Світ і досі його не спіймав
Літературний КВК до 295-річчя з дня народження Г. Сковороди, 9-10 класи
Мета: популяризувати творчість видатного педагога, філософа, поета, митця; розвивати мислення, мовлення, виразність читання; допомогти учням глибше пізнати Слобожанщину через літературні персоналії.
Світ і досі його не спіймав
Літературний КВК до 295-річчя з дня народження Г. Сковороди, 9-10 класи
Мета: популяризувати творчість видатного педагога, філософа, поета, митця; розвивати мислення, мовлення, виразність читання; допомогти учням глибше пізнати Слобожанщину через літературні персоналії.
Обладнання: портрет Г. Сковороди; виставка книжок письменника; різноманітні предмети для конкурсу «Карусель асоціативних предметів»: книга «Закон Божий», Біблія, сопілка, іграшкове серце, підручник «Етика», іграшка-бджола, годинник, склянка з водою; афоризми Г. Сковороди: «Не за обличчя судіть, а за серце», «Щастя твоє — у тобі самому: пізнавши себе, пізнаєш усе», «Голова усього в людині є серце людське...», «З усіх утрат втрата часу найтяжча», презентації «Сковорода-лірик», «Сковорода-байкар»; слайд-шоу «Стежинами Сковороди», відео «Обличчя української історії».
План проведення КВК
Лучче в пользе десять лет,
Неж весь век без плода.
Г. Сковорода
И словом, и умом, и жизнию мудрец,
Любитель простоты и от сует
Свободы.
Без лести друг прямой,
Доволен всем всегда,
Достиг на верх наук, познавши
Дух природи.
Достойний для сердец пример — Сковорода.
М. Ковалинський
ХІД ЗАХОДУ
Учитель. Григорій Сковорода... Безсумнівно, найславетніша постать доби українського бароко. Існує-близько двох тисяч різноманітних наукових досліджень про нього, однак і в житті, й у творчості видатного філософа залишилося чимало таємничого, нез'ясованого, легендарного. Перед нами людина-загадка, людина-легенда.
Автор багатьох афоризмів, які сьогодні проаналізуємо, жив понад три століття тому, проте здається, що він — наш сучасник. Ще й досі до кінця не пізнаний. Григорій Савич Сковорода — поет, філософ, байкар, просвітник, педагог, людина, яка обрала свій шлях у житті й ніколи з нього не сходила.
Козацький син Григорій, за переказами, перед тим, як покинути батьківський дім, зробив першу борозну на весняному полі. Вона вийшла рівною й глибокою, і батько побажав, щоб таким, як борозна, було й синове життя. Не осоромив він козацького роду, змусив звучати своє, на перший погляд, звичайнісіньке прізвище на весь світ. Ким же був Г. Сковорода?
(Демонстрація презентацій і слайд-шоу. Учні пригадують відомості про письменника.)
Сьогодні ми станемо свідками змагання між командами за звання найкращих знавців біографії й творчості Г. Сковороди.
(Представлення команд)
Конкурс 1. «Брейн-ринг».
(За правильну відповідь команда отримує 1 бал.)
Конкурс 2. «Упізнай твір».
(Для кожної команди пропонується по 3 картки, на яких записані слова, що позначають поняття із творів Г. Сковороди. Потрібно назвати твір, з якого взяті ці слова. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.)
Конкурс 3. «Театр і ми».
(Учасникам команд пропонується театральний реквізит. Капітани обирають байку для інсценізації, обговорюють ролі, підбирають костюми. Ролі для озвучування роздруковані на аркушах. Максимальна оцінка за конкурс — 5 балів.)
Конкурс 4. «Ім 'я на карті України».
(Командам пропонуються теми та кількість балів, які можна набрати, розкривши кожну з них.)
Довідка.
Конкурс 5. «Захист власної думки».
(Команди озвучують своє розуміння філософії Г. Сковороди. Максимальна оцінка — 5 балів. Пропонується дати відповіді на запитання. Враховується активність команд в обговоренні та повноту відповідей.)
Учитель. Кажуть, що в будинку людського щастя дружба зводить стіни, а любов утворює купол. Для теплих дружніх стосунків, для підтримки й порозуміння спробуємо всі разом побудувати символічний храм щастя.
(Із-поміж набору записаних на дошці слів учні вибирають ті, з яких складається, на їхню думку, щастя людини, роблять записи у формі будинку. Слова на дошці: «довіра», «гнів», «ласка», «здоров'я», «печаль», «смуток», «любов», «повага», «ненависть», «дружба», «ворожнеча», «заздрість», «байдужість», «милосердя», «доброта», «жертовність», «презирство», «підтримка».)
Філософія щастя: людина, народження, щастя, творіння Бога, «...людина є всієї Біблії і кінець, і центр, і гавань», прагнення, тілесний і духовний розвиток, свобода, пізнати себе, «...пізнавши себе, пізнаєш усе, а не пізнавши — ходитимеш у темряві...».
Філософія серця: «голова усього в людині є серце людське...», пізнавати себе та Бога, корінь життя, обитель любові, природа, рідний край, «...любов викликається любов'ю».
Конкурс 6. «Карусель асоціативних предметів».
(На столі лежать предмети: книга «Закон Божий», Біблія, сопілка, іграшкове серце, підручник «Етика», іграшка-бджола, годинник, вода в склянці, які по черзі обирають команди й пояснюють, що вони означали в житті Г. Сковороди. За кожну правильну відповідь — 1 бал.)
Довідка.
Книга «Закон Божий» — Г. Сковорода називав себе, підписуючи листи, «учитель Закона Божія», тобто християнський богослов.
Сопілка — улюблений музичний інструмент, подарований Григорієві ще в дитинстві старим кобзарем, згодом з’явилася флейта зі слонової кістки.
Серце — філософія серця, любов. Серце — корінь життя, обитель любові. Кожен має пізнати себе, любити людину.
Підручник «Етика» — «Вступні двері до християнської добронравності» (курс лекцій з етики, який Г. Сковорода прочитав у Харківському колегіумі в 1768 р.).
Бджола — символ мудрості, утілення ідеї «сродної праці».
Годинник — «З усіх утрат втрата часу найтяжча» (афоризм Г. Сковороди).
Вода — дід і прадід Григорія Савича мали прізвище Скора Вода. Так охрестили їх за відчайдушну вдачу та сміливість, а згодом у реєстрі зафіксували «Сковорода», однак видатний філософ говорив, що ця річ у господарстві не остання; вода – життя.
Підсумок змагання.
Учитель. Тож читайте філософа Г. Сковороду, пізнавайте, мудрішайте, любіть людину й працю. Пророче передбачаючи майбуття, а в ньому долю свого народу, великий філософ і письменник писав: «Ми створимо світ кращий. ...Бачу все нове: нових людей, нове творіння і нову славу». Можливо, ми і є тими новими людьми, у серцях яких завжди житиме мудре слово Г. Сковороди.