Літературне читання. Вірші-загадки. Л. Глібов «Котилася тарілочка». Підсумок за розділом « Вірші цікаві і різні»

Про матеріал

Тема: Вірші-загадки. Л. Глібов «Котилася тарілочка». Підсумок за розділом « Вірші цікаві і різні»

Мета: ознайомити учнів із віршами-загадками; учити розгадувати загадки, відшукувати в них ключові слова; розвивати образне мислення учнів, уміння зіставляти, аналізувати; виховувати любов до рідної мови.


Перегляд файлу

11.02

Тема: Вірші-загадки. Л. Глібов «Котилася тарілочка». Підсумок за розділом « Вірші цікаві і різні»

Мета: ознайомити учнів із віршами-загадками; учити розгадувати загадки, відшукувати в них ключові слова; розвивати образне мислення учнів, уміння зіставляти, аналізувати; виховувати любов до рідної мови.

                                                       Хід уроку
1. Організація класу
1.1 Привітання
1.2 Перевірка готовності до уроку
1.3 Ранкова зарядка

2.  Мотивація навчальної діяльності
2.1 Читайте, відповідайте: Який, яка, яке?
Будинок - великий
білка - пухнаста
яблуко - червоне
лев - страшний
пиріг - вкусний
зірка - яскрава
дерево - зелене
бабуся - старенька
сонце – тепле

2.2 Гра « Додай слово»
Лащиться (хто?) – собака, кіт
Дзвеніть ( що?) – дзвінок, струмок
Віє (що?) – вітер
Гуркоче (що?) – грім
Блимає (що?) – блискавка
Малює (хто?) – художник
Повзе (хто?) – змія

3. Перевірка домашнього завдання
Виразне читання вірша І. Світличного « Безконечник»

4. Вивчення нового матеріалу
4.1 Повідомлення теми і мети уроку

Червоний колір, винний смак
Кам яне серце. Чому так? ( Вишня)

— Що таке загадка? (Загадки — стислі поетичні, а іноді — прозові твори, які у прихованій формі зображують окремі предмети чи явища, не називаючи їх.)

— Які слова допомогли вам відгадати загадку?

— Хто складав загадки? Для чого?

— Загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допитливість.

Загадки писали й українські поети. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з деякими з них.

4.2 Ознайомлення з біографією Л.І. Глібова

 Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року на Полтавщині. Дитинство льолика — так називали хлопчика у родині — минуло в селі Горбак Кременчуцького повіту. Лише у віці тринадцяти років він почав навчання у Полтавській гімназії. Леонід багато читав, особливо захоплювався поезією Пушкіна, Лермонтова. Починав складати вірші спочатку російською мовою, а потім — українською. Свої твори друкував під псевдонімом Дідусь Кенар. Розповідають, що його батько колись купив такого співучого кенара, що його сусіди прозвали Івана Назаровича по-вуличному «Кенар». Це прізвисько і згадав Глібов, віддаючи до друку свого першого вірша для дітей. За своє життя Л. Глібов написав понад 50 віршованих загадок.

4.3  Читання загадки « Котилося тарілочка» вчителем до слів « стало жаль усім» (с.103-104)
- Зверніть увагу, що загадки можуть бути не лише народні, а й авторські. Тобто складені не лише народом, а й певною людиною.
Читання вчителем
- Хто зможе відгадати загадку, що ж то за тарілочка така?
- Скільки буде відгадок?
- За допомогою яких слів ви змогли відгадати? ( Золота тарілочка, чорна баба)
- Дочитайте загадку до кінця

4.4 Читання вірша учнями мовчки
- Які слова були не зрозуміли?
Жупан – старовинний верхній одяг
- Читаємо вголос, вставляючи пропущені слова-відгадки
- У якому значенні вжито слово «золотая»? Тому що з чим порівнюється золотая тарілочка?
- Згадайте, як називаються слова близькі за значенням? Синоніми
- А слова протилежні за значенням? Антоніми
- Доберіть будь-ласка до слова « ясне» слова близькі за значенням?
- а до слова «чорна» слова з протилежним значенням.

4.5 Дібрати пестливі слова
- Що таке пестливі слова? ( Ласкаві)
Гора – гірка                        сонце - сонечко
двір – дворик                      тарілка - тарілочка
баба – бабуся                     ніч - ніченька

4.6 Фізкультхвилинка

5. Узагальнення і систематизація знань
5.1  Гра « Хто це? Що це?
Білий, запашний, смачний – хліб
Червоне, соковите, запашне – яблуко
Прозора, джерельна, холодна – вода
Висока, білокора, струнка – береза
Тиха, зоряна, місячна – ніч

5.2 Гра «Знайди назву і  автора»

«Безконечник»
Кури в полі сіють просо,
Як заведено давно ( І. Світличний)

«Картина»
От картина, так картина
Що малюнок – новина
Хто ж її подарував?
Це я сам намалював (П. Воронько)

«Рідна гора»
- Чиї слова? ( Равлика)
Тут моя хатиночка, тут мій рідний край

«Розмова про сонце»
Скажі мені мати, де йде сонце спати? ( М. Підгірянка)

- А хто мені скаже справжнє ім я Лесі Українки? ( Лариса Петрівна Косач-Квітка)

5.3 Гра « Утвори пару»
- До якого виду належать вірші?
Які ми вивчали? ( Вірш небилиця-небувалиця, вірш діалог, вірш поетичний, вірш загадка)
«Котилася тарілочка» - вірш-загадка
«Рідна гора» - вірш небилиці-небувалиці
« Пряля» - поетичний
« Розмова про сонце» вірш-діалог
« І почнеться все с початку, все с початку, по порядку » - вірш-безконечник

- Що таке вірщ-загадка? Що таке вірш-безконечник? Що таке вірш небилиці-небувалиці?

5.4 Гра « Мій улюблений твір»
- Прочитайте вірш з цього розділу, який вам більш сподобався.

6. Підсумок уроку
- З Яким твором ми сьогодні ознайомились?
- Яка ж «тарілочка» котиться кожного дня по небу?
Вечір серпанком землю вкриває, 
Навколо все стихло, усе засинає. 
Вечір веде за собою сестричку... 
Місячну, зоряну панночку...
(Нічку)
- Як Леонід Глібов називаю ніч у вірші?
 

7. Домашнє завдання
Л.ч. с.  103-104

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\Лисёнок\Desktop\WtKiB2UZyG0.jpg

C:\Users\Лисёнок\Desktop\0_13aa76_3c29451c_orig.png

 

C:\Users\Лисёнок\Desktop\Zagadka_Chyornaya_korova_ves_mir_poborola_Chto_eto.jpeg

docx
Додано
1 листопада 2018
Переглядів
4206
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку