити, як відбувається відлік часу в історії; формувати хронологічні вміння: навчити креслити стрічку часу та позначати на ній запропоновані дати, орієнтуватися на стрічці часу; співвідносити рік із століттям; застосовувати правила розв’язання хронологічних задач; впроваджувати до активного словника учнів такі слова, як відлік часу, хронологія, дата, століття, тисячоліття, літочислення, наша ера; розвивати вміння працювати в групі; формувати розуміння, що історія українського народу, України є невід’ємною складовою світового історичного процесу.
Конкретні результати навчальної діяльності:
Учень/учениця
1. розрізняє системи літочислення, пояснює їх на прикладах;
2. установлює послідовність історичних подій за допомогою лінії часу;
3. за визначеним вчителем алгоритмом розташовує події у хронологічній послідовності, укладає хронологічну та синхронізовану хронологічну таблиці;
4. розуміє, що історія українського народу, України є невід’ємною складовою світового історичного процесу.
№ |
Етапи уроку |
Зміст навчання (знаннєвий компонент) |
Завдання для учнів |
Діяльність вчителя |
Інструмент формувального оцінювання |
1. |
Організаційний момент |
|
Перевірити свою готовність до уроку, налаштуватися на навчальну діяльність. |
Створення доброзичливої атмосфери перед початком уроку.
|
|
2. |
Мотивація навчальної діяльності |
фокусація уваги учнів на проблемі, щоб викликати інтерес до обговорюваної теми. |
На дошці прикріплені зображення різних видів годинників і календарів.
|
Підсумовує відповіді дітей. |
|
3. |
Оголошення теми та очікуваних результатів. |
Представлення теми уроку та очікуваних результатів (слайд на інтерактивній дошці) |
Методом уявного мікрофону аргументовано висловіть свою позицію: чи важливо знати хронологічну послідовність подій? |
Узагальнює відповіді дітей, формулює тему уроку та очікувані результати на інтерактивній дошці. |
|
4. |
Вивчення нового матеріалу. |
1. Робота в групах.
2. Гра хмаринка слів – робота в парах( додаток 1. – слайд на інтерактивній дошці, та надрукований на альбомному аркуші, пари учнів на ньому виконують завдання.
3.Тренувальна вправа на співвіднесення року і століття (робота в парах) перехресна перевірка відповідей.
4. Що таке лінія часу. Індивідуальна робота в зошитах.
|
1. Кожна група отримує одне поняття на альбомному аркуші Завдання:
2. Завдання :
3. Завдання:
4. Для того щоб уявити плин часу, спробуємо уявити його у вигляді прямої лінії. На ній ми розташуємо один за одним різні роки. Праворуч позначимо рік, в якому живемо, а ліворуч – попередні роки. Завдання:
зошиті та позначте на ній рік свого народження та рік коли ви пішли в школу.
|
1.Розташовує відповіді на дошці, слідкує за правильністю формулювання визначення, коментує роботу груп.
2.Спрямовує відповіді дітей в необхідному напрямку, допомагає виправляти помилки, фіксує на дошці кластер (за допомогою бажаючого учня)
3.Вчитель робить висновок:
Вчитель слідкує за правильністю перевірки, фіксує результати роботи пар на дошці.
4. Вчитель перевіряє роботу кожного,
|
Кожна група отримає великий смайлик за вірно виконане завдання Кожна пара отримає маленький смайлик за вірно виконане завдання.
|
5. |
Систематизація й узагальнення нових знань і умінь на перетворюючому і творчому рівнях. |
Через гру історичне лото (додаток 3) відновити в пам’яті та усвідомити знання, отримані на уроці. |
Завдання: кожна група збирають вірні відповіді в картках.
|
Допомагає дітям правильно скласти лото та зробити виставку готових робіт. |
Формувальне оцінювання: порахувати зібрані смайлики, та намалювати в зошиті смайлик свого настрою, та оцінки своєї діяльності на уроці. (додаток 5.) |
6. |
Підведення підсумків уроку. Рефлексія |
1. Вправа «Історія та апельсин» метод «Мікрофон» (додаток 4)
2.Забезпечення можливості й уміння аналізувати власну діяльність. |
1. Пропаную учням відповісти на запитання:
2.Робота з таблицею – аналіз власної діяльності |
1. Вчитель формує розуміння, що історія українського народу, України є невід’ємною складовою світового історичного процесу
2.Узагальнює навчальну діяльність учнів |
Формувальне оцінювання під час підведення підсумків – які смайлики переважують. |
Додаток 1.
Додаток 2. Як визначити початок та кінець століття.
1 – 100 рр. |
801 – 900 рр. |
901 – 1000 рр. |
1001 – 1100 рр. |
1101 – 1200 рр. |
1201 – 1300 рр. |
1901 – 2000 рр. |
1 ст. |
9 ст. |
10 ст. |
11 ст. |
12 ст. |
13 ст. |
20 ст. |
.
Додаток 3. Гра історичне лото.
Хронологія
|
літочислення |
століття |
вік |
тисячоліття |
Історія
|
календар |
Хронологічна послідовність |
Хронологія
|
літочислення |
століття |
вік |
тисячоліття |
Історія
|
календар |
Хронологічна послідовність |
Хронологія
|
літочислення |
століття |
вік |
тисячоліття |
Історія
|
календар |
Хронологічна послідовність |
наука, що вивчає способи обчислення часу
|
лічба років від певної події |
кожні сто років історичного часу |
те саме, що століття.
|
кожні тисячу років історичного часу |
спосіб розрахунку великих відрізків часу, який ґрунтується на рухові Сонця і Місяця. |
наука, яка вивчає минуле людства
|
послідовність подій у часі.
|
наука, що вивчає способи обчислення часу
|
лічба років від певної події |
кожні сто років історичного часу |
те саме, що століття.
|
кожні тисячу років історичного часу |
спосіб розрахунку великих відрізків часу, який ґрунтується на рухові Сонця і Місяця. |
наука, яка вивчає минуле людства
|
послідовність подій у часі.
|
наука, що вивчає способи обчислення часу
|
лічба років від певної події |
кожні сто років історичного часу |
те саме, що століття.
|
кожні тисячу років історичного часу |
спосіб розрахунку великих відрізків часу, який ґрунтується на рухові Сонця і Місяця. |
наука, яка вивчає минуле людства
|
послідовність подій у часі.
|
Додаток 4.
Додаток 5. Кожен учень отримає аркуш із таблицею та розташовує смайлики із самооцінкою.
Оціни що тобі вдалось сьогодні на уроці |
ТАК |
Частково |
НІ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|