Логопедичне заняття з дітьми-дисграфіками.
Тема: Визначення меж речень у тексті
Мета:
Навчальна: формувати вміння визначати межі речень у тексті, співвідносити їх з основними правилами пунктуації, закріпити знання учнів про основні ознаки речення.
Розвиваюча: розвивати пам'ять, мислення, увагу, зв'язне мовлення.
Лексична: збагачувати словник з теми «Тварини».
Виховна: виховувати добре ставлення до тварин, живої природи.
Обладнання: малюнки тварин, таблиця складів, палички, індивідуальні картки.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
1. Артикуляційні вправи.
2. Мовленнєва зарядка (читання складів зі збігом приголосних, скоромовки).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Комп'ютер» (складання слова «тварини»).
2. Вправа-загадка. Прочитати текст. Порахувати кількість речень у тексті.
Це звірятко – боягуз. У нього довгі вуха, швидкі лапи. Шірстка м'якенька і сіренька. Хвостик маленький. Очі круглі, наче ґудзики. (Заєць)
- Кого боїться заєць? Складіть речення про лисицю і порахуйте кількість слів у реченні.
3. Тема і мета заняття (учитель підводить дітей до визначення теми і мети заняття).
- Сьогодні ми пригадаємо тварин і продовжимо вивчати речення; будемо тренуватися визначати межі речень у тексті, правильно їх писати.
ІІІ. Основна частина.
1. Аналіз тексту, записаного на дошці.
Хитра лисиця бігла за зайцем він скочив у кущі лисиця довго його шукала вона сумна пішла додому
Читається текст без пауз.
- Сподобався текст?
- Чи зрозуміли ви його?
- Чому не зрозуміли?
Друге читання тексту з неправильними паузами.
Хитра. Лисиця бігла за. Зайцем він скочив. У кущі лисиця. Довго його. Шукала вона сумна. Пішла додому.
(З'ясовується, що текст незрозумілий, тому що робилися не в тому місці паузи, речення розривались).
Після третього правильного читання з'ясовується, що паузи зроблені правильно і кожне речення має закінчену думку, що у кінці речень інтонація знижується.
(Учні промовляють речення з правильною інтонацією і паузами).
Повторення ознак речень, написання з великої букви, пунктуаційні знаки.
2. Гра «Підкажи слівце».
Ніби кішка та велика,
Хижа ця звірина дика.
Небезпечна зустріч з нею
В лісі дуже бережись:
Скочить з бука дика ... (рись)
Скочила в мішок до мами,
Як скінчила жваву гру.
Понесе в мішку додому
Мама доню ... (кенгуру)
Пазурастий і гривастий,
Як збирається напасти.
Рявкне – ох і лютий рев...
Здогадалися, це ж ... (лев)
На самому дні річному
Дім він збудував тепер.
Тут живе з сім'єю в ньому
Роботящий наш ... (бобер)
Всіх він любить незрадливо,
Хто б до нього не ходив.
Догадалися? Це ж Гена,
Це ж наш Гена ... (крокодил)
3. За словесною інструкцією діти складають з паличок фігури.
4. «Знайди речення». З тексту виписати тільки речення.
Марійка зайшла в куточок живої природи. Там вона зустріла. Дівчинка принесла білочці. Марійка любить тварин.
(Пояснення дітей).
5. Бесіда про тварин і птахів (у формі гри «Інтерв'ю»).
- Чи любите ви тварин?
- Чи є у вас домашній улюбленець? Розкажіть про нього.
- Яку користь приносять тварини?
- Як ви їм допомагаєте?
6. Фізхвилинка.
7. Гімнастика для очей, язика.
- Про тварин складають загадки, вірші, скоромовки. Ми навчимося читати скоромовку про сороку. Але перед цим завданням зробимо гімнастику для очей, язика.
1) Гімнастика для очей.
Вправи «Маятник» - рух очей вправо-вліво.
«Стовпчик» - рух очей вгору-вниз.
«Катання з гірки» - рух очей по діагоналі.
«Рух по квадрату».
«Коло».
«Бінокль» - подивитися на далекий предмет, а потім на близький.
2) Для язика (скоромовки).
Скочив котик, сів на плотик. Миє ротик і животик.
Стрекоче сорока сороці:
А я у сорочій сорочці!
Сорока сороці стрекоче:
А в мене яєчко сороче.
(або Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок – сорок морок).
9. Індивідуальна робота за картками. Визначення меж речень у надрукованому тексті (усно).
10.Складання назв птахів зі складів (лото).
11. Самостійна робота. Переписати і визначити межі речень.
Сирітка
Діти принесли маленьке сороченятко воно замерзло літати воно не могло діти годували пташеня у нього виросли крильця сороченя швидко навчилося літати воно переселилось з кімнати на балкон
- Чи правильно зробили діти?
- Перевірка написаного тексту (діти читають і пояснюють).
IV. Підсумки заняття.
Оцінювання учнями своєї роботи умовною позначкою на занятті.