Логіка (3 клас)
(Конспект заняття з логіки для 3 класу)
Тема: Поняття. Види понять. (повторення).Судження.Прості й складні судження, об’єднані словами « і,та,або,чи». Істинність і хибність складних суджень.
Мета: Повторити види понять; розкрити зміст поняття «прості та складні судження»;вчити будувати складні судження із простих за допомогою слів: і, та, або,( чи); розвивати вміння визначати правильність чи хибність суджень за його частинами-простими судженнями; виховувати почуття відповідальності.
Матеріали та обладнання до уроку: презентація, роздатковий матеріал, книга О. Гісь «Планета міркувань»
Хід заняття:
1.Організаційний момент: Щоби логіку вивчати-
Треба гарно працювати,
А щоб час летів не марно-
Сидіть всі рівненько, гарно.
-Що таке логіка?(вислови дітей)
Вч.-Логіка-наука,друже,і цікава дуже-дуже,
Вона розум розвиває,мислить правильно навчає!
2. Актуалізація опорних знань(повторення раніше вивченого):
-Ми з вами на попередніх заняттях вивчали різні види понять. Давайте повторимо те, що вивчили:
-Що таке «поняття»?(Думка,передана словом або словосполученням)
-Приведіть приклади (помідор, книжка, олівець, геометрична фігура,математичний вираз);
-Які види понять ви знаєте?(загальні (родові), конкретні (видові),одиничні, збірні, абстрактні);
-Що таке загальні поняття?(назви певної групи);
-А конкретні?(назва предмета з цієї групи);
-Одиничні?(назва міста,річки, гори, імя і прізвище відомої людини);
-Збірні? (в одній назві можна виділити або уявити кілька груп предметів, які об’єднані
певною спільною властивістю);
-Абстрактні? (не позначають предметів, до яких можна доторкнутися або побачити їх);
Слайд 1:-Подивіться ще раз, пригадайте і запам’ятайте.
Слайд 2:--А зараз я читаю вам слова, а ви розміщуєте їх у відповідній колонці:
Туфлі,сад, Максим,солодощі, шорти,гриби, біда, Іван Франко,мир парк,Одеса,
підмет, плаття, ліс, щастя, комахи,дерева; (у кожного учня таблиця на парті);
Слайд 3:-Перевірте себе.
Слайд4:Пригадаймо: На які групи поділяються поняття за змістом і обсягом? (порівнянні і непорівнянні);
Слайд 5:-А порівнянні діляться на…..( сумісні і несумісні);
Слайд 6:--Зобразіть обсяг понять і їх співвідношення кругами Ейлера, якщо:
а) А-геометричні фігури, В-багатокутники;
б) А-рослинний світ, В-квіти, С-дерева;
в) В-корисні копалини, С-граніт і залізна руда, А-памятник із граніту;
г) А-жіночий одяг, В-чоловічий одяг.
3. А. Робота над новим матеріалом заняття-судження.(Продовження).
-Яка різниця між поняттям і судженням?( Судження- думка, передана розповідним реченням, а поняття-думка, передана одним словом)
-Які речення не можуть бути судженнями? (питальні і спонукальні);
- На які групи діляться судження? (загальні, часткові, одиничні);
Слайд 7:
(Робота з таблицею на дошці);
Слайд 8: -Визначити вид судження і його істинність чи хибність. (Таблиця)
ПРАКТИЧНА РОБОТА:
-Визначити (сигналізувати) істинність чи хибність суджень і перетворити їх на протилежні:
а ) Кожна пташка вміє літати. (х.);
б) Місяць лютий не завжди має 28 днів. (і.);
в) Всі люди носять окуляри. (х.);
г) Колесо- геометрична фігура. (х.);
д) Деякі геометричні фігури- чотирикутники. (і.)
3. Б. Робота над новим матеріалом: --Сьогодні ми з вами навчимося прості судження об’єднувати в складні за допомогою слів «і, та, або, чи»(демонстрація матеріалу через кінопроектор)
а)Складне судження, де його частини об’єднані словами « і, та» є істинним, коли обидві
частини відповідають істині. Наприклад: «Яблуко і груша-фрукти».
Хибним таке судження є тоді, коли хоча б одна його частина не відповідає істині. Наприклад:
«Огірок та вишня-овочі».
б) Складне судження, частини якого об’єднані словами «або, чи» є істинним, коли хоча б одна його частина відповідає істині. Наприклад: «Сьогодні ми підемо в музей або театр».
(решта прикладів-практично, використовуючи шкільне приладдя)
4.Закріплення матеріалу про складні судження. ( Тести на дошці з диску «Логіка» )
ЦІКАВІ ЛОГІЧНІ ВПРАВИ:
а)Евристичне мислення: «Центр інтелектуальних тренінгів»;
-Яку літеру- мандрівницю чекають у кожному будиночку?
-Прочитай слово по колу, вписуючи пропущені букви.
б ) «Фабрика мовних головоломок»:
-У цих будиночках жителі планети Міркувань тренуються « надсилати»
Й приймати думки (щось схоже на те, як ми пересилаємо СМС).Допоможи мешканцям правого будиночка «впіймати» думку.
в) «Музей анаграм»: -Анаграми- це слова,в яких літери стоять не на своїх місцях. Поставте їх куди слід і прочитайте слова. Скористайтеся підказками.
1.Підказка: дерева (сосна, верба, липа, смерека,яблуня, вишня,ялина, тополя,береза);
2.Підказка: квіти (троянда, тюльпан, гвоздика,ромашка, фіалка,гладіолус, нарцис);
3.Підказка: професії (лікар, учитель, шофер,пілот, продавець).
г ) Прочитай і запиши зашифровані назви різних видів спорту:
5.Підсумок заняття:
-Які судження називаються складними або складеними?
-Якими словами можуть обєднуватись частини складного судження?
-Коли є істинними складні судження, частини якого обєднані словами «і, та?»,
«чи, або?»