Конспект уроку Чия відвага, того й перемога. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»..

Про матеріал

Удосконалювати навички читання учнів, познайомити з

особливостями композиції народної казки, розширити уявлення про чарівні казки; розвивати мислення,мову і мовлення, збагачувати словниковий запас дітей; виховувати любов та інтерес до читання української народної казки

Перегляд файлу

Тема. Чия відвага, того й перемога. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».

Мета: удосконалювати навички читання учнів, познайомити з

особливостями композиції народної казки, розширити уявлення про чарівні казки; розвивати мислення,мову і мовлення, збагачувати словниковий запас дітей; виховувати любов та інтерес до читання української народної казки

Хід уроку

  1.               Організація класу
  2.            Повідомлення теми та мети уроку

— Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Та, напевне, крім дітей казки люблять ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварин, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі. Вони — це справжня скарбниця! І ви, звісно, пам’ятаєте їх. (Діти називають казки «Колосок», «Лисичка-кума», «Рукавичка»...)

— Що об’єднує всі ці казки? (Усі вони — про тварин.)

— Але є інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій зі злом та брехнею. Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями. Це — чарівні казки. Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою «Кирило Кожум’яка».

Отже, темою нашого уроку буде казка.

Наш девіз на уроці.

Сьогодні ми казку сюди запросили,

Щоб бачити її і слухати гуртом.

Не виростеш людиною щасливою,

Якщо не знатимеш казок.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

  •       На які дві групи поділяються казки?

(Авторські, народні)

  •       Які це авторські казки?

(Це казки, які придумали письменники)

  • Чому казки називаються народними? ( Тому що їх склав народ і передав із уст в уста, змінюючи і доповнюючи)

Отже, сьогодні ми будемо працювати над народною казкою «Кирило Кожум’яка».

 

2. Словникова робота

  •         Для того, щоб краще зрозуміти зміст казки треба правильно прочитати слова і пояснити їх значення.

Булава - металева зброя у вигляді палиці, на кінці з великою кулею з декількома загостреними шипами ( в руках у гетьмана - це символ державності, а у богатирів - це зброя міцна, висока).

Коноплі - трав’яниста рослина, зі стебел якої в давнину виготовляли волокно, з якого шили нижній одяг. З насіння добували олію.

Леміш у горні - у кузні була ковальська піч - горн. В якому на гарячому вугіллі доводили до червоного розжареного стану леміш - частину плуга.

Пудів десять - старовинна міра ваги 1 пуд має 16 кг, 10 пудів - 160 кг.

Підлестилась - хитро підійшла з проханням.

 Старшина - мудреці, старіші люди, найстаріші, найповажніші.

 Загубив дитину - знищив дитину.

 Ймення - ім’я. *

 Поцупити - у цьому випадку взяти, потягнути ( вкрасти )

 Злинув - полетів.

 Благайте - просіть.

 Приступитись - підійти і заговорити.

 Урочище - балка, місцевість з ярами.

 Байдуже - однаково, все рівно.

 Прохолодитися - охолонути, остудитися.

3. Виразне читання казки вчителем

— Коли відбулися події?

— Хто головний герой казки?

4. Читання казки учнями «буксиром»

5. Вибіркове читання

- Знайдіть у тексті і прочитайте такі уривки

  1. Лист князівні до князя.
  2. Як Кирило Кожум’яка готувався до битви ?
  3. Опис битви.

6. Робота над ілюстрацією

- Якими б словами з тексту ви б підписали малюнок?

7. Характеристика дійових осіб твору ( робота в групах )

Перед дітьми – картка з такими словами : хоробрий, мужній, суворий, лагідна, ніжна, злий, розсудливий, тендітна, підступний, сміливий, оборонець, дратівливий.

Завдання: підкреслити слова, що характеризують:

І група – князя;

ІІ група – князівну;

ІІІ група – Кирила Кожум’яка;

8. Визначення головної думки твору

-Яка основна думка казки?

-Кого народ зобразив в образі змія?

IV. Підсумок уроку

- Який розділ почали вивчати на сьогоднішньому уроці?

- З якою казкою ознайомилися?

- Хто автор казки?

- До якої групи казок вона належить?

V. Домашнє завдання.

1 група - читати казку, скласти план   

2 група - читати і переказувати казку

  

 

doc
Додано
5 січня 2019
Переглядів
809
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку