Логіка. Узагальнення і систематизація вивченого про поняття та його ознаки. Цікаві логічні задачі.

Про матеріал
В цій розробці представлені завдання для розвитку логічного мислення учнів другокласників. Цікаві логічні задачі розкриють чарівний світ математики і допоможуть краще орієнтуватися в повсякденні.
Перегляд файлу

 

 

УРОК ЛОГІКИ В 2 КЛАСІ

 

Тема: Узагальнення і систематизація вивченого по темі "Поняття"

 

Мета: Узагальнити і систематизувати вивчене по темі "Поняття", розвивати пізнавальні здібності дітей, абстрактне мислення, пам'ять, уяву, фантазію, увагу, спостережливість, уміння порівнювати і аналізувати колір, форму, розмір, робити висновки, збагачувати мовлення, виховувати прагнення до знань, повагу до товаришів, бажання багато знати.

 

Обладнання: малюнки білочки, зайчика, ялинок, сюжетні малюнки, роздатковий матеріал, букви до слова «Логіка»

 

Девіз: "Не кажу - не вмію, а кажу - навчусь"

 

ХІД УРОКУ.

1. Повідомлення теми і мети.

 

Добрий день, шановні гості!

Раді ми вітати вас!

І запрошуєм сьогодні

На урок у 2 - й клас

 

Ох, яка цікава штука, друже, логіка - наука!

Ти бажаєш зрозуміти, як на світі добре жити?

І чому, з яких причин 10 більше, ніж один?

Хто із друзів найспритніший?

Хто тобі листа напише? Без адреси?

Все узнаєш, коли в логіки спитаєш.

 

Кожна людина прагне передати свої думки іншим. А для того, щоб вас зрозуміти, треба свої думки чітко висловлювати. Для розвитку нашого мислення і існує наука логіка - логіка, яка вчить вас швидше думати і знаходити сміливі, а часом несподівані розв'язки життєвих ситуацій. Бажаю вам відчути радість творчості і перемоги!

 

- З якими уроками зв'язана логіка?

Не набути нам уміння без простого розуміння.

Що для нашого заняття треба мати ще й поняття

- Які поняття ми вивчили, приклади. Конкретні, загальні, одиничні, абстрактні, збірні.

 

 

 

 

2. Логічна розминка.

- Що об 'єднує ці предмети?

Листок, яблуко, ялинка – зелені

Лимон, сир, сонечко, курча – жовті

М'яч, пірамідка, дзиґа - іграшки

- Чи відповідає малюнок дійсності?

Портфель, книга

- Яке яблучко візьмете собі, а яким пригостите товариша? Чому?

Яблучко велике і маленьке.

- Чим схожі і відрізняються предмети?

Годинник, сонце

- 10 секунд розглядаємо малюнок. Що тут зображено? По пам 'яті

Чашка, тарілка і т.д.

- Жирафа, слон, крокодил. Хто в якому будинку

 

3. Завдання від...

- Добери загальне поняття.

Літак, поїзд, автобус, машина - транспорт

Франція, Італія, Україна — країни

Светр, пальто, брюки, спідниця — одяг

Індик, курка, качка, гуска - птахи

Пилка, молоток, сокира, обценьки інструмент

Скрипка, баян, гітара, сопілка —муз. інструмент

Київ, Донецьк, Суми, Глухів – міста

 

- Чи однакові поняття? Чому?

Товариш, друг

День народження, ювілей

Учень, школяр

Алфавіт, буквар

 

Загального в світі є дуже багато:

Тварини і люди, і гори, і хати,

Якщо ти конкретно про щось хочеш знати,

То треба ознаки його називати.

 

- Визначити поняття за ознаками.

Геометрична фігура, яка має З сторони, З вершини, 3 кути (трикутник)

Верхній одяг, який носять в сильні морози(шуба)

Меблі, в яких зберігаються речі (шафа)

Прилад, яким вимірюється температура (термометр)

Знаки, які ми бачимо, читаємо і пишемо (букви)

 

 

 

Інструмент, яким забивають цвяхи (молоток)

Велика ягода, зеленого кольору, смугаста, кругла, в середині червона

(кавун)

Предмет посуду, в якого є одна ручка, кришка, носик (чайник)

Маленькі, сині, овальні фрукти (виноград)

Транспорт з педалями, їздить (велосипед)

Людина, що має портфель, щоденник (школяр)

Птах, має лапи-ласти, плаває, стрибає (пінгвін)

Птах, має сильні ноги, не літає, а швидко бігає (страус)

Тварина, має зуби, хвіст, охороняє житло (пес)

Тварина, має роги, вим'я, дає молоко (корова)

Птах, з різнокольоровим пір'ям, повторює слова (папуга)

Людина, має товар, продає різні речі (продавець)

 

- Яке слово зайве? Чому?

Ромашка, фіалка, квасоля, троянда.

Кенгуру, кішка, кінь, корова.

Зима, літо, осінь, вечір.

Лижі, штанга, тюльпан, ковзани.

Пальма, шишка, ялина, сосна.

Білка, їжак, собака, заєць.

Півень, порося, кіт, собака.

Чашка, каструля, сковорода, годинник.

Граблі, молоток, лопата, вили.

Коза, лось, корова, вівця.

Вчитель, лікар, космонавт, книга, пекар.

Петрик, Сашко, Сидоренко, Таня, Оленка.

Опеньки, сироїжки, мухомор, лисички.

Береза, дуб, тополя, ялинка, верба.

Горобець, сорока, кіт, ворона, синиця.

Бабка, муха, павук, метелик

 

Робота з підручником, с.27 №6, с. 32 №2, с.32 №4

 

Фіз-хвилинка

Вранці ми із добрим ділом, день вітали (понеділок}

Ніченька минула скоро, зустрічаємо (вівторок)

Далі спритна й молода поспішає (середа)

А четвертий день тепер називається (четвер)

Діло добре ладиться, як настане (п'ятниця)

Дома скрізь кипить робота, як почнеться день (субота)

А субота з хлібом - сіллю привела сестру (неділю)

Ось і тижневі кінець, хто трудився (молодець)

 

 

- Назвіть загальне поняття (дні тижня)

 

4. Гра.

Ближче до вихідних білочка і зайчик вирішили зварити смачний борщ і солодкий компот. Допоможемо їм?

- Назвіть загальні поняття (овочі, фрукти)

- Завдання на порівняння.

Олегу 4 роки, Андрій на 3 роки менший, Надійка ходить в перший клас. Хто найменший, хто найстарший?

 

Дуб товщий ніж верба, а верба товща ніж береза. Яке дерево найтовще, найтонше?

 

Петро сильніший, ніж Мишко, а Микола сильніший, ніж Петро. Хто сильніший?

 

Ольга така ж на зріст, як і Настя, а Настя такого ж зросту, як Олег. Які діти по росту?

 

5. Завдання від.....

- Ребуси. Допишіть букви, слова.

В....Т....Р,   Ш...К...Л...Д,    М...Л...К...,

 

Згадай пару

Зима – сніг      машина - колесо

Літо – сонце     дерево - листя

Молоток – цвях     вогнище - сірники

Зошит – ручка     їжа - хліб

Чашка – чай     хлопчик - брюки

Футбол - м'яч     дівчинка – сукня

 

Добери пару

Підлога – килим     стіл – ( скатертина )

Земля – людина     небо – ( птах )

Підлога – стеля     стіна – (стіна )

Обличчя – портрет    природа – ( пейзаж )

Людина – серце     машина – ( мотор )

Ранок – сніданок    день - ( обід )  вечір – ( вечеря )

Дідусь – бабуся    син – ( донька )  батько – ( мати )

 

 

 

 

 

 

 

 

Знайди помилки

Собака - це те , що гавкає.

Дерево - це предмет, який має стовбур, листя, плоди.

Стілець - це меблі.

Лялька - це предмет, який використовується для гри.

Огірок - це овоч, який росте в лісі, на городі, використовують в салатах, варять перед вживанням.

Учитель - це людина, яка учить дітей, ставить оцінки, перевіряє зошити, вміє літати.

 

Задачі для кмітливих.

  • Два хлопчика зустрілися в дверях і ніяк не можуть розминутися
    Хто повинен пропустити іншого, якщо 1 хл. - 5 років, а 2 хл. – 7 років?
  • Якою рукою зручніше розчиняти цукор у склянці?
  • Якщо ви бачите 6 пар кінських ніг, скільки коней?
  • До улюбленого слова ворони + головну карту = назву головного убору, (картуз)
  • Дід, баба, внучка, Жучка, кіт, миша прийшли тягнути ріпку.
    Скільки очей дивиться на ріпку? (12)
  • Горобчик спав 4 години. Прокинувся о 9.00 А коли заснув?
  • (9-4=5)
  • Без чого людина не проживе і 5 хвилин? (повітря)
  • Який рік має лише 1 день? (новий)
  • 3 однієї сторони стоїть хлопчик, а з іншої - дівчинка. Посередині півень зніс яйце. Хто добіжить швидше до яйця? (півні не несуться)
  • Назви 5 днів підряд, не називаючи днів тижня (позавчора)
  • У поїзді 10 вагонів. Зайчик сів у 4-ий спочатку, а лисичка у 4-ий з кінця. Чи в одному вагоні вони їдуть? (ні)

 

6. Малювання і палички.

 

З 5 паличок скласти 2 трикутника.

 

Покладіть ще 3 палички, щоб утворилося 4 однакових трикутники.

 

Із 2 паличок склади  однакових 4 чотирикутники. Заберіть 2 палички, щоб залишилось   і квадрат

 

Переклади 2 палички, щоб вийшло 5 квадратиків.

 

Переклади 1 паличку, щоб корова йшла у інший бік.

 

 

 

 

 

 

Переклади 2 палички, щоб олень озирнувся.

 

Переклади 1 паличку, щоб будинок повернувся в інший бік.

 

- Зміни те, що скажу (кулька) колір, розмір, предмет

- Малювання по клітинах ( собачка, робот )

 

1. 3 вгору, 1 вліво, 1 вниз, 4 вправо, 1 вгору, 1 вліво. 7 вниз, 1 вправо, 2 вгору,

    2 вниз, 1 вправо, 5 вгору, 1 вправо, 1 вниз, 7 вліво.

 

2. 1 вгору, 2 вправо, 2 вгору, 2 вниз, 2 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 1
    вниз, 2 вліво, 1 вниз, 1 вправо, 1 вниз, 1 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 1
    вгору, 1 вліво, 2 вниз, 2 вліво, 1 вгору, 1 вправо, 3 вгору, 2 вліво.

 

7. Підсумок уроку.

- яке завдання сподобалось?

- Що було найважче?

- Прикрасимо ялинки!

 

Закінчилось заняття,

Де ми вивчили поняття.

Дуже добре працювали

Й розумнішими ми стали.

Маєм добре розуміння

Що до визначення вміння.

Ми поняття закріпили,

Все, що треба повторили.

Якщо хочеш більше знати -

Вчись логічно міркувати:

Що від чого? І чому?

А навіщо? І тому!

Все зумієм зрозуміти,

Бо такі вже є ви, діти!

Ця наука для дітей має значення.

На прощання скажем всім

До побачення!

 

1

 

doc
Додано
12 березня 2019
Переглядів
2469
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку