Логопедичне заняття "Вживання слів у давальному відмінку"

Про матеріал

Логопедичне заняття "Вживання слів у давальному відмінку (кому?, чому?)" проводиться з учнями початкових класів з діагнозом "Аграматична форма дисграфії".

Перегляд файлу

Тема: «Землю прикрашає сонце, а людину – праця».

Вживання слів у давальному відмінку (кому?, чому?)

Мета:

Навчальна: тренувати дітей у практичному засвоєнні слів у давальному відмінку, граматично оформлювати словосполучення та речення.

Розвиваюча: розвивати допитливість, творчу фантазію, зв'язне мовлення.

Лексична: розширити і поглибити знання дітей про професії людей, збагачувати словник з теми «Професії».

Виховна: виховувати повагу до людей праці, працелюбність.

Обладнання: малюнки, таблиці, комп’ютер.

 

Хід заняття

І. Організаційний момент.

1. Психологічна настанова.

Ми будемо розмовляти,

Всі звуки вимовляти:

Голосно, чітко, вміло,

Щоб усі нас зрозуміли.

2. Артикуляційна гімнастика ( на комп’ютері).

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Криптограма (діти читають слово «професії», яке потрібно скласти за стрілочками).

 

п        о          е           і

 

 

 

р             ф          с           ї

 

2. Створення проблемної ситуації. Читання (прослуховування) тексту «Ким я буду».

Володя, Катруся, Степан вчаться у другому класі. Одного разу вони повели розмову про те, яка професія найважливіша.

  • Я буду кравцем, - каже Володя. – Шитиму костюми, плаття. Це дуже важливо для людей.
  • А я буду лікарем, - сказала Катруся. – Лікуватиму людей. Якби не було лікарів, то всі люди були б хворі.
  • А я буду токарем на заводі. – сказав Степан. – Буду робити машини, як мій брат. Без машин люди не змогли б подорожувати.

Діти посперечалися і ображені розійшлись.

3. Бесіда за текстом.

- Про що говорили діти?

- Хто з них правий?

- Яка професія найважливіша?

4. Оголошення теми і мети заняття.

- Хто з них правий, ми дізнаємося з уроку. Ми поговоримо про професії. Будемо вчитися використовувати у своєму мовленні слова, які відповідають на питання «кому?», «чому?».

 

ІІІ. Новий матеріал

1. Загадки про професії( комп’ютер)

У пору літню, в час осінній,

Навесні – гарячий час,

Косять, жнуть вони і сіють,

Орють лан у котрий раз! (хлібороб)

 

Мчить супутник в сині далі,

Де зірки, мов жар.

Для ракети хто дав сталі? (сталевар)

 

Дітвору він добре знає,

Її щедро пригощає,

Бо уміє готувати,

Ще й уміє подавати. (кухар)

 

Цей  робітник доторкнувся хмарини!

Дім нам буде – не знає й хвилини!

Рівно виводить він стіни в будові,

Кран є підйомний напоготові. (будівельник, муляр)

 

Першим стрічає він сонце у місті.

Двір наш і вулиця – глянь, які чисті! (двірник)

 

Твій одяг вийде – мов картинка:

Все по тобі – рукав і спинка.

Тож на примірці – так годиться –

Стій рівно і не смій крутиться. (швачка, кравець)

 

Є паличка в нього в руках чарівна,

За мить 100 машин зупиняє вона!

Ось паличку спритно він вгору підняв –

Одраз «Москвич» як укопаний став! (міліціонер)

2. Робота з малюнками «Кому потрібні ці речі?» (діти вибирають малюнки).

Вудочка – рибалці

Рушниця – мисливцю і т. д.

 

3. Письмова робота. Записати, людині якій професії потрібні такі речі:

Голка, ножиці - ... (кравцю)

Бинт, шприц - ... (лікарю)

Пилка, молоток - ... (тесляр)

Щітка, фарби - ... (маляру)

Кастрюля, плита - .. (кухарю)

4. Словотворення. Кому потрібні такі музичні інструменти:

Скрипка – скрипалю

Гітара – гітаристу

Баян – баяністу

Труба – трубачу

Піаніно – піаністу

Барабан – барабанщику

5. Читання дітьми віршів про людей різних професій.

Шофер не любить довго спать,

Із сонцем він встає.

І до машини поспіша –

Важливі справи є.

Його повсюди люди ждуть,

Тож рано він і встав,

Щоб цеглу і цемент возить,

Аби росли міста.

 

Ще всі навколи міцно сплять,

Та пекар встати встиг,

Аби духмяним калачем

Ти смакувати міг.

 

Муляр весняним шаром барв

Нас радувати звик.

Тому і він так рано встав,

Веселий чарівник.

Спитай у сонця і в землі,

Спитай дзвінкий потік:

- Хто починає день новий?

- Робочий чоловік!

 

Літака веде пілот,

Робітник йде на завод,

Школярів учитель вчить,

Космонавт в ракеті мчить,

Кожний знає своє діло,

Робить чесно його, вміло.

- Як ви розумієте останні слова?

- То яка професія найважливіша?

6. Складання приказки і пояснення її дітьми.

Землю прикрашає сонце, а людину – праця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Вправа «Зроби добре діло». Закінчити речення, змінюючи слова в дужках.

- Ви теж повинні робити добрі справи.

Намалюй картину (мама )

Прочитай казку  (дитина)

Зроби клітку (кролик)

Віднеси траву (коза)

Купи олівці ( сестра)

Дай ліки (дідусь)

Заспівай пісню (сестра)

8. Промовляння скоромовки.

а) Я печу, печу, печу

Діткам всім по калачу,

Зверху маком потрушу

В піч гарячу посаджу.

б) Перчив, перчив, поки не переперчив.

9. Гра «Розсипалися літери». Скласти з букв слова – назви професій.

рілка (лікар)

урккх (кухар)

оксмовнат (космонавт)

йвоід (водій)

лвьчиєт (вчитель)

ратко (актор)

10. «Поетичний калейдоскоп». Складання вірша. Доповнити речення поданими словами.

Водять ... пілоти

Кухар варить нам ...

Лікар ... помогає

... вчителька навчає

Слова для довідок: в школі   компоти   літаки   хворим

11. Фізхвилинка.

12. Гра «Магазин». Діти вибирають предмети (картинки, іграшки) і говорять, кому вони їх подарують.

13. Самостійна робота учнів. Доповнити речення, відповідаючи на запитання.

Лікар віддав (що? кому)

Продавець показує (що? кому?)

Будівельники побудували (що? кому?)

Художник подарував (що? кому?)

Вчитель читає (що? кому?)

Кухар зварив (що? кому?)

14. Читання вірша «Своїми руками».

Хоч як не вигадуй,

Хоч як не крути –

Самі не приходять

Поштові листи.

Самі не підводяться новобудови,

Самі не напишуться вірші чудові.

ми все це так само,

Як тата і мами,

Повинні робити

Своїми руками.

- Як ви зрозуміли вірш?

15. Гра «Чарівна паличка».

- Щоби ви хотіли зробити для людей, коли будете дорослими? (Діти передають паличку один одному і висловлюють свою думку).

 

ІV. Підсумкова бесіда.

Оцінювання дітьми своєї роботи на занятті.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
15 грудня 2018
Переглядів
767
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку