Літературно-музична композиція « Сторінками «Срібної доби» російської поезії»
У супроводі «Місячної сонати» Л. Ван Бетховена учениця декламує поезію М.Цвєтаєвої «О, сколько их упало в эту бездну…»
Вчитель.
Кожен із представників «срібної доби» є неповторною індивідуальністю, але їх об’єднує дещо спільне. Усі разом вони здійснили художні відкриття, які Йосип Бродський назвав «палаючим слідом комети, що освітлює шлях і посьогодні, долаючи морок трагічного 20 століття».
Сьогодні ми звернемося до поетів, що не входили в основні літературні угрупування, але без яких не можна уявити «срібну добу». І відкриє її Велімир Хлебніков.
Учень.
Розповідь про життя і творчість Велімира Хлебнікова (якщо є можливість – у формі презентації).
Декламація вірша «Прилетели свиристели…»
Вчитель.
З поезією тісно пов’язана музика. Народжені життям, вони різними засобами відображають події,почуття, переживання людей. Поезія дає цікавий матеріал для створення музичних творів. У свою чергу, музика дає друге життя ліриці, вона полегшує сприйняття характерів героїв, подій, епохи.
Хто цікавиться музикою, той, можливо, чув пісню «Зимова ніч» у виконанні А.Пугачової або української співачки І.Сказіної. І мало хто знає, що автор слів – Борис Пастернак – поет, письменник, перекладач, лауреат Нобелівської премії.
Звучить запис пісні «Зимова ніч»
Учень.
Декламація вірша «Гамлет».
Повідомлення про Б.Пастернака (якщо є можливість – у формі презентації).
Декламація вірша «Нобелівська премія»
Вчитель.
Поезія Марини Цвєтаєва відкрила нашу зустріч. Марина Цвєтаєва…. Трагічна доля поета, трагічна доля жінки, трагічна доля людини…
Учень.
Декламація вірша «Красною кистью…»
Розповідь про долю М.Цвєтаєвої (якщо є можливість – у формі презентації).
Запис пісні на слова М.Цвєтаєвої у виконанні А.Пугачової «Мне нравится…» (із кінофільму Е.Рязанова «Іронія долі»)
Вчитель.
Ще один представник «Срібної доби». На мою думку, найліричніший з поетів. Його вірші – це високохудожня образність при надзвичайній простоті. Його епітети, його порівняння, його метафори не можливо не оцінити. Цей поет – Сергій Єсенін.
Учень.
Декламація вірша «Не жалею, не зову, не плачу…»
Повідомлення про життя і творчість С.Єсеніна (якщо є можливість – у формі презентації).
Декламація віршів «Заметался пожар голубой…», «Собаке Качалова»
Запис будь-якої пісні на слова С.Єсеніна .
Вчитель.
Поети «Срібної доби» жили на зламі 19-го і 20-го століть. З позиції сьогоднішнього дня, початку 21-го століття, ми можемо погодитись з думкою Й.Бродського, що минуле століття дійсно трагічне. А тому я хочу побажати всім нам надії: надії на добре здоров’я, надії на щастя, надії на кохання, надії на краще життя. Адже доки є надія, доти людина живе. І, можливо, у важку хвилину вам допоможуть звичайні вірші. На сьогоднішній зустрічі ми не ставили перед собою мету дати аналіз поезіям (певно, як і самі поети). Проте якщо хоч один вірш викликав якісь думки чи почуття у ваших душах, значить, поет виконав своє призначення на землі.
Дякуємо всім учасникам нашої зустрічі.