Література рідного краю Презентація книги «Бердичів та околиці - п’ятеро тутешніх»

Про матеріал
Ознайомити здобувачів освіти з літературною Бердичівщиною, талановитими людьми нашого міста; розвивати в учнів навики виразного читання поетичних творів; виховувати в учнів любов до поетичного слова.
Перегляд файлу

Література рідного краю Презентація книги

«Бердичів та околиці - п’ятеро тутешніх»

Мета:

продовжувати ознайомлення учнів з літературною Бердичівщиною, талановитими людьми нашого міста; розвивати в учнів навики виразного читання поетичних творів; виховувати в учнів любов до поетичного слова.

Тип уроку : урок засвоння нових знань

Обладнання:

колаж (простори рідної землі), касета з піснями О. Коляди на слова В.Хмелівського

Хід уроку:

  1.        Організація класу.

        Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу.

       На екрані фото  збірника « Бердичів та околиці – п`ятер тутешніх.» та портрет Валерія Хмелівського.

  

   II.  Повідомлення теми і  завдань  уроку.

Епіграф

Поезія - це завжди неповторність, Якийсь безсмертний дотик до душі.

А.Костенко

Слово вчителя

  •    Сьогодні ми продовжуємо нашу традицію - ознайомлення з літературою рідного міста. Давайте пригадаємо, хто ж побував у нас в гостях на двох попередніх уроках?

Тож сьогодні ви маєте можливість знову полинути у світ прекрасного. І хай песимісти стверджують, що у кожного покоління свої інтереси. Та є поняття вічного. Це - мистецтво.

  •    Скажіть, що значить слово «презентація». (Учні пояснюють).

Сьогодні у нас презентація книги «Бердичів та околиці - п’ятеро

тутешніх». Ми не тільки ознайомимося з творчістю цих людей, але зупинимось на творчості одного з них, Валерія Хмелівського, основними мотивами його творчості.

Хто ж вони - п’ятеро тутешніх?

III .Основний зміст уроку

Біографи

 

Сашко Буняк (розп. Павліченко)

Петро Білоус (розп. Лук’янова)

Михайло Пасічник (розп. Цимбаліст)

Володимир Сирота (розп. Аврамчук)

 Валерій Хмелівський. Поет. Публіцист. Член Спілки журналістів України. Громадський діяч. І все це - одна людина.

Учень 1.

Валерій Йосипович народився в селі Малий Остріжок Хмільницького району Вінницької області в родині вчителів. Мама - Людмила

Броніславівна, вчителька української мови і літератури, відмінник народної освіти. Батько - Йосип Станіславович за фахом вчитель фізики та математики. Довгий час працював директором школи. За освітою Валерій Йосипович технолог виробництва радіоелектронної апаратури.

Учень 2.

Постійно проживає в Бердичеві з 1990 року. У 1988 році створив кооператив «Телекс», а в 1992 - мале підприємство «Науково-виробнича фірма «Грант». Нині очолює приватне сільськогосподарське підприємство «Укрхмільінвест» (села Андріяшівки).

Друкувався в періодиці, підготував до друку першу книжку віршів. А зараз полетимо у чарівний світ слова В.Й.Хмелівського.

Учень 3.

Рідна земля, Україна щедра на прекрасних людей. Саме цей образ асоціюється з образом рідної хати, батьківського порога, материнської колисанки, босоногого дитинства. «Батьківщина» і «батьківщина» - такі близькі та рідні.

(Перегляд ілюстрацій із зображенням рідних просторів). Звучать вірші

Читці - декламатори

«З тобою, Україно» та «Залишають осінь журавлі».

Учитель.

- Що допомагає поетові упевнено йти по житті? Думаю, зі мною погодяться всі присутні, що, в першу чергу, велика любов до людей.

Любов до слова у Валерія Йосиповича від рідної неньки, яка навчила бачити красу оточуючого світу.

Найрідніші для Вас люди. Хто вони? Саме цю сторінку вашого життя ви нам висвітлите. (Поет читає свої вірші про рідну матір, батька, сестер, село).

А зараз Кузьменко А. заспіває пісню, яку ми присвячуємо всім матерям, що виростили порядних і прекрасних дітей.(Звучить пісня у виконанні учениці) .

А що таке життя?

Чи те, що переждалось?

Чи все-таки життя - Це те, що відбулось?

А. Костенко

         Учениця

Небайдужих людей турбує все те, що відбувається навколо. Таким є і Валерій Йосипович. Яскравим свідченням цього є вірш-посвята В.Стусу.

Так, життя В.Стуса зламалося, як відплата за порядність, за вірність своєму народові. Його немає. Але він живе серед нас, як приклад стійкості.

Читці -декламатори

«Як не розквітнуть мальвам на ножах» (Войченко Ю., Лук’янова І., Щербатюк А)

Учитель.

 

І на кінець наше сьогодення. В душах багатьох людей розбрат і сум’яття. Багато горя і біди є довкола. Але треба жити, сіяти добро в людських душах, бути милосердним.

Виразне читання поезії

«Сьогодні треба мати серце?» (Ульченко Д., Вольнюк О.)

Чарівна і незабутня пора юності. Така прекрасна і неповторна. Найкращі спогади пов’язані з першим коханням. Вірш «Листопадове» (Миколюк Т.).

Як же про це сказали видатні люди. Зачитує Ярчук С.: Е.Тельман, А.Чехов, М.Никончук, Р.Ролан.

А хто із закоханих юнаків не носив квіти дівчатам. Та найкращим даром є слово.

«Несу тобі слова, мов квіти» (Путь М., Наконечний А., Войченко Ю.)

  Дебют пісні – романсу на слова автора

В нашій школі працює творчий колектив учителів. А зараз ще одна презентація пісні-романсу, який склала А.М.Грецька, і назвала вона її «Весняна заметіль». Це наш вам подарунок, Валерію Йосиповичу !!!

Читці – декламатори .

І наступний вірш. «Знахідка й згубонька наша» (Цимбаліст Д., Гоголь О., Вінничук О.).

«Нам Бог суддя» (Кузьменко А.). З наступним аналізом.

Це лише невелика часточка від того, що є у творчому доробку поета. Слово знову надається В.Хмелівському.

Розповідь поета про життя, творчість.

  •                 Можливо, у когось із вас, діти, є питання до поета.
  •                 Бесіда – розмова з автором.
  •      Які публіцистичні твори є у Вас?
  •      Які плани на майбутнє?
  •      Як називається Ваша книга?
  •      Коли вперше почали писати вірші?
  •      Зачитайте найкращий свій вірш, той, який ви найбільше любите?

IV .Соціалізація.Створення спільного кластера за матеріалами теми уроку

Поседині аркуша паперу запишіть ключове слово чи речення теми, навколо нього – слова чи речення, що доповнюють  тему.

  V. Підсумки.Рефлексія.

  - Сьогодні ми не ставили за мету ознайомитися з усіма творами поета.

   

 

 

 

 

 

  Але найголовніші мотиви творчості талановитої людини намагалися                   виділити:

  • рідна земля;
  • найближчі та найрідніші люди ;
  • вірш-посвята, що свідчить про громадянську свідомість;
  •  життєве кредо поета, інтимна лірика.

Наш місцевий композитор на слова В.Хмелівського склав музику. Пісня «Ой дівчино» ( звучить пісня).

 Домашнє  завдання

 

 

 

docx
Додано
24 січня 2022
Переглядів
307
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку