День Мистецтва - складається з розробок 4 уроків: 1урок - читання, 2 урок - математика, 3 урок -українська мова, 4 урок - образотворче мистецтво
Читання. День Мистецтва
Тема. Літературні казки про тварин “Лисичка і журавель”
Мета: виховувати любов та бережне ставлення до тварин і птахів, бажання
оберігати їх; звертати увагу на неповторність краси природи, викликати в
учнів бажання працювати на користь рідної природи;
формувати в учнів уявлення про суттєві ознаки літературної казки;
вчити порівнювати казки народні і літературні;
розвивати творчу особистість засобами образотворчого мистецтва;
вдосконалювати вміння читати в особах;
Обладнання: складова таблиця за методикою Зайцева М.О., картки зі
словами, малюнки, виставка книжок з народними та літературними
казками, кольоровий картон, клей, заготовлені деталі лисиці, журавля
Тип уроку: Засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Мовна розминка
1. Відгадування загадки “Хто без ложки їсть?” (тварина)
2. Гра “Як робить ця тваринка?” Замалюйте головну ознаку кожної тваринки.
Голодна – мукає, сита – жує,
Всім дітям молока дає. (Корова) (роги)
Хвіст курдюком, ніс п’ятаком ще й два ряди ґудзиків. (Свиня) (п´ятачок)
Ні старому, ні молодому
Не дасть приступити до дому. (Собака) (хвіст)
Пухнастий клубочок під столом вуркоче. (Кіт) (вуса)
3. Гра “Назви одним словом”
- Всі ці тварини до якої групи відносяться? (до свійських)
За малюнками визначити які ще тварини існують.
4. Бесіда ”Про бережне ставлення до диких тварин”
- Чому їм потрібна наша допомога ?
- Які дикі тварини живуть у нашій місцевості?
- Чим можемо допомогти їм?
- Яким тваринам ви уже допомогли?
- Як краще захистити всіх диких тварин?
Найкращий спосіб охорони дикої природи – це створення заповідників і національних парків.
4. Руханка. На швидкий час робимо дружнє коло навколо середнього ряду.
ІІІ. Закріплення навичок читання складів, слів, речень.
Лисиця, Журавель
3. Хвилинка – цікавинка
Журавель – великий перелітній птах з довгими ногами, довгою шиєю і прямим гострим дзьобом, живе на лісових і степових болотах. Самка – журавка, журавлиця. (Роздивляємося зображення журавля)
Е.Громов – художник
Линуть в небі журавлі,
А курличуть до землі…
Линуть сірими ключами,
Відмикають білі брами. ( Олександр Олесь)
Лисиця – хижий звір із цінним рудим чи сріблястим хутром і довгим пухнастим хвостом. Самка лиса. (Роздивляємося зображення лисиці)
В темнім лісі проживає,
довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться, а звуть її…( Лисиця )
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
1.Розповідь вчителя
З дитинства ви багато чули цікавого про тваринок. Де? Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалось. Казка ставала народною. На відміну народних є казки, автори яких відомі. Тому казки називаються авторськими, або літературними.
Казка – вигадка, та в ній щось повчальне розумій.
Назва нового розділу є “Казки українських письменників”.У цьому розділі дібрано казки, які були написані у різні часи. Ми з вами будемо відкривати зміст творів різних письменників. І перша казка – це казка Івана Франка “Лисичка і Журавель”.
IV. Опрацьовування казки І.Франка “Лисичка і Журавель”
встромлює
розсердилася
випорожнивши
заприятелювали
м’ ясо їсть
буряки пробує
квасольки витягне
картопельки крутиться
смачно вибачай
пахне думала
їжа лиже
(На що схожі дані стовпчики? Дзиґа)
3. Тлумачення незрозумілих слів
Призволяйся – пригощайся
Облизня спіймавши – ні з чим
4.Словниковий опис лисиці та журавля. Надання характеристики даним тваринам
Крутити хвостом – хитрувати, лукавити.
Старий лис – хитра людина, яка у житті набула мудрості, досвіду і знань
V.Фізкультхвилинка
Довгоногий чорногуз у болотечку загруз.
Будем його рятувати, за хвостика витягати,
Щоб не плакав чорногуз, що в болотечку загруз.
(Рухами малюємо Журавля та Лисицю)
VI. Узагальнення та систематизація матеріалу
1.Самостійне читання казки
2.Тестування за змістом
Тест
А) літературна, б) народна
2. Хто прийшов у гості першим
А) Журавель, Б) Лисичка
3. Чим пригощала Лисичка
А) каша з молочком, б) м’ясо, бурячки
4. Чи підійде назва до твору “Яке частування, таке й дякування”?
А) так, б) ні
5. Чи залишилася Лисичка і Журавель приятелями
А) так, б) ні
6. Яка головна думка твору?
А) Комусь роби як – небудь, аби тобі робили добре,
Б) Роби так, як хочеш , щоб робили тобі.
Відповіді – 1) а, 2) а, 3) б, 4) а, 5) б, 6) б.
3.Вибіркове читання
4.Робота в групах
1 група – прочитати за особами
2 група – інсценізація
3 група – придумати інший кінець
5. Творча робота
Зібрати аплікацію з частин лисиці та журавля. Зробити ілюстрацію до казки
6. Звіт груп про виконання
V. Підсумок
1. Продовження речення
А) Казки у яких є автор - … ( літературні)
Б) Казки у яких не зберігся автор, а до цього часу їх розповідають - … (народні)
2. Вгадай казку:
Що за хатинка на узліссі? Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь, кабан біжить. Тут і вовк іде, й ведмідь.
Й кожен в хатці хоче жити. Так вже тісно їм усім –
Ось – ось – ось порветься дім. Що за дім такий лежить –
І ворушиться, й дрижить. ( Рукавичка)
- Кому з тварин можна допомогти?
3. “Казка навиворіт” (розвиток пародіювання)
4.Продовжи речення
А) Добро, зроблене комусь, ….
Б) Як і що комусь ти робиш, так …..
В) Є в глечику молоко, та ….
VI. Д \ З Знайти народну казку про лисичку, прочитати та скласти план