12 березня о 18:00Вебінар: Soft Skills – навички професійного успіху

Лінійка "День рідної мови"

Про матеріал

Сценарій лінійки до Дня рідної мови. Тут вміщено цікаві матеріали про різні мови світу, їх особливості, кількість носіїв та багато іншого. Вашим учням буде цікаво!

Перегляд файлу

Лінійка до Міжнародного Дня рідної мови

Мета: розповісти учням про різноманіття мов у світі, цікаві про факти про них та особливості, формувати повагу до представників різних культур та носіїв різних мов, підвищувати рівень мовної культури; виховувати повагу до рідного слова.

 

Хід лінійки

Ведучий 1

21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році.

 

Ведучий2
Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.

 

Ведучий 1

Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в нас.

 

Ведучий 2

А коли ж з'явилась перша мова? У якого племені чи народу? Де? За яких обставин? Хоч як вчені не стараються відповісти на це питання, їм не вдається, адже це сталося дуже і дуже давно!

 

Ведучий 1

Точно відомо одне: за історію людства тисячі мов то зявлялися, то зникали, а разом з мовами зникали і народи, що ними розмовляли.

 

Ведучий 2

На сьогоднішній день у світі величезна кількість мов, за різними підрахунками від 6 до 7 тисяч, та ,на жаль, близько 2 тисяч з них – на межі вимирання.

 

Ведучий 1

Є на світі мови з дуже давньою писемністю, яким тисячі років (санскрит, грецька, німецька, українська);

Є молодописемні (киргизька з 1924 р., гагаузька з 1957 р., сомалі з 1973 р.)

Існують і такі мови, що зовсім не мають писемності (наприклад, мови тубільного населення Африки, Австралії та Америки).

Ведучий 2

На даний час найпоширенішими вважаються пять мов. Дещо про них нам розкажуть учні 5 класу

Учень 1

Мова, якою розмовляє найбільша кількість людей у всьому світі, а саме понад один мільярд, - китайська. Вона є державною у чотирьох країнах. «Привіт» китайською звучить так «хАі».

 

Учень 2

Другою за кількістю носіїв є англійська мова. Її вважають рідною  понад чотириста мільйонів людей, а ще півтора мільярда – користуються нею, як додатковою мовою спілкування. У шістдесяти семи країн вона державна! «Привіт» англійською звучить так «хеллОу»

 

Учень 3

Третє місце серед мов світу займає іспанська мова. Нею користуються понад пятсот мільйонів людей. Вона є офіційною для двадцяти пяти країн світу! «Привіт» іспанською звучить так «Ола»

 

Учень 4

Арабська мова є рідною для двохсот пятдесяти мільйонів осіб. Нею також користуються усі мусульмани світу, а це півтора мільярда людей. Арабська мова державна для двадцяти шести країн! «Привіт» арабською – «мЕрхабен»

 

Учень 5

Остання у п’ятірці найпопулярніших мов – хінді, якою розмовляють двісті сорок мільйонів людей. Вона поширена у 6 каїнах, є державною у двох. «Привіт» на хінді – «хаІ».

 

Ведучий 1

Крім надзвичайно поширених у світі мов, якими спілкуються багато мільйонів людей, існують і так звані мови-карлики. До прикладу, лімською мовою спілкуються лише двісті осіб, що проживають у Латвії.

 

Ведучий 2

Мовне різноманіття дуже важливе для збереження культурного різноманіттю світу, адже кожна мова вбирає в себе особливості свого народу, його світогляд, філософію, культуру.

 

Ведучий 1

Усі мови особливі, але ми хочемо запропонувати вам кілька дуже цікавих фактів про іноземні мови.

Учень 1

Перша мова, яка мала писемність -  Шумерська, близько три тисячі двохсотого року до нашої ери. Вона, на жаль, уже мертва, тобто немає людей, які нею розмовляють.

 

Учень2

Китайська мова, яка, як ми вже знаємо є найпоширенішою у світі, є ще й найстарішою, якою досі користуються, адже вона з’явилася близько тисяча п’ятисотого року до нашої ери.

 

Учень 3

У алфавіті кхмерів 72 букви, а в алфавіті тубільців острова Бугенвіль – всього 11.

 

Учень 4

В мові Таа, що використовується в Намібії та Ботсвані – 112 звуків, в українській, для порівняння, всього 38.

 

Учень 5

В Китайській мові 50 тисяч символів, але для того щоб читати газету китайською, варто знати лише 2 тисячі.

Учень 6

Мова, що має найширший словниковий запас – англійська, Оксфордський Словник Англійської мови нараховує близько шестисот тисяч слів. У складі англійської мови нове слово зявляється приблизно кожні девяносто вісім хвилин.

 

Учень 7

А от мова із найменшим словниковим запасом називається Такі-Такі, нею говорять в Суринамі, і вся ця мова складається з близько трьохсот сорока слів.

 

Учень 8

У Південній Африці одинадцять державних мов – це найбільша кількість офіційних мов у світі. А у США державна мова взагалі відсутня!

 

Учень 9

Найбільш поширені приголосні в світі: /p/, /t/, /k/, /m/, /n/

 

Учень 10

Найдовше слово в англійській мові: pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, українською перекладається як «силікоз», у ньому сорок п’ять  літер, воно означає  захворювання людини, викликане тривалим вдиханням пилу під час виверження вулкану.

 

Ведучий 2

На жаль, українська мова не належить навіть до двадцятки найпоширеніших мов, але, на щастя, вона й не знаходиться під загрозою вимирання. Українською користуються більш, ніж сорок пять мільйонів людей по усьому світу. Наша мова оспівана у тисячах віршів як неповторна, калинова, соловїна!

 

Учень 1

Людина без рідної мови — німа.
Хоч чує, сказати не вміє.
І в серці у неї любові нема,
І щастя жаринка не тліє.
Немає в людині святого всього,
І радощі їй не знайомі.
Ну, хто ти без мови, без слова свого?
Чужинець у власному домі…

Учень 2
Мова кожного народу 
Неповторна і — своя; 
В ній гримлять громи в негоду, 
В тиші — трелі солов'я.

На своїй природній мові 
І потоки гомонять; 
Зелен-клени у діброві 
По-кленовому шумлять.

Солов'їну, барвінкову, 
Колосисту — на віки — 
Українську рідну мову 
В дар мені дали батьки.

Берегти її, плекати 
Буду всюди й повсякчас,— 
Бо ж єдина — так, як мати,— 
Мова в кожного із нас!
 

Учень 3

Все в тобі з'єдналося, злилося -  
Як і поміститися в одній! —  
Шепіт зачарований колосся,  
Поклик із катами на двобій.
 

Ти даєш поету дужі крила,  
Що підносять правду в вишину,  
Вченому ти лагідно відкрила  
Мудрості людської глибину.
 

І тобі рости й не в'януть зроду,  
Квітувать в поемах і віршах,  
Бо в тобі — великого народу  
Ніжна і замріяна душа.

Ведучий 1

Кожен з нас має перейматися поширенням та розвитком своєї рідної мови, адже мова – це не тільки інтелект, а й душа народу, її збереження – це справа національної гідності українців. Дякуємо за увагу!

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Сценарії
Додано
1 липня 2018
Переглядів
2143
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку