Ліна Костенко «Здивовані квіти», «Красива осінь вишиває клени», «Осінь, ось вона, осінь»

Про матеріал
Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв'язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова, до природи.
Перегляд файлу

Тема: Ліна Костенко «Здивовані квіти», «Красива осінь вишиває клени», «Осінь, ось вона, осінь»

Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв'язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова, до природи.

                                                                              Хід уроку

 

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

2. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

- Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Діти читають хором.

 Накрапає дощ (тихо).

 Дощ пускається сильніше (голосніше).

 Злива (голосно).

 Дощ слабшає (тихіше).

 Дощ припинився (читання припиняється).

 

Якось повз колючий тато,

На спині він ніс багато:

Лист, ожину, два грибочка

Для маленького синочка.

«Їж, мій любий хлоп’ячок!» —

Вмовляє сина їжачок.

 

3.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Ліни Костенко.

- Презентація життя Л.Костенко.

 

- Читання про поетесу у підручнику - с.52

 

- Опрацювання вірша Ліни Костенко «Здивовані квіти»

1) Виразне читання вірша вчителем.

—  Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?

2)  Словникова робота.

Читання колонок слів «луною» за вчителем

Ніч                кручі

сойка                вчора

квітка                 влітку

сьогодні             робиться

— Серед прочитаних слів знайдіть антоніми. (Вчора — сьогодні)

- Прочитайте слова з м’якими приголосними звуками.

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.

— З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати вірш?

— Які слова виділите голосом під час читання?

— З якою інтонацією прочитаєте слова квітки?

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Яким видалися поетесі зорі?

— З ким вона їх порівнює?

— Хто кричав у кручі?

— Що сказав ворон?

— Що питала квітка квітку?

5) Виразне читання вірша учнями.

 

4.Фізкультхвилинка

 

5.Опрацювання вірша «Красива осінь..»

1. Виразне читання вірша вчителем

— Які почуття викликав у вас вірш?

— Що ви уявляли, слухаючи його?

2. Словникова робота

Читання колонок слів на одному мовному видиху

П’ють     листя

красива вишиває

побудем просить

прекрасні надкльовані

 

Цікаво знати!

Чому жовтіє листя? Листя зелене тому, що зелений хлорофіл. Саме він надає листю такого забарвлення. А чому восени листя стає жовтим, червоним, фіолетовими? Хлорофіл легко руйнується. Але влітку він швидко і легко відновлюється. Листя залишається свіжим, зеленим.

Забарвлення листя не змінюється. Але ось дні стають коротшими. Світла стає все менше і менше. Тим часом зерна хлорофілу продовжують все так само швидко, як і влітку, руйнуватися, а нові утворюються повільніше, їх стає менше, і листя блідне.

Але в клітинах листя є інші фарбувальні речовини — жовті, тільки влітку буйна зелень хлорофілу їх заглушає, а тепер, коли хлорофіл поступово руйнується, вони виступають яскравіше. Листя жовтіє. Та не тільки жовтіє. Воно стає багряним і фіолетовим.

3. Гра «Бджілки»

Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

4. Фронтальна робота

Відповіді на запитання в підручнику

— Знайдіть у вірші спонукальні речення.

— З якою інтонацією їх прочитаєте?

— Як ви розумієте слова останньої строфи?

5. Гра «Диктор телебачення»

Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

6. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

— Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

 

6. Робота над віршем «Осінь, ось вона, осінь»

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?

2)  Словникова робота.

Довідкове бюро

Брама — великі ворота, переважно при монументальних спорудах. Читання колонок слів «луною» за вчителем

Задощило серп               концерт

захлюпало серпень чемодан

замикала перепілочки журавлині

поклонився відлітаючи чорногуз

— Що спільного у словах першої колонки? (Дієслова)

— Назвіть спільнокореневі слова серед слів другої колонки.

— Доберіть синоніми до слова чорногуз. (Лелека, бусол, бузько)

 

 7.Гімнастика для очей

3)Продовження роботи над віршем

Повторне читання вірша учнями.

Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Як поетеса описує початок осені?

— Що роблять комахи?

— Що сказано про цвіркунів і перепілочок?

— Якими словами поетеса описує відліт чорногузів?

— Прочитайте питальні речення.

— З яким почуттям їх слід читати?

 

 Гра «Диктор телебачення».

Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

 

 Гра «Віднови вірш».

— Відновіть вірш, ставлячи дієслова в потрібній формі.

Поклонився. Погубила. Серпень пакував серп.

Цвіркуни й перепілочки подалось концерт.

Чорногуз замикала лугам і садам.

Відлітаючи в Африку, припинили чемодан.

Де ж ти, літо, задощило? Куди захлюпало?

Осінь, ось вона, осінь! Осінь, ось вона, ось.

Осінь брами свої випустив вночі,

Поділось у небі журавлині ключі.

 

8.ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення»

 Сьогодні на уроці я вчився...

 Я дізнався...

 Мені було цікаво...

 Найбільше сподобалось...

docx
Додано
23 жовтня 2023
Переглядів
207
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку