Ліна Костенко –
сучасна українська поетеса.
Уявне і фантастичне у поезії
«Дощ полив».
Ідея зіткнення неповторності і буденності у поезії
«Кольорові миші»
Урок з української літератури у 7 класі
Тема. Ліна Костенко – сучасна українська поетеса.
Уявне і фантастичне у поезії «Дощ полив».
Ідея зіткнення неповторності і буденності у поезії «Кольорові миші»
Мета: формувати ключові компетентності;
познайомити учнів з особистістю талановитої сучасної поетеси
Л. В. Костенко, розкрити ідейну глибину і художню досконалість її творів;
удосконалювати навички роботи з текстами поетичних творів та
виразне читання учнів; удосконалювати вміння спілкуватися рідною
мовою; виховувати потребу цінувати прекрасне в житті і мистецтві.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
«Єдиний, хто не втомлюється, — час. А ми — живі, нам треба поспішати».
«І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це по суті старт».
«Страшні слова, коли вони мовчать» (Л. Костенко).
Про Україну
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, --
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є -- дорога, явори,
усе моє, все зветься -- Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Л. Костенко
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нової теми.
1. Слово про поетесу.
Лі́на Васи́лівна Косте́нко народилася 19 березня 1930 у м. Ржищів неподалік від Києва у сім’ї вчителів Василя Григоровича та Зінаїди Юхимівни Костенків.
У 1936 році сім’я переїхала до м. Києва.
З 1937 до 1941 рр. навчалася у школі № 100, що містилася в робітничому селищі на Трухановому острові, де на той час жила родина. Школу спалили в 1943 році разом з усім селищем. Цьому присвятила вірш «Я виросла у Київській Венеції». ( Коли було 11 років, почалася ІІ Світова війна)
У 14 років почала писати вірші, а у 16 років – з’явилися її друковані твори.
Після закінчення середньої школи № 123 на Куренівці навчалася в Київському педагогічному інституті, а згодом — у Московському літературному інституті імені О. М. Горького, який закінчила 1956 року.
У шлюбі з інститутським однокурсником, польським письменником Єжи Яном Пахльовським 18 вересня 1956 року народила доньку Оксану (українська письменниця та культуролог, професор, викладає українську в Римському університеті ла Сап'єнца). Вдруге одружилася з українським кінознавцем Василем Цвіркуновим, керівником Київської кіностудії імені Довженка в 1960-х. 28 травня 1969 року народила сина Василя (програміст).
Ліна Костенко була однією з перших і найпримітніших у плеяді молодих українських поетів, званих шістдесятників (максимально критичнее ставлення до влади та тодішнього режиму).
Збірки віршів Костенко «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958) викликали інтерес аудиторії й критики, а збірка «Мандрівки серця» (1961) вже постав ила її ім'я поміж визначних майстрів української поезії.
За прогресивну громадську діяльність «пережила 16-літнє мовчання», перебуваючи у «чорних списках», складених представниками тогочасної політичної влади: з 1963 по 1979рр. Хоча в цей час її твори друкувалися в Польщі і Чехословаччині.
У 1979 р. виходить історичний роман у віршах «Маруся Чурай», що пролежав без руху 6 років. За нього поетеса 1987 року удостоєна Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка
Перу Костенко також належать збірки поезій «Неповторність» (1980) і «Сад нетанучих скульптур» (1987), збірка віршів для дітей «Бузиновий цар» (1987).
Поема «Берестечко (2010).
2010 року вийшов перший роман Ліни Костенко «Записки українського самашедшого».
У лютому 2011 року вийшла поетична збірка Ліни Костенко «Річка Геракліта», куди ввійшли раніше написані вірші та 50 нових поезій, а через рік, у 2012 році, у видавництві «А-ба-ба-га-ла-ма-га» вийшла поетична збірка «Триста поезій. Вибране».
У липні 2018 року Ліна Костенко підтримала відкритий лист українських діячів культури до ув'язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова.
Нині вона живе у м. Києві і працює викладачем, пише прекрасні твори.
Відзнаки:
2. Вікторина «Так і Ні»
1. Л. Костенко народилася у м. Києві. (Ні – м. Ржищів)
2. ЇЇ батьки були вчителями. (Так)
3. Дитинство поетеси опалене війною. (Так)
4. Почала писати в 10 років. (Ні – у 14)
5. А у 16 років стала відомою. (Так)
6. Навчалася в Києві та Москві. (Так)
7. Перша збірка – «Проміння землі» у 1957р. (Так)
8. 20 років була у «чорному списку». (Ні – 16)
9. Отримала премію ім. Т. Г. Шевченка за роман «Маруся Чурай» (Так).
10. Автор роману «Записки українського мислителя» (Ні – сумашедшого)
11. Має титул «Діамантовий письменник України» (Ні – Золотий)
12. Є планета Ліна. (Ні -- Лінакостенко)
3. «Ребус»
Завдання. Розгадайте ребус.
, , ,
Д Щ
4. Виразне читання поезії «Дощ полив».
5. Робота з текстом твору.
-- Що фантастичне (уявне)?
Вітер висушує дощову росу – «кропив’яний дідок блискавки визбирує в траві».
Висихає листя дерев – «струшується сад, як парасолька».
Єдина панорама природи – «корів розсипана квасолька доганяє хмари у полях»
-- Що реальне? Все блищить, все мокре, чисте, шлях порожній.
6. «Знайди пару епітету»
Робота на картках
Завдання. Відшукати у тексті поезії епітети.
Полив’яний -- … , кропив’яний -- … , порожній -- …,
мокрі -- …, розсипана --- … .
(Відповідь: день, дідок, шлях, ниви, квасолька).
7. Визначення засобів віршованої мови поезії «Дощ полив».
(Робота біля дошки)
Віршовий розмір твору – п’ятистопний хорей.
Рима -- дактилічна – чоловіча.
Римування – абаб – перехресне.
8. Виразне читання поезії «Кольорові миші».
9. Робота з текстом твору.
-- Чи можна твір назвати поетичною казкою?
-- Які ознаки казки тут спостерігаються? (Сюжет, початок, фантастичні елементи).
План поетичної оповіді.
1. Події трьохвікової давності у Вишгороді.
2. Підсудна десятилітня Анна.
3. Звинувачення розлюченого сусіда.
4. Розслідування спантеличеного судді.
5. Перемога здорового глузду.
10. Словникова робота.
Стандарт – зразок, еталон, мірило для інших об’єктів.
Мантія – судейська широка вільна накидка.
Жужмом – купою.
Недоквас – недоквашене, що не повністю втратило смак і колір.
Чаклунка – ворожка.
11. «Мозковий штурм»
-- Коли відбуваються події, зображені у творі?
(Щоб показати, що протиборство існує у всі часи).
-- А якої пори? Чому? (Бо восени у природі яскраві кольори).
-- Чого боїться сусід?
-- Чому сусід говорить, а Анна мовчить? (Не розуміє своєї вини).
-- Чому творчим, непересічним особистостям важко у житті?
(нерозуміння, заздрість, заперечення, знищення, перешкоди).
-- Чи є у творі фантастичні елементи?
(Для чого? Бо мистецтво і творчість має магічну силу).
-- Де у творі комічна ситуація? (Автор висміює духовну пустоту, сірість).
-- Хто переміг у суперечці? (Красу знищити не можна).
-- Що означає вислів «Життя – це справа без гарантії»? ( Життя розсудить).
-- Що і кого у творі протиставляє автор? Це контраст.
Маленька Анна -- дорослий сусід (Чому нема ім’я у сусіда?
Бо Анна особлива, а таких сірих сусідів у житті багато).
Кольорові миші -- сірий стіл, день, сусід.
Вирок – п’ятно чорнила.
Неповторність, творчість – буденність, сірість.
Краса – чорний колір (примітивність).
12. «Гронування»
Анна – обдарована, талановита, творча, романтична, неповторна, особлива,
щедра, добра, спокійна, надзвичайна.
Сусід – примітивний, буденний, заздрісний, злий, жорстокий, сірий, обмежений,
непривабливий.
13. «Добудуй метафору»
Завдання на картках.
Завдання. Добудувати метафори, скориставшись текстом твору.
«Шаруділо тихо …», «… … стояло в голих кленах»,
«… … залив чорнилом вирок», «… … згризли сухаря».
(Відповідь: листя, осіннє сонце, кольоровий кіт, кольорові миші)
ІV. Підсумок уроку.
«Футбол»
Завдання. Розкрити символіку художнього образу.
Кропив’яний дідок -- сухий вітер, парасолька – сад,
квасолька – корови, кольорові миші -- багряне листя,
печать – писар, кольоровий кіт – вирок,
сірий день – сусід, яблуко-недоквас – осіннє сонце.
V. Інструктаж домашнього завдання.
1. Підготувати розповідь про Л. В. Костенко.
2. Виконати завдання у підручнику на с. 200 – 201.
3. Підготувати виразне читання поезій «Дощ полив» та «Кольорові миші».
4. Намалювати ілюстрацію до одного з віршів поетеси.